LimeSurvey 4.x.x - en to da_DK translation catalogue (4810 entries)

en:  Are you sure you want to reset this file?
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille denne fil?

en:  Browse uploaded resources
da_DK:  Gennemse uploadede ressourcer

en:  Please select a file to import!
da_DK:  Vælg venligst en fil, der skal importeres!

en:  global level
da_DK:  globalt niveau

en: %d file deleted.|%d files deleted.
da_DK: %d fil slettet.|%d filer slettet.

en: %s KB
da_DK: %s Kb

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
da_DK: %s ekstrafelt slettet|%s ekstrafelter slettet

en: %s cannot be left empty
da_DK: %s kan ikke stå tom

en: %s cannot be left empty.
da_DK: %s kan ikke stå tom.

en: %s duplicate records removed
da_DK: %s duplikatposter fjernet

en: %s entries were not copied because they already existed
da_DK: %s poster blev ikke kopieret, fordi de allerede eksisterede

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
da_DK: %s poster blev springet over, fordi de er blacklistet

en: %s field(s) were successfully added.
da_DK: %s felt(er) blev tilføjet.

en: %s invalid attributes
da_DK: %s ugyldige ekstrafelter

en: %s is an invalid value for this question
da_DK: %s er en ugyldig værdi for dette spørgsmål

en: %s lines had a mismatching number of fields.
da_DK: %s linier havde et forkert antal felter.

en: %s lines with invalid access codes skipped (access codes may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
da_DK: %s linjer med ugyldige adgangskoder hoppet over (adgangskoder kan kun indeholde 0-9,az,AZ,_).

en: %s min. %s sec.
da_DK: %s min. %s sek.

en: %s missing attributes
da_DK: %s manglende ekstrafelter

en: %s must be case-insensitive equal to %s
da_DK: %s skal være case-insensitive lig med %s

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
da_DK: %s må ikke være case-insensitive lig med %s

en: %s new participants were created
da_DK: %s nye deltagere blev dannet

en: %s not found!
da_DK: %s ikke fundet!

en: %s of %s columns selected
da_DK: %s af %s kolonner er valgt

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
da_DK: %s gamle besvarelse(r) og tilsvarende tider blev vellykket importeret.

en: %s old response(s) were successfully imported.
da_DK: %s gamle besvarelse(r) var vellykket importeret.

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
da_DK: %s delte deltager blev slettet |%s delte deltagere blev slettet

en: %s participants have been copied to the central participants table
da_DK: %s deltagere er kopieres til den centrale detagertabel

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
da_DK: %s deltagere er blevet kopieret til undersøgelsesdeltagertabellen

en: %s participants have been shared
da_DK: %s deltagere er blevet delt

en: %s records found in CSV file
da_DK: %s poster fundet i CSV-fil

en: %s records have empty mandatory fields
da_DK: %s poster har tomme obligatoriske felter

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
da_DK: %s poster har ufuldstændige eller forkerte egenskabsværdier

en: %s records imported
da_DK: %s poster importeret

en: %s records in CSV
da_DK: %s poster i CSV

en: %s records met minimum requirements
da_DK: %s registreringer opfylder minimumskravene

en: %s records were duplicate but had attributes updated
da_DK: %s poster var dubletter, men fik deres ekstrafelter opdateret

en: %s records where the number of fields does not match
da_DK: %s poster hvor antallet af felter ikke stemmer overens

en: %s records with allowed invalid email
da_DK: %s poster med tilladt ugyldig e-mail

en: %s records with invalid email address removed
da_DK: %s poster med ugyldige e-mail adresser fjernet

en: %s records with other invalid information
da_DK: %s poster med andre ugyldige oplysninger

en: %s response lines in your file.
da_DK: %s svarlinjer i din fil.

en: %s responses already exist.
da_DK: %s svar findes allerede.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
da_DK: %s svar kan ikke indsættes eller opdateres.

en: %s responses were inserted.
da_DK: %s svar blev indsat.

en: %s responses were updated.
da_DK: %s svar blev opdateret.

en: %s rows per page
da_DK: %s rækker pr. side

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
da_DK: %s ulæste meddelelser blev scannet ud af hvilke %s blev markeret som retursvar af systemet.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
da_DK: %s meddelelser blev skannet, ud af hvilke der ikke blev markeret nogle som retursvar af systemet.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
da_DK: %s viste sig at være duplikatposter og behøvede ikke at en ny deltager skulle oprettes.

en: %s%% completed
da_DK: %s%% gennemført

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
da_DK: '%s' kan ikke bruges hvis 'Andet' valgmulighed til dette spørgsmål er aktiveret.

en: 'Other:' comment mandatory
da_DK: Kommentar skal angives for "andet"

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
da_DK: 'kommentar ' suffiks kan ikke anvendes sammen med flere valg med kommentarer.

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
da_DK: 'time' er et reserveret ord og kan ikke bruges til et underspørgsmål.

en: (Any group)
da_DK: (Alle grupper)

en: (Any)
da_DK: (Alle)

en: (Autodetect)
da_DK: (Opdag automatisk)

en: (Automatic)
da_DK: (Automatisk)

en: (Iconv Library not installed)
da_DK: (Iconv bibliotek ikke installeret)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
da_DK: (Titelsamling blev ikke importeret, da du ikke har rettigheder til at oprette nye titelsamling.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
da_DK: (Maksimal filstørrelse:%01.2f MB)

en: (No target question)
da_DK: (intet destinationsspørgsmål)

en: (None)
da_DK: (ingen)

en: (Reason: Administrator email address empty)
da_DK: (Årsag: Administrator e-mail adresse er tom)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
da_DK: (Vælg flere titelsamlinger ved at bruge Ctrl-tasten)

en: (Sub-)question width
da_DK: Underspørgsmål bredde

en: (This question is mandatory)
da_DK: (Dette spørgsmål er obligatorisk)

en: (none)
da_DK: (ingen)

en: 16 or up
da_DK: 16 eller mere

en: 1st quartile (Q1)
da_DK: 1. kvartil (K1)

en: 1st time limit warning CSS style
da_DK: CSS-stil for første tidsbegrænsnings-advarsel

en: 1st time limit warning message
da_DK: Første tidsbegrænsnings-advarselsbesked

en: 1st time limit warning message display time
da_DK: Første tidsbegrænsnings-advarselsbeskeds-visningstid

en: 1st time limit warning message timer
da_DK: Første tidsbegrænsnings-advarselsbeskeds-stopur

en: 2nd quartile (Median)
da_DK: 2. kvartil (Medianen)

en: 2nd time limit warning CSS style
da_DK: CSS-stil for anden tidsbegrænsnings-advarsel

en: 2nd time limit warning message
da_DK: Anden tidsbegrænsnings-advarselsbesked

en: 2nd time limit warning message display time
da_DK: Anden tidsbegrænsnings-advarselsbeskeds-visningstid

en: 2nd time limit warning message timer
da_DK: Andet tidsbegrænsnings-advarselsbeskeds-stopur

en: 3rd quartile (Q3)
da_DK: 3. kvartil (K3)

en: 401: Unauthorized
da_DK: 401: Ikke autoriseret

en: 403: Forbidden
da_DK: 403: Forbudt

en: 404: Not Found
da_DK: 404: Ikke fundet

en: 5 Point choice
da_DK: 5 punkt valg

en: 500: Internal Server Error
da_DK: 500: Intern serverfejl

en: 7bit Swedish
da_DK: 7bit Svensk

en: <No default value>
da_DK: <Ingen standardværdi>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
da_DK: En backup af tabellen er blevet lavet. Din systemadministrator kan skaffe adgang til den.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
da_DK: Hvis du vælger at fortsætte, vil der blive lavet en backup af tabellen. Din systemadministrator vil være i stand til at skaffe adgang til den.

en: A child group can't be set as parent group
da_DK: En undergruppe kan ikke indstilles som over gruppe

en: A code has been updated to %s.
da_DK: En kode er blevet opdateret til %s.

en: A condition can be used to add branching logic using ExpressionScript. Either edit it directly here or use the Condition designer.
da_DK: En betingelse kan bruges til at tilføje forgreningslogik ved hjælp af ExpressionScript. Enten rediger det direkte her, eller brug Tilstands-designer.

en: A database named "%s" already exists.
da_DK: En database med navnet "%s" findes allerede.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
da_DK: En deaktiveret undersøgelse er ikke tilgængeligt for deltagere (de ser kun en meddelelse om, at de ikke har tilladelse til at se undersøgelsen).

en: A description for your question group
da_DK: En beskrivelse til din spørgsmålsgruppe

en: A first example question. Please answer this question:
da_DK: Et første eksempel spørgsmål. Svar venligst på spørgsmålet:

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
da_DK: Et frugtbart tema til en fleksibel anvendelse. Dette tema tilbyder monokrome variationer og mange muligheder for nem tilpasning.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
da_DK: Et fuldt spørgsmålssindeks vil blive vist; deltagerne vil kunne springe mellem relevante spørgsmål.

en: A group without step status styling
da_DK: En gruppe uden trin status styling

en: A participant table has been created for this survey.
da_DK: Der er oprettet en deltagertabel til undersøgelsen.

en: A password must meet the following requirements:
da_DK: En adgangskode skal opfylde følgende krav:

en: A placeholder answer to a question. This will appear in the answer field and disappear when real answer text is entered.
da_DK: Et pladsholder svar på et spørgsmål. Dette vises i svarfeltet og forsvinder, når den reelle svartekst indtastes.

en: A question code cannot be longer than 20 characters.
da_DK: En spørgsmålskode kan ikke være længere end 20 tegn.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
da_DK: Spørgsmålsindeks vil blive vist; deltagere vil være i stand til at hoppe mellem sete spørgsmål.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
da_DK: Et svar blev ikke slettet.| {n} svar blev ikke slettet.

en: A security update is available.
da_DK: En sikkerhedsopdatering er tilgængelig.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
da_DK: Der er også oprettet en undersøgelsesdeltagerpost for den gemte undersøgelse.

en: A survey participants table has been created for this survey and the old participants were imported.
da_DK: Der er oprettet en undersøgelsesdeltagertabel til denne undersøgelse, og de gamle deltagere blev importeret.

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
da_DK: En undersøgelse, der bruger et brugerdefineret tema, vil fint kunne importeres, men den skabelon, der refererers til, eksisterer ikke på den nye server. I så fald bruger systemet det globale standardtema.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
da_DK: En tabel af underspørgsmål i hver celle. Undersøgelsesteksterne er i kolonneoverskriften og vedrører rækkeoverskriften.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
da_DK: En tabel af underspørgsmål på hver celle. Underspørgsmåls teksterne er i kolonne overskriften og relaterer til den tilhørende række overskrift.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
da_DK: En tabel med et underspørgsmål på hver række. Svaralternativene er indeholdt i tabeloverskriften.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
da_DK: Et bord med et underspørgsmål på hver række. Du skal vælge dit svar.

en: A template with that name already exists.
da_DK: En skabelon med dette navn eksisterer allerede.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
da_DK: En tidsregistreringspost blev ikke slettet.|{n} tidsregistreringspost blev ikke slettet.

en: A user with this username already exists.
da_DK: En bruger med dette brugernavn findes allerede.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
da_DK: Et brugernavn var ikke leveret eller brugernavnet er ugyldigt.

en: AND/OR Date is
da_DK: OG/ELLER Dato er

en: ARMSCII-8 Armenian
da_DK: ARMSCII-8 Armensk

en: Abbreviated question text
da_DK: Forkortet spørgsmålstekst

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
da_DK: Muligheden for at ændre spørgsmål, grupper og parametre er stadig begrænset.

en: Abort
da_DK: Afbryd

en: Absolute value
da_DK: Absolut værdi

en: Accelerator keys for list items
da_DK: Accelerator nøgler for liste emner

en: Accept
da_DK: Accepter

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
da_DK: Accepterer Font Awesome Unicode-tegn.

en: Access
da_DK: Adgang

en: Access code
da_DK: Adgangskode

en: Access code ID
da_DK: Adgangskode ID

en: Access code for this participant
da_DK: Adgangskode for denne deltager

en: Access code length
da_DK: Adgangskodelængde

en: Access code mismatch
da_DK: Misforhold mellem adgangskode

en: Access code:
da_DK: Adgangskode:

en: Access denied
da_DK: Adgang afvist

en: Access denied!
da_DK: Adgang nægtet!

en: Access denied. You have no permission to view this survey
da_DK: Adgang nægtet. Du har ingen tilladelse til at se denne undersøgelse

en: Action
da_DK: Handling

en: Action to perform when time limit is up
da_DK: Aktion, der skal udføres, når tiden er udløbet

en: Action:
da_DK: Handling:

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Actions:
da_DK: Handlinger:

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activate Survey
da_DK: Aktiver undersøgelse

en: Activate assessements
da_DK: Aktivér vurderinger

en: Activate plugin
da_DK: Aktivér plugin

en: Activate quotas
da_DK: Aktiver kvoter

en: Activate survey
da_DK: Aktivér undersøgelse

en: Activate survey participants table
da_DK: Aktivér undersøgelsesdeltagertabellen

en: Activate the "other" option for your question
da_DK: Aktivér indstillingen "andet" til dit spørgsmål

en: Activate this survey
da_DK: Aktiver undersøgelsen

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
da_DK: Aktiver dette for at vise et kort over indtastningsfeltet, hvor brugeren kan vælge en lokation

en: Activated
da_DK: Aktiveret

en: Activation settings
da_DK: Aktiveringsindstillinger

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Active and running
da_DK: Aktiv og kørende

en: Active but expired
da_DK: Aktiv med udløbet

en: Active but not yet started
da_DK: Aktiv men endnu ikke startet

en: Active filters:
da_DK: Aktive filtre:

en: Active survey ID
da_DK: Aktiv undersøgelses-ID

en: Active survey participants tables
da_DK: Aktive undersøgelsesdeltagertabeller

en: Active surveys
da_DK: Aktive undersøgelser

en: Active:
da_DK: Aktiv:

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add DATESTAMP variable
da_DK: Tilføj DATESTAMP-variabel

en: Add IPADDR variable
da_DK: Tilføj IPADDR-variabel

en: Add LASTPAGE variable
da_DK: Tilføj  LASTPAGE variabel

en: Add REFURL variable
da_DK: Tilføj REFURL-variabel

en: Add SEED variable
da_DK: Tilføj SEED variabel

en: Add STARTDATE variable
da_DK: Tilføj STARTDATE variabel

en: Add STARTLANGUAGE variable
da_DK: Tilføj STARTLANGUAGE-variabel

en: Add SUBMITDATE variable
da_DK: Tilføj SUBMITDATE variabel

en: Add SurveyId to link
da_DK: Tilføj undersøgelses-ID til linket

en: Add URL parameter
da_DK: Tilføj websted parameter

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
da_DK: Tilføj en knap for at nulstille skyderen. Hvis du vælger en startværdi, nulstilles den til startværdi, ellers tøm svaret.

en: Add a group
da_DK: Tilføj en gruppe

en: Add a language:
da_DK: Tilføj et sprog:

en: Add a new language
da_DK: Tilføj et nyt sprog

en: Add a new permission role
da_DK: Tilføj en ny tilladelsesrolle

en: Add a new question
da_DK: Tilføj spørgsmål

en: Add a new survey administrator
da_DK: Tilføj en ny undersøgelsesadministrator

en: Add a new survey administrator with random values
da_DK: Tilføj en ny undersøgelsesadministrator med tilfældige værdier

en: Add a prefix to the answer field
da_DK: Tilføj et præfiks til svarfeltet

en: Add a question to this group
da_DK: Tilføj et spørgsmål til denne gruppe

en: Add a suffix to the answer field
da_DK: Tilføj et suffiks til svarfeltet

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
da_DK: Tilføj yderligere CSS klasse(r) for dette spørgsmål. Brug et mellemrum mellem flere CSS-klassenavne. Du må bruge udtryk - men husk, at denne del er statisk.

en: Add and edit conditions
da_DK: Tilføj og rediger betingelser

en: Add another participant
da_DK: Tilføj en anden deltager

en: Add another record
da_DK: Tilføj en ny post

en: Add answer
da_DK: Tilføj svar

en: Add attachment to template
da_DK: Føj vedhæftet fil til skabelonen

en: Add attribute
da_DK: Tilføj ekstrafelt

en: Add condition
da_DK: Tilføj betingelse

en: Add condition to this scenario
da_DK: Tilføj betingelse for dette scenarie

en: Add dropdown field
da_DK: Tilføj rullemenu felt

en: Add dummy user
da_DK: Tilføj dummy-bruger

en: Add fields
da_DK: Tilføj felter

en: Add file
da_DK: Tilføj fil

en: Add gray background to questions in PDF:
da_DK: Tilføj grå baggrund til spørgsmålene i PDF:

en: Add group
da_DK: Tilføj gruppe

en: Add group users
da_DK: Tilføj gruppebrugere

en: Add language
da_DK: Tilføj sprog

en: Add multiple conditions without a page reload
da_DK: Tilføj flere betingelser uden genindlæsning af side

en: Add new assessment rule
da_DK: Tilføj ny vurderings regel

en: Add new attribute
da_DK: Tilføj nyt ekstrafelt

en: Add new group
da_DK: Tilføj ny gruppe

en: Add new participant
da_DK: Tilføj ny deltager

en: Add new question
da_DK: Tilføj nyt spørgsmål

en: Add new question to group
da_DK: Tilføj nyt spørgsmål til gruppe

en: Add new quota
da_DK: Tilføj ny kvote

en: Add new survey participant
da_DK: Tilføj ny undersøgelsesdeltager

en: Add new user group
da_DK: Tilføj ny bruger gruppe

en: Add or delete groups
da_DK: Tilføje eller slette grupper

en: Add or delete questions
da_DK: Tilføje eller slette spørgsmål

en: Add or delete subquestions or change their codes
da_DK: Tilføje eller slette underspørgsmål eller ændre deres koder

en: Add participant
da_DK: Tilføj deltager

en: Add participant entry
da_DK: Tilføj deltagerindtastning

en: Add participant to survey
da_DK: Tilføj deltager til undersøgelse

en: Add participant to survey|Add participants to survey
da_DK: Tilføj deltager til undersøgelse|Tilføj deltagere til undersøgelse

en: Add participants to central database
da_DK: Tilføj deltager til den centrale database

en: Add participants to survey
da_DK: Tilføj deltagere til undersøgelse

en: Add question
da_DK: Tilføj spørgsmål

en: Add question ID to link
da_DK: Tilføj spørgsmål-ID til linket

en: Add question group
da_DK: Tilføj spørgsmålsgruppe

en: Add question group ID to link
da_DK: Tilføj spørgsmålsgruppe-ID til linket

en: Add role
da_DK: Tilføj rolle

en: Add scenario
da_DK: Tilføj scenarie

en: Add some answer options to your question
da_DK: Tilføj nogle svarmuligheder til dit spørgsmål

en: Add some subquestions to your question
da_DK: Tilføj nogle underspørgsmål til dit spørgsmål

en: Add subquestion
da_DK: Tilføj underspørgsmål

en: Add subquestion row
da_DK: Tilføj række med underspørgsmål

en: Add survey group ID to link
da_DK: Tilføj undersøgelsesgruppe-ID til linket

en: Add survey participant
da_DK: Tilføj undersøgelsesdeltager

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
da_DK: Tilføj den valgte deltager til undersøgelsen.|Tilføj de {n} udvalgte deltagere til undersøgelsen.

en: Add to blacklist?
da_DK: Tilføj til sortliste?

en: Add to usergroup
da_DK: Føj til brugergruppe

en: Add user
da_DK: Tilføj bruger

en: Add user group
da_DK: Tilføj brugergruppe

en: Add value
da_DK: Tilføj værdi

en: Add/delete survey participant attributes
da_DK: Tilføj/slet undersøgelsesdeltager ekstrafelt

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
da_DK: Tilføj/rediger ressourcer (filer/billeder) til undersøgelsen

en: Adding anonymous users
da_DK: Tilføjelse af anonyme brugere

en: Adding survey participant entry...
da_DK: Tilføjer undersøgelsesdeltagerpost...

en: Additional Languages
da_DK: Supplerende sprog

en: Additional attributes
da_DK: Yderligere egenskaber

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
da_DK: Derudover kan følgende indstillinger ikke ændres, når undersøgelsen stadig er aktiv.

en: Admin login name
da_DK: Administratorens brugernavn

en: Admin login password
da_DK: Administratorens kodeord

en: Admin themes
da_DK: Admin temaer

en: Administration theme:
da_DK: Tema administration:

en: Administrator credentials
da_DK: Administratorens brugeroplysninger

en: Administrator email
da_DK: Administratorens e-mail

en: Administrator email address:
da_DK: Administrator e-mail adresse:

en: Administrator name
da_DK: Administratorens navn

en: Administrator name:
da_DK: Administratorens navn:

en: Administrator settings
da_DK: Administrator indstillinger

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Advanced options
da_DK: Avancerede indstillinger

en: Advanced settings
da_DK: Avancerede indstillinger

en: After
da_DK: Efter

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
da_DK: Du vil herefter ikke længere modtage invitationer eller påmindelser til undersøgelsen.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
da_DK: Efter du har klikket på gem-knappen, kan du enten lukke browser-vinduet eller fortsætte med at udfylde undersøgelsen.

en: After the answer options a cell does give some information.
da_DK: Efter svarmulighederne giver en celle nogle oplysninger.

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
da_DK: Når du er færdig, skal du klikke på 'Gem' knappen for at gemme dine ændringer.

en: Agree
da_DK: Enig

en: Albanian
da_DK: Albansk

en: Alert animation
da_DK: Advarsel animation

en: All
da_DK: Alle

en: All answers are already selected in this quota.
da_DK: Alle svar er allerede valgt i denne kvote.

en: All answers meet consistency standards.
da_DK: Alle svar opfylder konsitens standarder.

en: All assessments meet consistency standards.
da_DK: Alle evalueringerne opfylder konsitens standarder.

en: All attribute values for this question type will be saved as default
da_DK: Alle ekstrafeltværdier for denne spørgsmålstype gemmes som standard

en: All changes of global survey settings will immediately affect all related survey groups and surveys that use inherited values.
da_DK: Alle ændringer af globale undersøgelsesindstillinger vil have øjeblikkelig effekt på alle relaterede undersøgelsesgrupper og undersøgelser, der bruger nedarvede værdier.

en: All changes of survey group settings will have immediate effect on all related surveys that use inherited values.
da_DK: Alle ændringer i undersøgelsesgruppens indstillinger vil have øjeblikkelig effekt på alle relaterede undersøgelser, der bruger nedarvede værdier.

en: All conditions for this question have been deleted.
da_DK: Alle betingelser for dette spørgsmål er blevet slettet.

en: All conditions in this survey have been deleted.
da_DK: Alle betingelser i undersøgelsen er blevet slettet.

en: All conditions meet consistency standards.
da_DK: Alle betingelserne opfylder konsitens standarder.

en: All conditions scenarios were renumbered.
da_DK: Alle betingede scenarier blev om-nummererede.

en: All custom menu entries will be lost.
da_DK: Alle brugerdefinerede menupunkter vil gå tabt.

en: All custom menus will be lost.
da_DK: Alle brugerdefinerede menuer vil gå tabt.

en: All default values meet consistency standards.
da_DK: Alle standard værdier møder konsitens standarder.

en: All emails were sent.
da_DK: Alle e-mails blev sendt.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
da_DK: Alle felter nedenfor (undtagen CSS-rammenavn) skal enten være et gyldigt JSON-array eller strengen "inherit".

en: All files in local directories are writable.
da_DK: Alle filer i lokale mapper er skrivbare.

en: All groups meet consistency standards.
da_DK: Grupperne opfylder integritets standarder.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
da_DK: Alle vigtige indstillinger kan nås i denen sidebjælke.

en: All in one
da_DK: Alt-i-en

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
da_DK: Alle menupunkter i denne menu slettes også.

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
da_DK: Alle nødvendige stilarter vil blive indlæst. For at udskrive det skal du bare trykke på Ctrl/Cmd+p eller vælge udskriv fra din browsermenu.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
da_DK: Alle brugerens undersøgelser blev overført til %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
da_DK: Alle gamle undersøgelsesdeltagertabeller overholder konsistent standarder.

en: All old survey tables meet consistency standards.
da_DK: Alle gamle undersøgelsestabeller opfylder integritets standarter.

en: All participant information is lost.
da_DK: Alt deltager information er mistet.

en: All participants
da_DK: Alle deltagere

en: All question attributes meet consistency standards.
da_DK: Samtlige spørgsmålsegenskaber opfylder konsitens standarder.

en: All questions meet consistency standards.
da_DK: Alle spørgsmålene opfylder integritets standarder.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
da_DK: Alle spørgsmål, svar m.v. for fjernede sprog går tabt. Er du sikker?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
da_DK: Det er igen muligt at redigere spørgsmål, grupper og parametre.

en: All quota language settings meet consistency standards.
da_DK: Alle kvotasprogs-indstillinger opfylder konsitens standarder.

en: All quota quota members meet consistency standards.
da_DK: Alle kvote medlemmer opfylder konsitens standarder.

en: All quotas meet consistency standards.
da_DK: Alle kvoter opfylder konsitens standarder.

en: All responses
da_DK: Alle besvarelser

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
da_DK: Alle svar er ikke længere tilgængelige med LimeSurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
da_DK: Alle undersøgelsens sprogindstillinger opfylder konsitens standarder.

en: All surveys
da_DK: Alle undersøgelser

en: All surveys meet consistency standards.
da_DK: Alle undersøgelser opfylder konsitens standarder.

en: All the attributes are automatically mapped
da_DK: Alle felter knyttet automatisk

en: All themes
da_DK: Alle temaer

en: All users
da_DK: Alle brugere

en: All your answers must be different and you must rank in order.
da_DK: Alle dine svar skal være forskellige, og du skal rangere dem i orden.

en: Allow
da_DK: Tillad

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
da_DK: Tillad, at spørgsmål med viftestil deles over flere sider

en: Allow backward navigation:
da_DK: Tillad baglæns navigation:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
da_DK: Tillad, at deltagerne på blacklisten føjes til en undersøgelse:

en: Allow invalid email addresses:
da_DK: Tillad ugyldige e-mailadresser:

en: Allow multiple responses or update responses with one access code:
da_DK: Tillad flere svar eller opdater svar med én adgangskode:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
da_DK: Tillad, at flere kort tekst / numeriske spørgsmål deles over flere sider

en: Allow only numerical input
da_DK: Kun numerisk input er tilladt

en: Allow only numerical input for 'Other' text
da_DK: Kun numerisk input er tilladt i tekst for 'Andet'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
da_DK: Tillad, at deltager fjerner sig selv fra blacklisten:

en: Allow public registration:
da_DK: Tillad offentlig registrering:

en: Allow reset the slider
da_DK: Tillad nulstilling af skyder

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
da_DK: Tillad at enkeltvalgs spørgsmål bliver delt på flere sider

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
da_DK: Tillad, at skyder spørgsmål opdeles over flere sider

en: Allow unstable extension updates:
da_DK: Tillad ustabile udvidelsesopdateringer:

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
da_DK: Tillad deltageren at ændre sine sidste svar før afslutning af undersøgelsen.

en: Allowed file extensions
da_DK: Tilladte filtypenavne

en: Allowed file types
da_DK: Godkendte filtyper

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
da_DK: Godkendte filtyper i kommasepareret format, fx. "pdf,doc,odt"

en: Always
da_DK: Altid

en: Always closed
da_DK: Altid lukket

en: Always hide this question
da_DK: Skjul altid dette spørgsmål

en: Always on
da_DK: Altid på

en: Always open
da_DK: Altid åben

en: Amharic
da_DK: Amharisk

en: An account has been created for you
da_DK: Der er oprettet en konto til dig

en: An additional help text for your question
da_DK: En ekstra hjælpetekst til dit spørgsmål

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
da_DK: En e-mail, med oplysninger om hvordan du får adgang til undersøgelsen, er blevet sendt til adressen, som du har opgivet. Følg venligst linket i e-mailen for at fortsætte.

en: An email has been sent with details about your saved survey
da_DK: En e-mail er blevet sendt med detaljer om din gemte undersøgelse

en: An email with a generated password was sent to the user.
da_DK: En e-mail med en adgangskode blev sendt til brugeren.

en: An error happen when save this survey participant email sent date (id:%s)
da_DK: Der opstår en fejl, ved gem af denne undersøgelsesdeltagers e-mail sendt dato (id: %s)

en: An error happened when trying to submit your response.
da_DK: Der opstår en fejl, når du prøver at indsende dit svar.

en: An error has happened and no files could be located
da_DK: Der er sket en fejl, og ingen filer kunne findes

en: An error has occured and the file list could not be loaded:
da_DK: Der opstod en fejl, og fillisten kunne ikke indlæses:

en: An error has occured and the folders could not be loaded:
da_DK: Der opstod en fejl, og mapperne kunne ikke indlæses:

en: An error has occured and the selected files could not be downloaded.
da_DK: Der opstod en fejl, og de valgte filer kunne ikke downloades.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
da_DK: Der opstod en fejl under oprettelse af en sikkerhedskopi af dine filer. Kontroller dit lokale system (tilladelse, ledig plads osv.)

en: An error occured while creating your update package file.
da_DK: Der opstod en fejl under oprettelsen af din opdateringspakkefil.

en: An error occured while generating the Question theme
da_DK: Der opstod en fejl under generering af spørgsmålstemaet

en: An error occured while getting checksums.
da_DK: Der opstod en fejl under kontrollen.

en: An error occured while getting the changeset.
da_DK: Der opstod en fejl under hentning af ændringerne.

en: An error occurred saving a response to survey id
da_DK: Der opstod en fejl ved gemning af svar til undersøgelse-ID

en: An error occurred uploading your file.
                         This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
da_DK: Der opstod en fejl ved upload af din fil.
     
    Dette kan være forårsaget af forkerte tilladelser til applikationens /tmp mappe.

en: An error occurred uploading your file. The folder (%s) is not writable for the webserver.
da_DK: Der opstod en fejl ved upload af din fil. Mappen %s har ikke skrivetilladelse på webserveren.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
da_DK: Der opstod en fejl under upload af din fil. Dette kan skyldes forkerte tilladelser til applikationens /tmp-mappe.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the target folder. (%s)
da_DK: Der opstod en fejl ved upload af din fil. Dette kan være forårsaget af forkerte tilladelser til målmappen.  (%s)

en: An error occurred.
da_DK: En fejl opstod.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
da_DK: En udløbet undersøgelse er ikke tilgængelig for deltagere (de ser kun en meddelelse om, at undersøgelsen er udløbet).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
da_DK: Der opstod en intern fejl under databaseopgraderingen. Venligst gå tilbage %smain menu%s.. Kontakt support, hvis fejlen fortsætter.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
da_DK: Der opstod en intern fejl, mens webserveren behandlede din anmodning.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
da_DK: En uoprettelig fejl har fundet sted under ajourføringsoperationen.  Detaljer om fejlen:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
da_DK: En uventet fejl opstod - dine svar kan ikke gemmes.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
da_DK: Der opstod en ukendt fejl under flytning af filen %s til %s.

en: An unknown error occured
da_DK: Der opstod en ukendt fejl

en: An unknown error occured.
da_DK: Der opstod en ukendt fejl.

en: An unknown error occurred
da_DK: Der opstod en ukendt fejl

en: Animate alert
da_DK: Animer advarsel

en: Animate checkbox
da_DK: Animer afkrydsningsfeltet

en: Animate question
da_DK: Animere spørgsmål

en: Animate radio buttons
da_DK: Animer radioknapper

en: Anonymize IP address:
da_DK: Anonym IP-adresse:

en: Anonymize IP address?
da_DK: Anonymiser IP-adresse?

en: Anonymized responses
da_DK: Anonyme besvarelser

en: Anonymized responses:
da_DK: Anonymiserede besvarelser:

en: Anonymized responses?
da_DK: Anonyme besvarelser?

en: Answer
da_DK: Svar

en: Answer codes
da_DK: Svar koder

en: Answer codes must be unique by question.
da_DK: Svarkoder skal være unikke pr. spørgsmål.

en: Answer label font size (normal)
da_DK: Svar titel skriftstørrelse (normal)

en: Answer label font size (small)
da_DK: Svar titel skriftstørrelse (lille)

en: Answer matched (regexp)
da_DK: Svaret passer til (regexp)

en: Answer must be %s
da_DK: Svaret skal være %s

en: Answer must be between %s and %s
da_DK: Angiv venligst en dato mellem %s og %s

en: Answer must be greater or equal to %s
da_DK: Svaret skal være større eller lig med %s

en: Answer must be less or equal to %s
da_DK: Svaret skal være mindre eller lig med %s

en: Answer option / subquestion font size
da_DK: Svar valgmulighed / underspørgsmål skriftstørrelse

en: Answer options
da_DK: Svarmuligheder

en: Answer options were successfully saved.
da_DK: Svar muligheder blev vellykket gemt .

en: Answer prefix
da_DK: Svarpræfiks

en: Answer question
da_DK: Besvar spørgsmål

en: Answer scale %s
da_DK: Besvar skala %s

en: Answer suffix
da_DK: Svarsuffiks

en: Answer was
da_DK: Svaret var

en: Answer was NOT
da_DK: Svaret var IKKE

en: Answer was greater than
da_DK: Svaret var større end

en: Answer was greater than or equal to
da_DK: Svaret var større end eller lig med

en: Answer was less than
da_DK: Svaret var mindre end

en: Answer was less than or equal to
da_DK: Svaret var mindre end eller lig med

en: Answers
da_DK: Svar

en: Answers cleared
da_DK: Svar nulstillet

en: Answers column width
da_DK: Svar kolonne bredde

en: Answers in this response
da_DK: Svar fra denne besvarelse

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
da_DK: Svar med koden 0 (nul) eller blank kode er ikke tilladt, og vil ikke blive gemt

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
da_DK: Svar|Venstre-skydertekst|Højre-skydertekst adskillelsestegn

en: Applied role
da_DK: Anvendt rolle

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Apply and go to survey
da_DK: Anvend og gå til undersøgelse

en: Apply role to user
da_DK: Anvend rolle på brugeren

en: Apr
da_DK: apr

en: Arabic
da_DK: Arabisk

en: Arc cosine
da_DK: Arcuscosinus

en: Arc sine
da_DK: Arcussinus

en: Arc tangent
da_DK: Arcustangent

en: Arc tangent of two variables
da_DK: Arcustangent af to variabler

en: Are you really sure you want to delete incomplete responses and reset the completed state of both, response and participant?
da_DK: Er du virkelig sikker på, at du vil "slette" nogle ufuldstændige svar og nulstille den udfyldte tilstand for både svar og deltagere?

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
da_DK: Er du sikker på, at du vil aktivere alle valgte kvoter?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
da_DK: Er du sikker på, at du vil deaktivere alle valgte kvoter?

en: Are you sure you want to deactivate this plugin?
da_DK: Er du sikker på, at du vil deaktivere dette plugin?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle betingelser for dette spørgsmål?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle betingelser, der er opstillet i dette scenarie?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle valgte kvoter?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle disse undersøgelser?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle uploadede filer fra de valgte svar?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette de valgte poster?

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette de valgte menupunkter?

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette de valgte menuer og alle relaterede undermenuer og poster?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette de valgte deltagere?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette de valgte svar?

en: Are you sure you want to delete the selected role(s)?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette de(n) valgte rolle(r)?

en: Are you sure you want to delete the selected user?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette den valgte bruger?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne websted parameter?

en: Are you sure you want to delete this box ?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette dette felt?

en: Are you sure you want to delete this condition?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette betingelsen?

en: Are you sure you want to delete this entry?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette posten?

en: Are you sure you want to delete this label set?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette denne titelsamling?

en: Are you sure you want to delete this question?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette spørgsmål?

en: Are you sure you want to delete this theme?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette tema?

en: Are you sure you want to delete this theme?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette tema?

en: Are you sure you want to delete this user group?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette denne brugergruppe?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
da_DK: Er du sikker på, at du vil om-nummerere alle scenarier med numre fra 1 og opefter?

en: Are you sure you want to reset and resend selected users login data?
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille og sende de valgte brugeres login-data igen?

en: Are you sure you want to reset the selected themes?
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille de valgte temaer?

en: Are you sure you want to uninstall the selected themes?
da_DK: Er du sikker på, at du vil afinstallere de valgte temaer?

en: Are you sure you want to uninstall this plugin?
da_DK: Er du sikker på, at du vil afinstallere dette plugin?

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: Arithmetic mean
da_DK: Numerisk middelværdi

en: Armenian
da_DK: Armensk

en: Array
da_DK: Matrix

en: Array (10 Point choice)
da_DK: Matrix (10 punkt valg)

en: Array (5 Point choice)
da_DK: Matrix (5 punkt valg)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
da_DK: Matrix (Mere/Uændret/Mindre)

en: Array (Numbers)
da_DK: Matrix (Tal)

en: Array (Texts)
da_DK: Matrix (Tekst)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
da_DK: Matrix (Ja/Nej/Usikker)

en: Array by column
da_DK: Matrix i kolonner

en: Array dual scale
da_DK: Matrix med to skalaer

en: Array filter
da_DK: Matrix filter

en: Array filter exclusion
da_DK: Matrix filter udelukkelse

en: Array filter style
da_DK: Matrix filter måde

en: Arrays
da_DK: Matrix

en: As a last step you should clear your browser cache now.
da_DK: Som det sidste skridt bør du tømme din browsercache nu.

en: As defined in question settings
da_DK: Som defineret i spørgsmål indstillinger

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
da_DK: Som du kan se, er redigering af svarmuligheder meget svarende til redigering af underspørgsmål.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
da_DK: Som du kan se, er den forvalgte spørgsmålstype 'Lang fri tekst'. Vi vil i dette eksempel bruge spørgsmålstypen 'Matrix'.

en: Assessment details
da_DK: Evalueringsdetaljer

en: Assessment group score
da_DK: Evalueringsværdi for gruppe

en: Assessment heading
da_DK: Overskrift for evalueringer

en: Assessment mode for this survey is not activated.
da_DK: Vurderingstilstand for undersøgelsen er ikke aktiveret.

en: Assessment rules
da_DK: Evalueringsregler

en: Assessment value
da_DK: Evalueringsresultat

en: Assessment:
da_DK: Evaluering:

en: Assessments
da_DK: Evalueringer

en: Assessments mode not activated
da_DK: Vurderinger er ikke aktiverede

en: Assigning a new value to a variable.
da_DK: Tildel en ny værdi til variable.

en: At beginning
da_DK: I begyndelsen

en: At end
da_DK: I slutningen

en: At least %d character long.|At least %d characters long.
da_DK: Mindst %d tegn lang. | Mindst %d tegn lang.

en: At least %d lower case letter.|At least %d lower case letters.
da_DK: Mindst %d lille bogstav. | Mindst %d små bogstaver.

en: At least %d number.|At least %d numbers.
da_DK: Mindst %d ciffer. | Mindst %d cifre.

en: At least %d special character.|At least %d special characters.
da_DK: Mindst %d specialtegn. | Mindst %d specialtegn.

en: At least %d upper case letter.|At least %d upper case letters.
da_DK: Mindst %d stort bogstav. | Mindst %d store bogstaver.

en: At least one installed
da_DK: Mindst en installeret

en: At most %d character long.|At most %d characters long.
da_DK: Højst %d tegn lang. | Højst %d tegn lang.

en: At the end of the process the database will be updated.
da_DK: Databasen bliver opdateret i slutningen af processen.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
da_DK: Ved afslutningen af processen vil vi fortsætte til LimeSurvey opdateringen.

en: Attempt plugin reload
da_DK: Forsøg plugin genindlæsning

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
da_DK: OBS: Flere spørgsmålskoder blev opdateret. Kontroller venligst disse omhyggeligt, da opdateringen måske ikke er perfekt med tilpassede udtryk.

en: Attribute
da_DK: Ekstrafelt

en: Attribute %s (%s)
da_DK: Ekstrafelt %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
da_DK: Egenskaben %s blev slettet.

en: Attribute display setting updated
da_DK: Indstillinger for visning af ekstrafelter opdateret

en: Attribute field
da_DK: Egenskabsfelt

en: Attribute management
da_DK: Ekstrafelt redigering

en: Attribute name:
da_DK: Egenskabsnavn:

en: Attribute settings
da_DK: Enegskabsindstillinger

en: Attribute successfully deleted
da_DK: Ekstrafelt vellykket slettet

en: Attribute successfully updated
da_DK: Ekstrafelt korrekt opdateret

en: Attribute type
da_DK: Felttype

en: Attribute type:
da_DK: Felttype:

en: Attribute values for central participants have been updated from the survey participants
da_DK: Ekstrafelter for centrale deltagere er blevet opdateret fra undersøgelsesdeltagerne

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
da_DK: Egenskabsværdier for eksisterende deltagere er blevet opdateret fra deltageroptegnelserne

en: Attribute visible:
da_DK: Enegskab synlig:

en: Attribute was saved.
da_DK: Ekstrafelt blev gemt.

en: Attributes
da_DK: Ekstrafelter

en: Attributes to be created
da_DK: Ekstrafelter der skal oprettes

en: Attributes to export:
da_DK: Egenskaber, der skal eksporteres:

en: Aug
da_DK: aug

en: Authentication method
da_DK: Godkendelses metode

en: Author:
da_DK: Udvikler:

en: Auto Translate
da_DK: Auto Oversæt

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
da_DK: Marker automatisk det eksklusive svar hvis alle andre er markerede

en: Autoload URL
da_DK: Autohent websted

en: Autoload URL:
da_DK: Autoload websted:

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Automatic (UTF-8)
da_DK: Automatisk (UTF-8)

en: Automatically load end URL when survey complete:
da_DK: Åben automatisk websted når undersøgelsen færdig:

en: Automatically rename question code if already exists?
da_DK: Omdøb automatisk spørgsmålskode, hvis der allerede findes?

en: Available admin themes:
da_DK: Tilgængelige admin temaer:

en: Available functions
da_DK: Tilgængelige funktioner

en: Available label sets:
da_DK: Mulige label sæt:

en: Available languages:
da_DK: Tilgængelige sprog:

en: Available question themes:
da_DK: Tilgængelige spørgsmålstemaer:

en: Available space in directory:
da_DK: Ledig plads i mappen:

en: Available survey themes:
da_DK: Tilgængelige undersøgelsestemaer:

en: Average
da_DK: Gennemsnit

en: Average file size
da_DK: Gennemsnitlig fil størrelse

en: Average interview time:
da_DK: Gennemsnitlig interview tid:

en: Average no. of files per respondent
da_DK: Gennemsnitligt antal filer per deltager

en: Average size per respondent
da_DK: Gennemsnitlig størrelse per deltager

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Back to Response Import
da_DK: Tilbage til import af besvarelser

en: Back to main menu
da_DK: Tilbage til hovedmenu

en: Back to survey home
da_DK: Tilbage til undersøgelsen startside

en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
da_DK: Baggrundsfarve til spørgsmål (0 sort - 255 hvid)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
da_DK: Baggrundsfarve til sektioner (0 sort - 255 hvid)

en: Background image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Background image file
da_DK: Baggrunds billede fil

en: Backup entire database
da_DK: Backup af hele databasen

en: Bar chart
da_DK: Søjlediagram

en: Base language
da_DK: Standardsprog

en: Base language:
da_DK: Standardsprog:

en: Basic admin notification
da_DK: Simpel  underretning

en: Basic admin notification body
da_DK: Grundlæggende admin meddelelsesbrødtekst

en: Basic admin notification could not be sent because of error: %s
da_DK: Grundlæggende admin-meddelelse kunne ikke sendes med fejl: %s

en: Basic admin notification email body:
da_DK: E-mail for simpel admin besked:

en: Basic admin notification subject
da_DK: Grundlæggende admin meddelelsesemne

en: Basic admin notification subject:
da_DK: Grundlæggende admin underretnings emne:

en: Basic attributes
da_DK: Grundlæggende ekstrafelter

en: Basic email notification is sent to:
da_DK: Simpel e-mail underretning sendes til:

en: Basic notification attachments:
da_DK: Grundlæggende underretnings bilag:

en: Basic settings
da_DK: Grundindstillinger

en: Basque
da_DK: Baskisk

en: Batch deletion
da_DK: Batch sletning

en: Batch edit
da_DK: Batch redigering

en: Batch edit the menus
da_DK: Batch rediger menuerne

en: Batch edit the participants
da_DK: Batch rediger deltagerne

en: Batch-edit participants
da_DK: Batch-rediger deltagere

en: Before
da_DK: Før

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
da_DK: Før du fortsætter, bedes du sikkerhedskopiere din database ved hjælp af et backup-værktøj!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
da_DK: Før du kan tilføje spørgsmål, skal du først tilføje en spørgsmålsgruppe.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
da_DK: Før du går videre til LimeSurvey opdateringen, skal vi først opdatere ComfortUpdate selv.

en: Before you start, please prove you are human.
da_DK: Før du begynder, bedes du bevise at du er menneskelig.

en: Beginner tour
da_DK: Guide for begyndere

en: Belarusian
da_DK: Hviderussisk

en: Between %d and %d characters long.
da_DK: Mellem %d og %d tegn lang.

en: Big5 Traditional Chinese
da_DK: Big5 Traditionel Kinesisk

en: Binary pseudo charset
da_DK: Binær pseudo tegnsæt

en: Binary safe case-insensitive string comparison
da_DK: Binært sikker case-insensitive sammenligning af tekststrenge

en: Binary safe string comparison
da_DK: Binært sikker sammenligning af tekststrenge

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
da_DK: Anbring alle aktuelle undersøgelser for denne deltager på blacklisten, så snart det globale felt er angivet:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
da_DK: Anbring deltageren i en ny undersøgelse på blacklisten, så snart det globale felt er angivet:

en: Blacklist settings
da_DK: Indstillinger for blacklisten

en: Blacklist settings were saved.
da_DK: Blacklist-indstillingerne blev gemt.

en: Blacklist user:
da_DK: Blacklist deltager:

en: Blacklisted
da_DK: Blacklistet

en: Blacklisted participants
da_DK: Blacklistede deltagere

en: Blacklisted?
da_DK: Blacklistet?

en: Bootstrap theme
da_DK: Bootstrap tema

en: Bootswatch theme
da_DK: Bootswatch-tema

en: Borders around questions in PDF:
da_DK: Kanter rundt om spørgsmål i PDF:

en: Borders around responses in PDF:
da_DK: Kanter rundt om svar i PDF:

en: Bosnian
da_DK: Bosnisk

en: Both
da_DK: Begge

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom bar
da_DK: Bund bar

en: Bounce email address:
da_DK: Afvis e-mail-adresse:

en: Bounce processing
da_DK: Afvis behandling

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
da_DK: Behandling af retur-mail er deaktiveret globalt eller særligt for undersøgelsen.

en: Bounce settings
da_DK: Retursvar indstillinger

en: Bounce settings have been saved.
da_DK: Retursvar indstillinger er blevet gemt.

en: Box deleted
da_DK: Boks slettet

en: Box orientation:
da_DK: Kasse retning:

en: Box settings updated!
da_DK: Felt indstillinger opdateret!

en: Box updated
da_DK: Boks opdateret

en: Boxes
da_DK: Felter

en: Boxes by row:
da_DK: Felter på række:

en: Branch
da_DK: Udgave

en: Brandlogo file
da_DK: Brandlogo-fil

en: Broken question themes
da_DK: Ødelagte spørgsmålstemaer

en: Broken survey themes:
da_DK: Defekte undersøgelsestemaer:

en: Browse
da_DK: Gennemse

en: Browse participants
da_DK: Gennemse deltagere

en: Browse responses
da_DK: Gennemse svar

en: Browse saved responses
da_DK: Gennemse gemte svar

en: Browse survey participants
da_DK: Gennemse undersøgelsesdeltagere

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
da_DK: Buildnummer blev opdateret til %s.

en: Bulgarian
da_DK: Bulgarsk

en: Bulk convert conditions to ExpressionScript
da_DK: Bulk konverterer betingelser til ExpressionScript

en: Bulk export roles
da_DK: Masseeksporter roller

en: But this one isn't.
da_DK: Men det er denne her ikke.

en: Button group
da_DK: Gruppeknapper

en: Buy a new key
da_DK: Køb en ny nøgle

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
da_DK: Ved at fortsætte denne undersøgelse godkender du tjenesteudbyderens databeskyttelsespolitik.

en: By question group
da_DK: Efter spørgsmålsgruppe

en: Bypass date control before sending email:
da_DK: Omgå dato kontrol inden afsendelse af e-mail:

en: Bypass participants with failing email addresses:
da_DK: Omgå deltager med manglende e-mail-adresser:

en: CPDB CSV summary
da_DK: CPBD CSV opsummering

en: CPDB mapping
da_DK: CPDB knytning

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
da_DK: CSS-stil for beskeden der vises i nedtællingsuret under nedtælling

en: CSS class(es)
da_DK: CSS klasse(r)

en: CSS class(es):
da_DK: CSS klasse(r):

en: CSS files:
da_DK: CSS-filer:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
da_DK: CSS-stil for 'tidsbegrænsnings-udløbsmeddelelsen'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
da_DK: CSS-stil anvendt når 'tidsbegrænsningsadvarsel'-meddelelsen vises

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
da_DK: CSS-stil anvendt når anden 'tidsbegrænsningsadvarsel'-meddelelse vises

en: CSV field names
da_DK: CSV feltnavne

en: CSV field separator:
da_DK: CSV-feltseparator:

en: CSV file
da_DK: CSV-fil

en: CSV input format
da_DK: CSV inddataformat

en: Calculate storage
da_DK: Beregn diskforbrug

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
da_DK: Udregn standardafvigelsen for stikprøver fra listen af tal

en: Calculate the sum of values in an array
da_DK: Beregn summen af værdier i en række

en: Calculates the exponent of e
da_DK: Udregner eksponenten til e

en: Calculation
da_DK: Beregning

en: Can edit?
da_DK: Kan rettes?

en: Can not import a theme that already exists!
da_DK: Kan ikke importere et tema, der allerede eksisterer!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
da_DK: Kan ikke binde til LDAP-mappen. Fejlmeddelelse: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
da_DK: Kan ikke oprette forbindelse til LDAP mappe

en: Can't delete question group when the survey is active
da_DK: Spørgsmålsgrupper kan ikke slettes når undersøgelse er aktiv

en: Can't find user group!
da_DK: Kan ikke finde brugergruppe!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
da_DK: Kan ikke gengive layout %s til skabelonen %s. Prøv at geninstallere skabelonen.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
da_DK: Kan ikke gengive layout %s til skabelonen %s. Skabelon versionen i databasen  er %s, men i config.xml er den %s. Installer venligst skabelonen igen.

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
da_DK: Kan ikke gengive layout %s. Kontroller, at visningen eksisterer, eller kontakt din .

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
da_DK: Kunne ikke opdatere titler, da du anvender duplikerede koder

en: Cancel
da_DK: Fortryd

en: Cancel automatic sending
da_DK: Annuller automatisk afsendelse

en: Cancel copy
da_DK: Annuller kopi

en: Cancel editing
da_DK: Annuller redigering

en: Cancel move
da_DK: Annuller flytning

en: Cannot be changed
da_DK: Kan ikke ændres

en: Cannot import the VVExport file.
da_DK: Kan ikke importere VV-eksport filen.

en: Cannot move files due to permission problem.
da_DK: Kan ikke flytte filer på grund af tilladelsesproblemet.

en: Careful: Applying a role to the user will overwrite any individual permissions given to the user!
da_DK: Forsigtig: Anvendelse af en rolle på brugeren vil overskrive alle individuelle tilladelser, der er givet til brugeren!

en: Catalan
da_DK: Catalansk

en: Category separator
da_DK: Kategoriseparator

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
da_DK: Advarsel: JavaScript kørsel er slået fra i din browser. Du er muligvis ikke i stand til at besvare alle spørgsmål i undersøgelsen. Kontroller din browsers indstillinger.

en: Centered
da_DK: Centreret

en: Central participant database
da_DK: Global deltager database

en: Central participant management
da_DK: Rediger globale deltagere

en: Central participants database summary
da_DK: Opsumering af den centrale deltagerdatabase

en: Change language
da_DK: Skift sprog

en: Change log
da_DK: Ændringslog

en: Change password
da_DK: Skift kodeord

en: Change password?
da_DK: Skift kodeord?

en: Change scenario number
da_DK: Skift scenarie nummer

en: Change settings
da_DK: Ændre indstillinger

en: Change survey group
da_DK: Skift undersøgelsesgruppe

en: Change texts
da_DK: Ændre tekst

en: Change the display style of the month when using select boxes
da_DK: Ændre månedens visnings stil, når man anvender valgfelter

en: Change the language
da_DK: Skift sprog

en: Changed by
da_DK: Ændret af

en: Changed on
da_DK: Ændret den

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
da_DK: Ændringer kan ikke gemmes i et standardtema.

en: Character set for file import/export:
da_DK: Karakter sæt for fil import/export:

en: Character set of file:
da_DK: Filens tegnsæt:

en: Character set of the file:
da_DK: Filens tegnsæt:

en: Chart type
da_DK: Diagramtype

en: Chart type:
da_DK: Diagramtype:

en: Check again
da_DK: Kontroller igen

en: Check all extensions for available updates.
da_DK: Kontroller alle udvidelser for tilgængelige opdateringer.

en: Check any that apply
da_DK: Vælg én eller flere svarmuligheder

en: Check data
da_DK: Kontroller data

en: Check data integrity
da_DK: Check data integritet

en: Check icon
da_DK: Kontroller ikon

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
da_DK: Kontroller, om indholdet af en variabel er en gyldig heltalværdi

en: Check logic
da_DK: Kontroller logikken

en: Check logic for current group
da_DK: Kontroller logik for den aktuelle gruppe

en: Check out the dedicated documentation for this format.
da_DK: Se den dedikerede dokumentation for dette format.

en: Check survey logic for current question group
da_DK: Kontrollér undersøgelseslogikken for den aktuelle spørgsmålsgruppe

en: Checkbox is checked
da_DK: Afkrydsningsfeltet er markeret

en: Checkbox is unchecked
da_DK: Afkrydsningsfeltet er ikke markeret

en: Checkbox layout
da_DK: Layout for checkbox

en: Checked
da_DK: Valgt

en: Checking basic requirements...
da_DK: Kontrol af grundlæggende forudsætninger...

en: Checking existing LimeSurvey files...
da_DK: Kontrollerer eksisterende LimeSurvey-filer...

en: Chinese (Simplified)
da_DK: Kinesisk (Simplificeret)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
da_DK: Kinesisk (Traditionelt - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
da_DK: Kinesisk (Traditionelt - Taiwan)

en: Choice column width
da_DK: Valg kolonne bredde

en: Choice header
da_DK: Overskrift for valgmulighed

en: Choice of rank %s
da_DK: Valg af rang %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
da_DK: Vælg 'Kør/Alle' fra menuen for at gennemføre importen.

en: Choose file
da_DK: Vælg fil

en: Choose one of the following answers
da_DK: Vælg én af følgende svarmuligheder

en: Choose participant fields:
da_DK: Vælg deltagerfelter:

en: Choose the CSV file to upload:
da_DK: Vælg CSV-fil som skal importeres:

en: Choose the file to upload:
da_DK: Vælg den fil som skal uploades:

en: Choose when user can add a comment
da_DK: Vælg, hvornår brugeren kan tilføje en kommentar

en: Choose your language
da_DK: Vælg sprog

en: Chosen icon:
da_DK: Valgt ikon:

en: Circle
da_DK: Cirkel

en: Classes
da_DK: Klasser

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Clear all
da_DK: Slet alt

en: Clear assets cache:
da_DK: Nulstil aktiver cache:

en: Clear default values
da_DK: Ryd standardværdier

en: Clear now
da_DK: Ryd nu

en: Clear selection
da_DK: Ryd markering

en: Click here to change maintenance mode setting.
da_DK: Klik her for at ændre indstillingen for vedligeholdelsestilstand.

en: Click here to log in.
da_DK: Klik her for at logge ind.

en: Click here to start the survey.
da_DK: Klik her for at starte undersøgelsen.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
da_DK: Klik her for at bruge ComfortUpdate eller for at downloade det.

en: Click here to use ComfortUpdate.
da_DK: Klik her for at bruge ComfortUpdate.

en: Click on 'Activate this survey'
da_DK: Klik på aktiver undersøgelsen

en: Click on 'No, thanks'
da_DK: Klik på 'Nej, tak'

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
da_DK: Klik på "Vis undersøgelse" og returner til dette vindue når du er færdig med at teste.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
da_DK: Klik på 'Gem og luk' eller 'Næste' for at fortsætte.

en: Click on the 'Add group' button
da_DK: Klik på knappen 'Tilføj side'

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
da_DK: Klik på feltet 'Opret undersøgelse' - eller 'Næste' i dette selvstudie

en: Click on the 'Edit answer options' button.
da_DK: Klik på knappen 'Rediger svarindstillinger'.

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
da_DK: Klik på knappen 'Rediger underspørgsmål'.

en: Click on the following button if you want to
da_DK: Klik på den følgende knap, hvis du vil

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
da_DK: Klik på navnet på din undersøgelse for at komme tilbage til oversigten over undersøgelsesindstillinger.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
da_DK: Klik på plustegnet %s for at tilføje et andet underspørgsmål til dit spørgsmål.

en: Click this button to log out.
da_DK: Klik på denne knap for at logge ud.

en: Click to adjust.
da_DK: Klik for at justere.

en: Click to expand
da_DK: Klik for at udvide

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
da_DK: Klik for at indstille det sted eller træk og slippe pinden. Du kan måske også indtaste koordinater

en: Clicking 'Yes' will generate access codes for all those in this participant list that have not been issued one. Continue?
da_DK: Klik på 'Ja' vil generere adgangskoder for alle dem på denne deltagerliste, der ikke allerede er blevet udstedt en. Fortsæt?

en: Close
da_DK: Luk

en: Close editor
da_DK: Afslut redigeringsprogram

en: Close the picker
da_DK: Luk picker

en: Closed group
da_DK: Lukket gruppe

en: Code
da_DK: Kode

en: Code filter
da_DK: Kodefilter

en: Code/text separator:
da_DK: Kode/tekst separator:

en: Code:
da_DK: Kode:

en: Code: '%s' is a reserved word.
da_DK: Koden: '%s' er et reserveret ord.

en: Collapse all
da_DK: Skjul alt

en: Collapse all question groups
da_DK: Skjul alle spørgsmålgrupper

en: Collapsed menu
da_DK: Sammenfoldet menu

en: Collapsible text
da_DK: Sammenfoldelig tekst

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: ComfortUpdate could not download the update!
da_DK: ComfortUpdate kunne ikke downloade opdateringen!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
da_DK: ComfortUpdate kunne ikke finde opdaterings informations dataene.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
da_DK: ComfortUpdate kunne ikke skabe zip filerne til din backup

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
da_DK: ComfortUpdate kunne ikke finde opdateringsfilen på dit lokale system (eller updater-opdateringsfilen)

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
da_DK: ComfortUpdate kunne ikke fjerne en eller flere mapper, der blev slettet af opdateringen.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
da_DK: ComfortUpdate kunne ikke fjerne en eller flere filer, der blev slettet af opdateringen.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
da_DK: ComfortUpdate kunne ikke udpakke opdateringsfilen (eller updater opdateringsfilen)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
da_DK: ComfortUpdate stødte på en fejl under forsøg på at få data fra din database.

en: ComfortUpdate has been updated!
da_DK: ComfortUpdate er blevet opdateret!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
da_DK: ComfortUpdate er deaktiveret i din LimeSurvey konfiguration. Kontakt din  for at få flere oplysninger.

en: ComfortUpdate key
da_DK: ComfortUpdate-nøgle

en: ComfortUpdate key information
da_DK: ComfortUpdate nøgleinformation

en: ComfortUpdate needs to be updated
da_DK: ComfortUpdate skal opdateres

en: ComfortUpdate step %s
da_DK: ComfortUpdate trin %s

en: Comma
da_DK: Komma

en: Comma (,)
da_DK: Komma (,)

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Comment only when
da_DK: Kommentér kun når

en: Comment only when you choose an answer.
da_DK: Kommentér kun, når du vælger et svar.

en: Comment only when you don't choose an answer.
da_DK: Kommentér kun, når du ikke vælger et svar.

en: Comment your answers.
da_DK: Kommenter dine svar.

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Compact
da_DK: Kompakt

en: Compare a string to a regular expression pattern
da_DK: Sammenlign en tekststreng med et regulært udtryk

en: Comparison operator
da_DK: Sammenligningsoperator

en: Compatible
da_DK: Kompatibel

en: Compatible with type coercion
da_DK: Kompatibel med type tvang

en: Complete only
da_DK: Færdiggør kum

en: Completed
da_DK: Færdiggjort

en: Completed responses only
da_DK: Kun fuldførte besvarelser

en: Completed?
da_DK: Fuldført?

en: Completion state:
da_DK: Afsluttet tilstand:

en: Condition
da_DK: Tilstand

en: Condition [Validation] (Default value)
da_DK: Betingelse [Validering] (standardværdi)

en: Condition added.
da_DK: Tilstand tilføjet.

en: Condition designer
da_DK: Tilstandsdesigner

en: Condition replacement text for printable survey
da_DK: Tilstands erstatningstekst til udskriftsbar undersøgelse

en: Condition successfully copied
da_DK: Tilstand vellykket kopieret

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
da_DK: Tilstand vellykket kopieret (nogle blev hoppet over, fordi de var dubletter)

en: Condition updated.
da_DK: Tilstand opdateret.

en: Condition:
da_DK: Tilstand:

en: Conditional processing
da_DK: Betingelsesbehandling

en: Conditions
da_DK: Betingelser

en: Conditions designer
da_DK: Betingelsedesigner

en: Config file is malformed or null.
da_DK: Config-filen er misdannet eller null.

en: Configuration
da_DK: Konfiguration

en: Configuration directory is not writable
da_DK: Der kan ikke skrives i konfigureringsmappen

en: Configuration file %s could not be found or read.
da_DK: Konfigurationsfil %s kunne ikke findes eller læses.

en: Configuration file already exist
da_DK: Konfigurationsfil findes allerede

en: Configuration file config.xml does not exist.
da_DK: Konfigurationsfil config.xml findes ikke.

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Confirm password:
da_DK: Bekræft adgangskode:

en: Confirm uploaded plugin
da_DK: Bekræft uploadet plugin

en: Confirm your admin password
da_DK: Bekræft admin adgangskode

en: Confirmation
da_DK: Bekræftelse

en: Confirmation attachments:
da_DK: Bekræftelsesvedhæftede filer:

en: Confirmation email
da_DK: Kvitteringsmail

en: Confirmation email body
da_DK: Bekræftelsesemail brødtekst

en: Confirmation email body:
da_DK: Bekræftelses e-mail brødtekst:

en: Confirmation email subject
da_DK: Bekræftelses e-mail emne

en: Confirmation email subject:
da_DK: Kvitterings e-mail emne:

en: Confirmation of your participation in our survey
da_DK: Bekræftelse af din deltagelse i vores undersøgelse

en: Connected users
da_DK: Tilsluttede brugere

en: Constant
da_DK: Konstant

en: Content
da_DK: Indhold

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Continue without answering
da_DK: Fortsæt uden at svare

en: Continue?
da_DK: Fortsæt?

en: Convert N to:
da_DK: Konverter N til:

en: Convert Y to:
da_DK: Konverter J til:

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
da_DK: Konverter en 8-bits tekststreng til en quoted-printable tekststring

en: Convert a date/time string to unix timestamp
da_DK: Konverter en dato/tid streng til UNIX tidsstempel

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
da_DK: Konverter en numerisk værdi ved hjælp af en inputTable og outputTable af numeriske værdier

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
da_DK: Konverter en quoted-printable tekststring til en 8-bits tekststreng

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
da_DK: Konverter alle HTML entities til de relevante tegn (bruger altid ENT_QUOTES og UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
da_DK: Konverter alle relevante tegn til HTML entities (bruger altid ENT_QUOTES og UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
da_DK: Konverter ressource forbindelser og udtryks felter?

en: Convert resource links?
da_DK: Konverter ressource links?

en: Convert spaces in question text to underscores:
da_DK: Konverter mellemrum i spørgsmålstekst til understregninger:

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
da_DK: Konverter specielle HTML entities tilbage til tegn (bruger altid ENT_QUOTES og UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
da_DK: Konverter specialtegn til HTML entities (bruger altid ENT_QUOTES og UTF-8)

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Copy advanced options
da_DK: Kopier avancerede indstillinger

en: Copy advanced settings?
da_DK: Kopier avancerede indstillinger?

en: Copy answer options
da_DK: Kopier svarmuligheder

en: Copy answer options?
da_DK: Kopier svarmuligheder?

en: Copy conditions
da_DK: Kopier betingelser

en: Copy default answers
da_DK: Kopier standardsvar

en: Copy default answers?
da_DK: Kopier standardsvar?

en: Copy failed
da_DK: Kopiering mislykkedes

en: Copy file
da_DK: Kopier fil

en: Copy of survey is completed.
da_DK: Kopiering af undersøgelse er fuldført.

en: Copy options
da_DK: Kopier muligheder

en: Copy question
da_DK: Kopier spørgsmål

en: Copy subquestions
da_DK: Kopier underspørgsmål

en: Copy subquestions?
da_DK: Kopier under-spørgsmål?

en: Copy survey
da_DK: Kopier undersøgelse

en: Copy the selected conditions to:
da_DK: Kopier de udvalgte betingelser til:

en: Copy to local theme and save changes
da_DK: Kopier til lokalt tema og gem ændringer

en: Core
da_DK: Kerne

en: Core Theme
da_DK: Kerne tema

en: Core admin theme
da_DK: Kerne admin tema

en: Core attribute
da_DK: Kerneegenskab

en: Core plugin can not be disabled.
da_DK: Core plugin kan ikke deaktiveres.

en: Core theme
da_DK: Kerne tema

en: Corner boxes
da_DK: Hjørnekasser

en: Corner lines
da_DK: Hjørne linjer

en: Corrected time:
da_DK: Korrigeret tid:

en: Cosine
da_DK: Cosinus

en: Could not connect to LDAP server.
da_DK: Kunne ikke oprette forbindelse til LDAP-serveren.

en: Could not create new box
da_DK: Kunne ikke oprette nyt felt

en: Could not delete Box
da_DK: Kunne ikke slette boks

en: Could not delete user group.
da_DK: Brugergruppe kunne ikke slettes.

en: Could not delete user. User was not supplied.
da_DK: Kunne ikke slette bruger. Ingen bruger angivet.

en: Could not fetch files.
da_DK: Kunne ikke hente filer.

en: Could not insert all conditions.
da_DK: Kunne ikke indsætte alle tilstande.

en: Could not load plugin
da_DK: Kunne ikke indlæse plugin

en: Could not modify user data.
da_DK: Kunne ikke ændre brugerdata.

en: Could not open file
da_DK: Kunne ikke åbne filen

en: Could not parse config.xml file.
da_DK: Kunne ikke analysere config.xml-filen.

en: Could not read plugin configuration file.
da_DK: Kunne ikke læse plugin-konfigurationsfil.

en: Could not remove deleted files
da_DK: Kunne ikke fjerne slettede filer

en: Could not remove the deleted directories
da_DK: Kunne ikke fjerne de slettede mapper

en: Could not retrieve update info data
da_DK: Kunne ikke hente opdateringsoplysninger

en: Could not save theme %s: %s
da_DK: Kunne ikke gemme temaet %s: %s

en: Could not store advanced options
da_DK: Kunne ikke gemme avancerede indstillinger

en: Could not store general options
da_DK: Kunne ikke gemme generelle indstillinger

en: Could not store translation
da_DK: Oversættelse kunne ikke gemmes

en: Could not store translation for answer option
da_DK: Kunne ikke gemme oversættelse til svarmulighed

en: Could not store translation for subquestion
da_DK: Kunne ikke gemme oversættelse til underspørgsmål

en: Could not uninstall plugin.
da_DK: Kunne ikke afinstallere plugin.

en: Could not update box
da_DK: Kunne ikke opdatere felt

en: Could not update condition.
da_DK: Kunne ikke opdatere tilstand.

en: Could not update plugin %d
da_DK: Kunne ikke opdatere plugin %d

en: Could not write file
da_DK: Kunne ikke skrive fil

en: Count
da_DK: Antal

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
da_DK: Tæl statistik for hvert spørgsmål baseret kun på det samlede antal svar, som spørgsmålet blev vist for

en: Count the number of answered questions in the list
da_DK: Tæl antallet at af besvarelser i listen

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
da_DK: Tæl antallet af besvarede spørgsmål i listen lig det første argument

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
da_DK: Tæl antallet af besvarede spørgsmål i listen, som opfylder kriterierne (arg op værdi)

en: Count the number of complete responses  with a value equal to a specific value
da_DK: Tæl antallet af komplette svar med en værdi, der er lig med en bestemt værdi

en: Count the number of complete responses which are not empty
da_DK: Tæl antallet af komplette svar, der ikke er tomme

en: Create
da_DK: Opret

en: Create Tutorial
da_DK: Opret selvstudie

en: Create a new box
da_DK: Opret et nyt felt

en: Create a new question group inside your survey.
da_DK: Opret en ny spørgsmålsgruppe i din undersøgelse.

en: Create a new survey
da_DK: Opret en ny undersøgelse

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
da_DK: Opret en ny undersøgelse ved at klikke på %s ikonet.

en: Create a new survey group
da_DK: Opret en ny undersøgelsesgruppe

en: Create a sample question and question group
da_DK: Opret et prøve spørgsmål og en spørgsmålsgruppe

en: Create access codes
da_DK: Opret adgangskoder

en: Create database
da_DK: Dan database

en: Create dummy participants
da_DK: Opret dummy deltagere

en: Create example question group and question?
da_DK: Opret eksempel spørgsmålsgruppe og spørgsmål?

en: Create new question group
da_DK: Opret ny spørgsmålgruppe

en: Create new survey menu
da_DK: Opret ny undersøgelsesmenu

en: Create new survey menu entry
da_DK: Opret ny undersøgelsesmenupunkt

en: Create one or more questions inside the new question group.
da_DK: Opret et eller flere spørgsmål i den nye spørgsmålsgruppe.

en: Create or import new label set(s)
da_DK: Opret eller importer ny(e) titelsamling(er)

en: Create permission role
da_DK: Opret tilladelsesrolle

en: Create permission roles
da_DK: Opret tilladelsesroller

en: Create question
da_DK: Opret spørgsmål

en: Create survey
da_DK: Opret undersøgelse

en: Create survey groups:
da_DK: Opret undersøgelsesgrupper:

en: Create survey menu entries
da_DK: Opret undersøgelsesmenupunkter

en: Create, import, or copy survey
da_DK: Opret, importer eller kopier undersøgelse

en: Create...
da_DK: Skab...

en: Create/edit user groups
da_DK: Brugergrupper

en: Create/edit user roles
da_DK: Opret/rediger brugerroller

en: Created
da_DK: Oprettet

en: Created at
da_DK: Oprettet den

en: Created by
da_DK: Oprettet af

en: Created on
da_DK: Oprettet den

en: Created random users
da_DK: Oprettede tilfældige brugere

en: Creating file backup
da_DK: Opretter fil backup

en: Credentials are valid but we failed to create a user
da_DK: Referencer er gyldige, men vi har undladt at oprette en bruger

en: Croatian
da_DK: Kroatisk

en: Cross-hover in matrix questions
da_DK: Cross-hover i matrix spørgsmål

en: Cssframework Css
da_DK: CSS rammer CSS

en: Cssframework Js
da_DK: CSS rammer JS

en: Cssframework Name
da_DK: CSS rammer navn

en: Current
da_DK: Aktuel

en: Current database version:
da_DK: Nuværende database version:

en: Current group is disabled
da_DK: Nuværende gruppe er deaktiveret

en: Current password:
da_DK: Nuværende kodeord:

en: Current theme options are applied for this survey.
da_DK: Aktuelle tema indstillinger anvendes til undersøgelsen.

en: Current value
da_DK: Nuværende værdi

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
da_DK: Der er ikke konfiguret andre sprog for undersøgelsen endnu.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
da_DK: Der er ingen betingelser sat op i undersøgelsen.

en: Currently we detect and handle the following changes:
da_DK: Vi registrerer og håndterer nu følgende ændringer:

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom attributes
da_DK: Brugerdefinerede egenskaber

en: Custom handle Unicode code
da_DK: Brugerdefineret håndtering af Unicode-kode

en: Custom token
da_DK: Brugerdefineret token

en: Czech
da_DK: Tjekkisk

en: Czech (informal)
da_DK: Tjekkisk (uformelt)

en: DATA TO BE ENTERED
da_DK: DATA SOM SKAL INDTASTES

en: DB backup created:
da_DK: DB backup oprettet:

en: DEC West European
da_DK: DEC Vest Europæisk

en: DOS Central European (cp852)
da_DK: DOS Centraleuropæiske (cp852)

en: DOS Cyrillic (cp866)
da_DK: DOS Kyrillisk (cp866)

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak (cp895)
da_DK: DOS Kamenicky Tjekkisk-Slovakisk (cp895)

en: DOS West European (cp850)
da_DK: DOS Vesteuropæisk (cp850)

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Data consistency check
da_DK: Kontrol af dataintegritet

en: Data entry
da_DK: Dataindtastning

en: Data entry screen
da_DK: Skærm til dataindtastning

en: Data policy settings
da_DK: Datasikkerhedsindstillinger

en: Data redundancy check
da_DK: Kontrol af dataintegritet

en: Data selection
da_DK: Udvælgelse af data

en: Data selection:
da_DK: Dataudvælgelse:

en: Data view control
da_DK: Datavisningskontrol

en: Database %s has been successfully populated.
da_DK: Databasen %s er blevet klargjort.

en: Database configuration
da_DK: Databasekonfiguration

en: Database creation
da_DK: Oprettelse af database

en: Database doesn't exist!
da_DK: Database findes ikke!

en: Database error
da_DK: Databasefejl

en: Database error!
da_DK: Database fejl!

en: Database exists
da_DK: Database eksisterer

en: Database has been created.
da_DK: Database er blevet oprettet.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
da_DK: Databasen er blevet opgraderet til version %s

en: Database location
da_DK: Database placering

en: Database name
da_DK: Databasenavn

en: Database name:
da_DK: Database navn:

en: Database password
da_DK: Databasekode

en: Database server info
da_DK: Database server information

en: Database settings
da_DK: Databaseindstillinger

en: Database type
da_DK: Databasetype

en: Database type:
da_DK: Databasetype:

en: Database update
da_DK: Database opdatering

en: Database upgrade
da_DK: Database opgradering

en: Database usage
da_DK: Databaseforbrug

en: Database user
da_DK: Databasebruger

en: Date
da_DK: Dato

en: Date %s is invalid, please review your answer.
da_DK: Datoen %s er ugyldig, venligst gennemgå dit svar.

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
da_DK: Dato (YYYY-MM-DD) lig med

en: Date added
da_DK: Tilføjelses dato

en: Date entered is invalid!
da_DK: Indtastet dato er ugyldig!

en: Date format
da_DK: Datoformat

en: Date format:
da_DK: Datoformat:

en: Date format: %s
da_DK: Dato format: %s

en: Date in the format: %s
da_DK: Dato i formatet:%s

en: Date is
da_DK: Datoen er

en: Date last action
da_DK: Dato for sidste handling

en: Date saved
da_DK: Gemt den

en: Date stamp:
da_DK: Dato stempel:

en: Date stamp?
da_DK: Datomærke?

en: Date started
da_DK: Startdato

en: Date submitted
da_DK: Dato for indsendelse

en: Date/Time
da_DK: Dato/Tid

en: Date/Time format
da_DK: Dato/tid format

en: Datestamp
da_DK: Datomærke

en: Day
da_DK: Dag

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Deactivate Survey
da_DK: Deaktiver undersøgelse

en: Deactivate plugin
da_DK: Deaktiver plugin

en: Deactivate quotas
da_DK: Deaktiver kvoter

en: Deactivate survey
da_DK: Deaktiver undersøgelse

en: Deactivated
da_DK: Deaktiveret

en: Deactivated result tables
da_DK: Deaktiverede resultattabeller

en: Deactivated survey participants tables
da_DK: Deaktiveret deltagertabeller

en: Deactivation
da_DK: Deaktivering

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
da_DK: Kære {FIRSTNAME},
    
    Vi har tidligere sendt dig en invitation til at deltage i en undersøgelse.
    
    Vi vil hermed gøre dig opmærksom på, at du stadig har mulighed for at deltage i undersøgelsen.
    
    Undersøgelsen har titlen:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    For at deltage skal du blot trykke på linket nedenfor.
    
    Med venlig hilsen,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Tryk her for at besvare undersøgelsen:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
da_DK: Kære {FIRSTNAME},
    
    Denne e-mail konto er blevet anvendt ifm. registrering til deltagelse i en online undersøgelse med titlen {SURVEYNAME}.
    
    Du skal trykke på nedenstående link for at besvare undersøgelsen:
    
    {SURVEYURL}
    
    Hvis du har spørgsmål til undersøgelsen, eller en anden har anvendt din mail til registrering, så er du altid velkommen til at kontakte {ADMINNAME} via e-mail: {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
da_DK: Kære {FIRSTNAME},
    
    Du modtager denne e-mail for at bekræfte at du har besvaret undersøgelsen ved navn {SURVEYNAME} og at dine svar er blevet gemt. Mange tak fordi du deltog.
    
    Hvis du har yderligere spørgsmål vedrørende denne e-mail, bedes du venligst kontakte {ADMINNAME} på {ADMINEMAIL}.
    
    Med venlig hilsen,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
da_DK: Kære {FIRSTNAME},
    
    Du inviteres hermed til at deltage i en undersøgelse.
    
    Undersøgelsen har titlen:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    For at deltage bedes du venligst trykke på linket nedenfor.
    
    Med venlig hilsen,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Tryk her for at besvare undersøgelsen:
    {SURVEYURL}

en: Dec
da_DK: dec

en: Decimal mark
da_DK: Decimaltegn

en: Decimal mark:
da_DK: Decimal markering:

en: Decrease
da_DK: Mindskes

en: Default
da_DK: Standard

en: Default HTML editor mode:
da_DK: Standard HTML-editor indstilling:

en: Default answer
da_DK: Standardsvar

en: Default answer for scale %s:
da_DK: Standardsvar for skalaen %s:

en: Default answer value:
da_DK: Standardsvar værdi:

en: Default answers
da_DK: Standardsvar

en: Default attribute name:
da_DK: Standard feltnavn (i databasen):

en: Default attribute values for this question type will be cleared
da_DK: Standard ekstrafelter for denne spørgsmålstype ryddes

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
da_DK: Standardkoordinater for kortet når siden først indlæses. Format: breddegrad [mellemrum] længdegrad

en: Default language
da_DK: Standardsprog

en: Default position
da_DK: Standardposition

en: Default scenario
da_DK: Standardscenarie

en: Default site admin email:
da_DK: Standard e-mail for administrator:

en: Default site bounce email:
da_DK: Standard websted retursvar e-mail:

en: Default site language:
da_DK: Standard webstedssprog:

en: Default survey menu entries restored.
da_DK: Standard undersøgelsesmenupunkter gendannet.

en: Default survey menus restored.
da_DK: Standard undersøgelsesmenuer restaureret.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
da_DK: Standard undersøgelsestema %s er ikke installeret. Nu er %s det nye standard undersøgelsestema

en: Default theme:
da_DK: Standard tema:

en: Default value for option 'Other':
da_DK: Standardsvar for valgmuligheden 'Andet':

en: Default value settings were successfully saved.
da_DK: Standard værdi indstillinger blev vellykket gemt .

en: Default value:
da_DK: Standardværdi:

en: Default:
da_DK: Standard:

en: Define panel integrations for your survey
da_DK: Definer panelintegrationer til din undersøgelse

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete User
da_DK: Slet bruger

en: Delete all conditions
da_DK: Slet alle betingelser

en: Delete all conditions in this scenario
da_DK: Slet alle betingelseri dette scenario

en: Delete all files of this response
da_DK: Slet alle filer for dette svar

en: Delete all incomplete responses that correspond to a participant for which a completed response is already recorded
da_DK: Slet alle ufuldstændige svar, der hører til en deltager, hvortil et fuldstændigt svar allerede er noteret

en: Delete all notifications
da_DK: Slet alle meddelelser

en: Delete attachments
da_DK: Slet vedhæftede filer

en: Delete attribute
da_DK: Slet ekstrafelt

en: Delete box
da_DK: Slet felt

en: Delete checked items!
da_DK: Slet afmærkede emner!

en: Delete condition
da_DK: Slet betingelse

en: Delete current group
da_DK: Slet den aktuelle gruppe

en: Delete current question group
da_DK: Slet spørgsmålsgruppe

en: Delete current user group
da_DK: Slet aktuel bruger gruppe

en: Delete exported participants:
da_DK: Slet eksporterede deltagere:

en: Delete file
da_DK: Slet fil

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
da_DK: Slet fra central panel, tilhørende undersøgelser og alle tilhørende svar

en: Delete from the central panel and associated surveys
da_DK: Slet fra central panelet og tilhørende undersøgelser

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
da_DK: Slet globalt blacklistede deltagere fra databasen:

en: Delete label set
da_DK: Slet titelsamling

en: Delete marked responses
da_DK: Slet markerede besvarelser

en: Delete menu entries
da_DK: Slet menupunkter

en: Delete menus
da_DK: Slet menuer

en: Delete now
da_DK: Slet nu

en: Delete one or more participants...
da_DK: Slet en eller flere deltagere...

en: Delete only from the central panel
da_DK: Slet kun fra central panelet

en: Delete participant
da_DK: Slet deltager

en: Delete participant attribute %s
da_DK: Slet deltager ekstrafelt %s

en: Delete participants table
da_DK: Slet deltagertabel

en: Delete question(s)
da_DK: Slet spørgsmål

en: Delete quotas
da_DK: Slet kvoter

en: Delete responses
da_DK: Slet besvarelser

en: Delete roles
da_DK: Slet roller

en: Delete survey
da_DK: Slet undersøgelse

en: Delete survey files
da_DK: Slet undersøgelsesfiler

en: Delete survey group
da_DK: Slet undersøgelsesgruppe

en: Delete survey group not possible
da_DK: Sletning af undersøgelsesgruppe er ikke muligt

en: Delete survey participant
da_DK: Slet undersøgelsesdeltager

en: Delete survey participants
da_DK: Slet undersøgelsesdeltagere

en: Delete survey participants table
da_DK: Slet undersøgelsesdeltagertabellen

en: Delete surveys
da_DK: Slet undersøgelser

en: Delete table
da_DK: Slet tabellen

en: Delete the selected entries
da_DK: Slet de valgte poster

en: Delete this assessment rule
da_DK: Slet denne vurderings regel

en: Delete this attribute
da_DK: Slet dette ekstrafet

en: Delete this attribute:
da_DK: Slet dette ekstrafelt:

en: Delete this entry
da_DK: Slet posten

en: Delete this entry and related response
da_DK: Slet denne post og det tilhørende svar

en: Delete this participant
da_DK: Slet denne deltager

en: Delete this plugin from the file system
da_DK: Slet dette plugin fra filsystemet

en: Delete this response
da_DK: Slet denne besvarelse

en: Delete this subquestion
da_DK: Slet dette underspørgsmål

en: Delete this survey menu
da_DK: Slet undersøgelsensmenu

en: Delete this survey menu entry
da_DK: Slet undersøgelsensmenupunkt

en: Delete this user
da_DK: Slet bruger

en: Delete this user group
da_DK: Slet denne brugergruppe

en: Delete user
da_DK: Slet bruger

en: Delete user group
da_DK: Slet brugergruppe

en: Delete value
da_DK: Slet værdi

en: Deleted
da_DK: Slettet

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
da_DK: Sletning vil også medføre sletning af alle svar muligheder og underspørgsmål, som det inkluderer. Er du sikker på, at du ønsker at fortsætte?

en: Deleting User
da_DK: Sletning af bruger

en: Deleting answers: %u answers deleted
da_DK: Sletter besvarelser: %u besvarelser slettet

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
da_DK: Sletter bedømmelser: %u bedømmelse indtastninger slettet

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
da_DK: Sletter betingelser: %u betingelser slettet

en: Deleting groups: %u groups deleted
da_DK: Sletter grupper: %u grupper slettet

en: Deleting orphan survey participants table: %s
da_DK: Sletter tabellen med uafhængige undersøgelsesdeltagere: %s

en: Deleting orphan survey table: %s
da_DK: Sletter uafhængig spørgeskema tabel: %s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
da_DK: Sletning af forældreløse standardværdier: %u standardværdier slettet.

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
da_DK: Sletning af forældreløse kvote sprog: %u kvote sprog slettet

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
da_DK: Sletning af forældreløse kvote medlemmer: %u kvote medlemmer slettet

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
da_DK: Sletning af forældreløse kvoter: %u kvoter slettet

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
da_DK: Sletning af forældreløse brugergruppe tildelinger: %u tildelinger er slettet

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
da_DK: Sletter spørgsmålsegenskaber: %u egenskaber slettet

en: Deleting questions: %u questions deleted
da_DK: Sletter spørgsmål: %u spørgsmål slettet

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
da_DK: Sletter undersøgelses sprogindstillinger: %u sprogindstillinger slettet

en: Deleting survey participants table: %s
da_DK: Sletning af undersøgelsesdeltagertabel: %s

en: Deleting survey table: %s
da_DK: Sletter undersøgelsestabel: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
da_DK: Sletter undersøgelser: %u undersøgelser slettet

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
da_DK: Hvis du sletter disse spørgsmål, slettes også de tilsvarende svar-indstillinger og underspørgsmål. Er du sikker på, at du vil fortsætte ??

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
da_DK: Sletning af gruppen vil også medføre sletning af alle spørgsmål og svar i den. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
da_DK: Sletning af dette spørgsmål vil også slette alle svarmuligheder og underspørgsmål det indeholder. Er du sikker på du vil fortsætte?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
da_DK: Kun Demotilstand: Upload af filer er slået fra i dette system.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
da_DK: Demo-tilstand: Log på legitimationsoplysninger er forudfyldte - klik blot på Login-knappen.

en: Demo mode: Uploading plugins is disabled.
da_DK: Demo-tilstand: Uploading af plugins er deaktiveret.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
da_DK: Demo mode: Upload af skabelonfiler er slået fra.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
da_DK: Kun Demotilstand: Upload af filer er slået fra.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
da_DK: Afhængigt af antallet af uploadede filer kan dette vare lidt tid.

en: Deprecated survey themes:
da_DK: Uddaterede undersøgelsestemaer:

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
da_DK: Beskriv din undersøgelse, men stil ikke noget spørgsmål endnu.

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description of the survey
da_DK: Beskrivelse af undersøgelsen

en: Description:
da_DK: Beskrivelse:

en: Descriptive statistics
da_DK: Beskrivende statistiker

en: Destination URL:
da_DK: Destinations websted:

en: Destination question group:
da_DK: Destination spørgsmålsgruppe:

en: Detailed Error
da_DK: Detaljeret fejl

en: Detailed admin notification
da_DK: Detaljeret admin underretning

en: Detailed admin notification body
da_DK: Detaljeret admin meddelelsesbrødtekst

en: Detailed admin notification could not be sent because of error: %s
da_DK: Detaljeret admin-meddelelse kunne ikke sendes med fejl: %s

en: Detailed admin notification email body:
da_DK: Detaljeret e-mail-besked til admin brødtekst:

en: Detailed admin notification subject
da_DK: Detaljeret admin meddelelsesemne

en: Detailed admin notification subject:
da_DK: Detaljeret admin underretnings emne:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
da_DK: Detaljeret e-mail-underretning med svardata bliver sendt til:

en: Detailed notification attachments:
da_DK: Detaljeret underretnings vedhæftelse:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
da_DK: Bestem hvorvidt en variabel en variabel betragtes som tom

en: Did Not Save
da_DK: Blev ikke gemt

en: Dim answered array rows
da_DK: Nedton besvarede matrix rækker

en: Directly show edit mode:
da_DK: Vis direkte redigeringstilstand:

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
da_DK: Mappe `%s` findes allerede - vælg et andet navn

en: Disable chart
da_DK: Deaktiver diagram

en: Disable map display
da_DK: Deaktiver kort

en: Disable only
da_DK: Slå fra

en: Disable question script for XSS restricted user:
da_DK: Deaktiver spørgeskript for XSS-begrænset bruger:

en: Disable the next button until time limit expires
da_DK: Slå "næste"-knappen fra, indtil tiden løber ud

en: Disable the prev button until the time limit expires
da_DK: Deaktiver "forrige"-knappen indtil tidsgrænsen udløber

en: Disabled
da_DK: Slået fra

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
da_DK: Deaktiveret ved konfiguration. Angiv 'showpopups' valgmuligheden i config.php fil for at aktivere denne indstilling.

en: Disagree
da_DK: Uenig

en: Display
da_DK: Vis

en: Display CPDB participants
da_DK: Vis CPDB-deltagere

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
da_DK: Vis en 'tidsbegrænsningsadvarsel' når der er dette antal sekunder tilbage af nedtællingen (advarslen vil ikke blive vist hvis denne efterlades uudfyldt)

en: Display a chart in the statistics?
da_DK: Vis et diagram i statistikkerne?

en: Display as bar chart
da_DK: Vis som søjlediagram

en: Display as pie chart
da_DK: Vis som lagkagediagram

en: Display attribute warnings:
da_DK: Vis egenskabsadvarsler:

en: Display chart
da_DK: Vis diagram

en: Display chart:
da_DK: Vis diagram:

en: Display columns
da_DK: Vis kolonner

en: Display dropdown boxes
da_DK: Vis rullemenue felter

en: Display logo:
da_DK: Vis logo:

en: Display map
da_DK: Vis kort

en: Display min and max value under the slider
da_DK: Vis min- og maksværdi under skyderen

en: Display mode:
da_DK: Skærmtilstand:

en: Display my CPDB participants
da_DK: Vis mine CPDB-deltagere

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
da_DK: Hvis nødvendigt, vis tal med komma som decimal adskillelse

en: Display participants
da_DK: Vis deltagere

en: Display responses
da_DK: Vis besvarelser

en: Display rows
da_DK: Vis rækker

en: Display slider min and max value
da_DK: Vis skyder min og maks værdi

en: Display survey participants after adding?
da_DK: Vis undersøgelsesdeltagere efter tilføjelse?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
da_DK: Vis "tidsbegrænsnings-udløbsmeddelelsen" i dette antal sekunder før "tidsbegrænsningsaktionen" udføres (falder tilbage til 1 sekunder hvis denne efterlades uudfyldt)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
da_DK: Vis den anden 'tidsbegrænsningsadvarsel' når der er dette antal sekunder tilbage af nedtællingen (advarslen vil ikke blive vist hvis denne efterlades uudfyldt)

en: Display this box to:
da_DK: Vis denne kasse til:

en: Display type
da_DK: Skærmtype

en: Display/Export
da_DK: Vis/Eksporter

en: Display:
da_DK: Vis:

en: Displaying {count} survey(s).
da_DK: Viser {count} undersøgelse (r).

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
da_DK: Vis {start}-{end} af {count} result(er).

en: Do you really want to continue?
da_DK: Vil du virkelig fortsætte?

en: Do you really want to delete all marked responses?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle markerede svar?

en: Do you really want to delete this asessment rule?
da_DK: Vil du virkelig slette denne vurderings regel?

en: Do you really want to delete this label set?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette titelsamling?

en: Do you really want to delete this response?
da_DK: Er du sikker på, at du vil dette svar?

en: Do you want to continue?
da_DK: Vil du fortsætte?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
da_DK: Ønsker du at oprette en undersøgelsesdeltagertabel til undersøgelsen?

en: Do you want to delete this response?
da_DK: Vil du slette dette svar?

en: Do you want to delete this role?
da_DK: Vil du slette denne rolle?

en: Do you want to delete this user?
da_DK: Vil du slette denne bruger?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
da_DK: Ønsker du at klargøre databasen og oprette de påkrævede tabeller?

en: Do you want to take ownerschip of this user?
da_DK: Ønsker du at tage ejerskab for denne bruger?

en: Don't import if label set already exists:
da_DK: Lad være med at importere, hvis titelsamlingten allerede eksisterer:

en: Don't show
da_DK: Vis ikke

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
da_DK: Du må ikke røre nedenstående værdier, medmindre du ved, hvad du gør.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
da_DK: Færdig.  Test din undersøgelse ved at bruge %s-ikonet.

en: Dot (.)
da_DK: Punktum (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
da_DK: Klik og træk elementer fra listen til venstre og rangér dem på listen til højre - med dine højst rangerede elementer startende fra toppen.

en: Doughnut
da_DK: Donut

en: Doughnut chart
da_DK: Donotdiagram

en: Download
da_DK: Hent

en: Download all files in this response as a zip file
da_DK: Hent alle filer i dette svar som en zip fil

en: Download archive
da_DK: Download arkiv

en: Download error!
da_DK: Download fejl!

en: Download files
da_DK: Download filer

en: Download marked files
da_DK: Download markerede filer

en: Download the data and the syntax file.
da_DK: Download data og syntaksfilen.

en: Download this file
da_DK: Download denne fil

en: Drag and drop here, or click once to start uploading
da_DK: Træk og slip her, eller klik én gang for at begynde at uploade

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
da_DK: Træk og slip nålen til ønsket lokalisation. Du må også højre klikke på kortet for at flytte nålen.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
da_DK: Træk dette ekstrafelt til en anden kolonne for at knytte den på den centrale deltagerdatabase

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
da_DK: Træk et CSV felt ind i et eksisterende deltager ekstrafelt i nedenstående liste for at importere dine data til det.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
da_DK: Træk et CSV felt ind i dette område for at danne et nyt deltager ekstrafelt og importere dine data dertil.

en: Drop-down list
da_DK: Rullegardin

en: Dropdown fields
da_DK: Rullemenu felter

en: Dropdown prefix/suffix
da_DK: Rullemenu præfiks/suffiks

en: Dropdown separator
da_DK: Rullemenu-separator

en: Duplicate
da_DK: Dublere

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
da_DK: Kode duplikater fundet, posterne vil ikke blive opdateret

en: Duplicate label set name
da_DK: Duplikerer titelsamling navn

en: Duplicate records removed
da_DK: Duplikatposterer fjernet

en: Duplicates are determined by:
da_DK: Duplikater defineres ved:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
da_DK: Duplikater vil blive detekteret af en kombination af fornavn, efternavn og e-mail adresser.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
da_DK: Duplikater vil blive registreret ved hjælp af feltet participant_id i denne CSV-fil.

en: Duration
da_DK: Varighed

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: Dutch (informal)
da_DK: Hollandsk (uformelt)

en: EM value
da_DK: EM værdi

en: ERROR MESSAGE
da_DK: FEJLMEDDELELSE

en: EUC-JP Japanese
da_DK: EUC-JP Japansk

en: EUC-KR Korean
da_DK: EUC-KR Koreansk

en: Each answer may only be a number.
da_DK: Hvert svar kan kun være et nummer.

en: Each answer must be %s
da_DK: Hvert svar skal være %s

en: Each answer must be at least %s
da_DK: Hvert svar må skal mindst være %s

en: Each answer must be at most %s
da_DK: Hvert svar må højest være %s

en: Each answer must be between %s and %s
da_DK: Hvert svar skal ligge mellem %s og %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
da_DK: Hvert spørgsmål har sin egen graftype defineret i sine avancerede indstillinger.

en: Earlier than:
da_DK: Tidligere end:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
da_DK: Nem navigation med navigationslinjen

en: Edge detection format:
da_DK: Kantdetekteringsformat:

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Group
da_DK: Rediger gruppe

en: Edit URL parameter
da_DK: Ændre websted parametre

en: Edit and look at the assessements for this survey.
da_DK: Rediger og se på vurderingerne for undersøgelsen.

en: Edit answer options
da_DK: Rediger svarmuligheder

en: Edit answer options for this question
da_DK: Rediger svar indstillinger til spørgsmålet

en: Edit assessments
da_DK: Rediger vurderinger

en: Edit attribute
da_DK: Rediger ekstrafelt

en: Edit condition
da_DK: Editer betingelse

en: Edit current user group
da_DK: Rediger aktuel brugergruppe

en: Edit data policy settings
da_DK: Ændre datasikkerhedsindstillinger

en: Edit default answer values
da_DK: Ændr standard-svarværdi

en: Edit default answers
da_DK: Rediger standardsvar

en: Edit default anwers
da_DK: Rediger standardsvar

en: Edit email templates
da_DK: Rediger e-mailskabeloner

en: Edit global settings
da_DK: Rediger globale indstillinger

en: Edit group
da_DK: Rediger gruppe

en: Edit label set
da_DK: Rediger titelsamling

en: Edit label sets
da_DK: Rediger titelsamling

en: Edit participant
da_DK: Rediger deltager

en: Edit permissions
da_DK: Rediger tilladelser

en: Edit permissions for this survey
da_DK: Rediger tilladelser til undersøgelsen

en: Edit presentation and navigation settings
da_DK: Rediger præsentations- og navigationsindstillinger

en: Edit publication and access settings
da_DK: Rediger indstillinger for offentliggørelse og adgang

en: Edit question
da_DK: Rediger spørgsmål

en: Edit quota
da_DK: Rediger 'quota'

en: Edit quotas
da_DK: Rediger kvoter

en: Edit quotas for this survey.
da_DK: Rediger kvoter for undersøgelsen.

en: Edit response
da_DK: Rediger svar

en: Edit response URL
da_DK: Redigerer besvarelses websted

en: Edit settings for notification and data management
da_DK: Rediger indstillinger for underretning og datahåndtering

en: Edit settings for publication and access control
da_DK: Rediger indstillinger for offentliggørelse og adgangskontrol

en: Edit simple plugin settings
da_DK: Ret enkle plug-in indstillinger

en: Edit subquestions
da_DK: Rediger underspørgsmål

en: Edit subquestions for this question
da_DK: Rediger underspørgsmål til spørgsmålet

en: Edit survey group
da_DK: Rediger undersøgelsesgruppe

en: Edit survey menu
da_DK: Rediger undersøgelsesmenu

en: Edit survey menu entry
da_DK: Rediger undersøgelsesmenupunkt

en: Edit survey panel integration
da_DK: Rediger undersøgelsespanelintegration

en: Edit survey participant
da_DK: Rediger undersøgelsesdeltager

en: Edit survey permissions
da_DK: Rediger undersøgelsens tilladelser

en: Edit survey permissions for group %s
da_DK: Rediger undersøgelsesrettigheder for gruppen %s

en: Edit survey permissions for user %s
da_DK: Rediger undersøgelsesrettigheder for brugeren %s

en: Edit survey settings
da_DK: Rediger  undersøgelsesindstillinger

en: Edit text elements and general settings
da_DK: Rediger tekstelementer og generelle indstillinger

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
da_DK: Rediger linjen %s og udfyld filnavnet med en fuld sti til den downloadede datafil.

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
da_DK: Rediger skabelonerne til invitation, påmindelse og registrering af e-mails

en: Edit theme options
da_DK: Rediger temaindstillinger

en: Edit theme options for this survey
da_DK: Rediger tema muligheder for undersøgelsen

en: Edit theme permissions for user %s
da_DK: Rediger tema tilladelser for brugeren %s

en: Edit this assessment rule
da_DK: Rediger denne vurderings regel

en: Edit this attribute
da_DK: Rediger dette ekstrafelt

en: Edit this entry
da_DK: Rediger posten

en: Edit this participant
da_DK: Rediger denne deltager

en: Edit this response
da_DK: Rediger denne besvarelse

en: Edit this survey menu
da_DK: Rediger undersøgelsensmenu

en: Edit this survey menu entry
da_DK: Rediger undersøgelsensmenupunkt

en: Edit this survey participant
da_DK: Rediger undersøgelsensdeltager

en: Edit this user
da_DK: Rediger bruger

en: Edit user
da_DK: Rediger bruger

en: Edit user group
da_DK: Rediger brugergruppe

en: Edit user permissions for user %s
da_DK: Rediger rettigheder for bruger %s

en: Edit user roles
da_DK: Rediger brugerroller

en: Edit value
da_DK: Rediger værdi

en: Editing
da_DK: Redigerer

en: Editing %s
da_DK: Redigerer %s

en: Editing response (ID %s)
da_DK: Redigerer besvarelse (ID %s)

en: Editing user
da_DK: Rediger bruger

en: Editing user group (Owner: %s)
da_DK: Rediger brugergruppe (Ejer: %s)

en: Editor mode
da_DK: Redigeringstilstand

en: Either admin login name, password or email is empty
da_DK: Enten admin brugernavn, adgangskode eller e-mail er tom

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
da_DK: Du har enten været inaktiv for længe, du har fjernet muligheden for cookies i din browser, eller der opstod et problem med internetforbindelsen.

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email address
da_DK: E-mail adresse

en: Email address is not valid.
da_DK: Ugyldig e-mail adresse.

en: Email address of the participant
da_DK: Deltagerens e-mail-adresse

en: Email address of the survey administrator
da_DK: Undersøgelseadministratorens e-mail

en: Email address to use
da_DK: E-mail-adresse, der skal bruges

en: Email address:
da_DK: E-mail adresse:

en: Email batch size:
da_DK: E-mail gruppestørrelse:

en: Email error message %s
da_DK: E-mail-fejlmeddelelse %s

en: Email failed
da_DK: E-mail mislykkedes

en: Email method:
da_DK: E-mail metode:

en: Email settings
da_DK: Rediger e-mail indstillinger

en: Email status
da_DK: E-mail-status

en: Email status:
da_DK: E-mail status:

en: Email successfully sent.
da_DK: E-mails sendt

en: Email templates
da_DK: Rediger e-mailskabeloner

en: Email templates successfully saved.
da_DK: E-mail skabeloner vellykket gemt.

en: Email to %s (%s) failed.
da_DK: E-mail til %s (%s) mislykkedes.

en: Email to %s failed. Error Message : %s
da_DK: E-mail til %s mislykkedes. Fejlmeddelelse: %s

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Access code is not yet valid.
da_DK: E-mail til {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) er forsinket: Adgangskoden er endnu ikke gyldig.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Access code is not valid anymore.
da_DK: E-mail til {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) sprunget over: Adgangskoden er ikke længere gyldig.

en: Email user group
da_DK: E-mail brugergruppe

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
da_DK: E-mail blev ikke sendt, da demotilstand er aktiveret.

en: Email:
da_DK: E-mail:

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable assessment mode:
da_DK: Aktivér vurderingsfunktion:

en: Enable chart
da_DK: Aktiver diagram

en: Enable map display
da_DK: Aktiver kort

en: Enable participant-based response persistence:
da_DK: Aktivér fastholdelse af deltagerbaseret svar:

en: Enabling unstable updates will allow you to try alpha and beta versions of extensions. Talk to the extension author for more information.
da_DK: Aktivering af ustabile opdateringer giver dig mulighed for at prøve alfa- og betaversioner af udvidelser. Tal med udvidelsesudvikleren for mere information.

en: Encrypted
da_DK: Krypteret

en: Encrypted:
da_DK: Krypteret:

en: Encrypted?
da_DK: Krypteret?

en: Encryption is disabled because Sodium library isn't installed
da_DK: Kryptering er deaktiveret, fordi Sodium-bibliotek ikke er installeret

en: Encryption type:
da_DK: Krypteringstype:

en: End
da_DK: Slut

en: End URL:
da_DK: Slut websted:

en: End message
da_DK: Slutmeddelelse

en: End message:
da_DK: Afslutningsmeddelelse:

en: End tour
da_DK: Afslut tour

en: End url
da_DK: Slut URL

en: End: %s
da_DK: Slut: %s

en: English
da_DK: Engelsk

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
da_DK: Sørg for, at der er mindst et vist antal mulige svar (0=ingen begrænsning)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
da_DK: Indtast en boolesk ligning for at validere hver underspørgsmål.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
da_DK: Indtast en boolesk ligning for at validere hele spørgsmålet.

en: Enter a header text for the first scale
da_DK: Indtast en overskrift for den første skala

en: Enter a header text for the second scale
da_DK: Indtast en overskrift for den anden skala

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
da_DK: Indtast en liste over svar-ID'er, der skal slettes, adskilt af komma.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
da_DK: Indtast et undersøgelsesnavn og en adgangskode, og tryk Gem nedenfor.

en: Enter a new key
da_DK: Indtast en ny nøgle

en: Enter a title for your first question group
da_DK: Indtast en titel til din første spørgsmålsgruppe

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
da_DK: Indtast et svar pr. linje. Du kan angive en kode ved at adskille kode og svartekst med et semikolon eller tabulator. For flersprogede undersøgelser tilføjer du oversættelse(rne) på den samme linje adskilt med et semikolon eller tabulator.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
da_DK: Indtast en titel pr. linje. Du kan angive en kode ved at adskille kode og titeltekst med et semikolon eller tabulator. For flersprogede undersøgelser tilføjer du oversættelsen (erne) på samme linje adskilt med et semikolon eller tabulator.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
da_DK: Indtast spørgsmåls-ID for at se underspørgsmål fra et tidligere spørgsmål

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
da_DK: Indtast koderne til flere valgs spørgsmål (adskilt af semikolon) for at udelukke de matchende svarmuligheder i dette spørgsmål.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
da_DK: Indtast koderne til flere valgs spørgsmål, (adskilt af semikolon) for kun at vise de matchende svarmuligheder i dette spørgsmål.

en: Enter your answers:
da_DK: Indskriv dine svar:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
da_DK: Indtast dine oplysninger nedenfor, og der vil omgående blive sendt en mail indeholdende et link til at deltage i undersøgelsen.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
da_DK: Indtast dit værtsnavn og port, f.eks.: %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
da_DK: Indtast dit værtsnavn og portnummer, f.eks.: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
da_DK: Indtast dine titler:

en: Enter your update key:
da_DK: Indtast din opdateringsnøgle:

en: Entity
da_DK: Enhed

en: Equals
da_DK: Er lig med

en: Equals sum value
da_DK: Summen er lig

en: Equals:
da_DK: Lig med:

en: Equation
da_DK: Ligning

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error %s
da_DK: Fejl %s

en: Error : %s
da_DK: Fejl: %s

en: Error Files List
da_DK: Fejlfilliste

en: Error code:
da_DK: Fejlkode:

en: Error creating LDAP connection
da_DK: Fejl ved oprettelse af LDAP-forbindelse

en: Error creating role
da_DK: Fejl ved oprettelse af rolle

en: Error files list
da_DK: Fejl fil-liste

en: Error in default value : %s
da_DK: Fejl i standardværdien: %s

en: Error message
da_DK: Fejl meddelelse

en: Error message returned by IMAP:
da_DK: Fejlmeddelelse returneret af IMAP:

en: Error message: %s
da_DK: Fejlmeddelelse: %s

en: Error on %s for subquestion %s: %s
da_DK: Fejl på %s i underspørgsmål %s: %s

en: Error on response update
da_DK: Fejl ved opdatering af svar

en: Error saving privacy policy text
da_DK: Fejl ved gem af tekst til privatlivspolitik

en: Error saving results
da_DK: Fejl ved gemning af resultater

en: Error saving survey texts
da_DK: Fejl ved gem af undersøgelsestekster

en: Error when saving %s for plugin %s
da_DK: Fejl ved lagring af %s for plugin %s

en: Error while creating zip file
da_DK: Fejl under oprettelse af zip-fil

en: Error while saving group:
da_DK: Fejl under lagring af gruppe:

en: Error while saving:
da_DK: Fejl under gemning:

en: Error while updating template permissions.
da_DK: Fejl under opdatering af skabelonrettigheder.

en: Error!
da_DK: Fejl!

en: Error! Please change your password from your profile settings.
da_DK: Fejl! Skift venligst din adgangskode fra dine profilindstillinger.

en: Error! Some theme(s) inherit from this theme
da_DK: Fejl! Nogle(t) tema(er) nedarver fra dette tema

en: Error! You cannot uninstall the default template.
da_DK: Fejl! Du kan ikke afinstallere standardskabelonen.

en: Error! You do not have the permission to edit this user.
da_DK: Fejl! Du har ikke tilladelse til at redigere denne bruger.

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
da_DK: Fejl. Slettede %s ekstrafelt(er). Fejlmeddelelse: %s

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
da_DK: Fejl: 'andre' er et reserveret nøgleord.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
da_DK: Fejl: Kan ikke rense filer til en undersøgelse, der ikke er slettet. Slet undersøgelsen normalt i undersøgelsesvisningen.

en: Error: Could not delete some files:
da_DK: Fejl: Kunne ikke slette nogle filer:

en: Error: Could not delete survey files.
da_DK: Fejl: Kunne ikke slette undersøgelsesfiler.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
da_DK: Fejl: E-mail kunne ikke sendes.  Dette kan betyde, at der er et problem forbindet med PHP Mail Setup på serveren.  Detaljerne om din undersøgelse er blevet gemt, men du vil ikke modtage en e-mail med detaljerne.  Du bør notere hvilket "navn" og "adgangskode", du lige har benyttet, af hensyn til fremtidige anvendelser.

en: Error: Found no configuration for plugin. Please contact the plugin author.
da_DK: Fejl: Ingen konfiguration fundet for plugin. Kontakt plugin-udvikleren.

en: Error: Malformed JSON - field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "%s".
da_DK: Fejl: Misdannet JSON: Felt %s skal enten være et JSON-array eller strengen "inherit". Fundet "%s".

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
da_DK: Fejl: Deltagertabelen eksisterer ikke. Undersøgelsen kan ikke deaktiveres.

en: Error: Theme "%s" is not installed.
da_DK: Fejl: Tema %s er ikke installeret.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
da_DK: Fejl: Der er ikke nogle svarmuligheder for dette spørgsmål og/eller de findes ikke på dette sprog.

en: Error: There are no answers defined for this question.
da_DK: Fejl: Der er ingen svar defineret til dette spørgsmål.

en: Error: This question has no answers.
da_DK: Fejl: Spørgsmålet har ingen svar.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
da_DK: Fejl: Du forsøger at bruge to ens svarkoder.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
da_DK: Fejl: Du forsøger at bruge to ens svarkoder.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
da_DK: Fejl: Du forsøger at bruge to ens svarkoder.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
da_DK: Fejl: Du skal give gruppen en titel i hvert sprog.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
da_DK: Fejl: Du skal angive et navn for titelsamlingtet.

en: Error: no email has been send.
da_DK: Fejl: Der er ikke sendt nogen e-mail.

en: Errors happened during the update check. Please notify the extension authors for support.
da_DK: Der opstod fejl under opdateringskontrollen. Venligst underret udvidelsesudviklerne om support.

en: Estonian
da_DK: Estisk

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
da_DK: Hver række er et underspørgsmål. Vi anbefaler brugen af logiske eller numeriske koder til underspørgsmål. Dine deltagere kan ikke se spørgsmålskoden, men kun selve spørgsmåls-teksten.

en: Everybody
da_DK: Alle

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
da_DK: Alt ser ud til at være i orden.  Venligst fortsæt.

en: Exactly %d character long.|Exactly %d characters long.
da_DK: Præcis %d tegn lang. | Præcis %d tegn lang.

en: Example data
da_DK: Eksempeldata

en: Exclude answers?
da_DK: Ekskluder svar?

en: Exclude quotas?
da_DK: Ekskluder kvoter?

en: Exclude record IDs?
da_DK: Ekskluder post- ID'er?

en: Exclude survey permissions?
da_DK: Spring undersøgelsens rettigheder over?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
da_DK: Ekskluderer alle andre muligheder, hvis et bestemt svar er valgt - skriv kun svarkode(rne) adskilt med et semikolon.

en: Exclusive option
da_DK: Eksklusiv valgmulighed

en: Execute survey
da_DK: Eksekver undersøgelse

en: Existing attribute
da_DK: Eksisterende ekstrafelt

en: Existing participant attributes
da_DK: Eksisterende deltager ekstrafelter

en: Existing survey participant attributes
da_DK: Eksisterende undersøgelsesdeltagers ekstrafelter

en: Exit and clear survey
da_DK: Afslut og nulstil undersøgelsen

en: Expand all
da_DK: Udvid alt

en: Expand/Collapse
da_DK: Udvid/ Fold sammen

en: Expected expressions separated by commas
da_DK: Forventede udtryk adskilt af kommaer

en: Expected left parentheses after function name
da_DK: Forventede venstre-parantes efter funktions navn

en: Expected right parentheses
da_DK: Forventede højre-parantes

en: Expert mode
da_DK: Ekspert tilstand

en: Expiration
da_DK: Udløbelse

en: Expiration date/time:
da_DK: Udløbsdato/tid:

en: Expire survey
da_DK: Sæt undersøgelse til udløbet

en: Expired
da_DK: Udløbet

en: Expired: %s
da_DK: Udløbet: %s

en: Expiry date/time:
da_DK: Udløbsdato/tid:

en: Exponential expression
da_DK: Eksponentielt udtryk

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Export
da_DK: Eksport

en: Export %s participants to CSV
da_DK: Eksporter %s deltagere til CSV

en: Export VV file
da_DK: Eksporter VV-fil

en: Export a VV survey file
da_DK: Eksporter en VV undersøgelsesfil

en: Export all participants
da_DK: Eksporter alle deltagere

en: Export as CSV
da_DK: Eksporter som CSV

en: Export as...
da_DK: Eksporter som...

en: Export current group
da_DK: Eksporter nuværende gruppe

en: Export data
da_DK: Eksporter data

en: Export format:
da_DK: Eksportformat:

en: Export images
da_DK: Eksporter billeder

en: Export label set
da_DK: Eksporter titelsamling

en: Export language:
da_DK: Eksporter sprog:

en: Export multiple label sets
da_DK: Eksporter flere titelsamlinger

en: Export participant to CSV
da_DK: Eksporter deltager til CSV

en: Export participants
da_DK: Eksporter deltagere

en: Export printable survey
da_DK: Eksporter printbar undersøgelse

en: Export questions as:
da_DK: Eksporter spørgsmål som:

en: Export resources as ZIP archive
da_DK: Eksportér ressourcer som ZIP-arkiv

en: Export response data to SPSS
da_DK: Eksporter svardata til en SPSS  fil (*.sps)

en: Export responses
da_DK: Eksporter svar

en: Export responses as:
da_DK: Eksporter svar som:

en: Export responses to SPSS
da_DK: Eksporter svar til SPSS

en: Export results
da_DK: Eksporter resultater

en: Export selected label sets
da_DK: Eksporter valgte titelsamling

en: Export survey
da_DK: Eksporter undersøgelse

en: Export survey archive
da_DK: Eksporter undersøgelsens arkiv

en: Export survey results
da_DK: Eksporter undersøgelsesresultater

en: Export survey structure
da_DK: Eksporter Undersøgelsens struktur

en: Export syntax
da_DK: Eksporter syntaks

en: Export these responses as PDF:
da_DK: Eksporter disse svar som PDF:

en: Export these responses as queXML PDF:
da_DK: Eksporter disse svar som queXML PDF:

en: Export this label set
da_DK: Eksporter dette titelsamling

en: Export this question group
da_DK: Eksporter aktuel spørgsmålsgruppe

en: Export this question to PDF.
da_DK: Eksportér dette spørgsmål til PDF.

en: Export this response
da_DK: Eksporter denne besvarelse

en: Export type
da_DK: Eksporttype

en: Export:
da_DK: Eksport:

en: Exported
da_DK: Eksporteret

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
da_DK: Eksport af en undersøgelse til queXML giver dig mulighed for at oprette PDF-dokumenter, som kan udskrives, udfyldes, skannes og behandles ved hjælp af queXF-software.

en: Expression Engine
da_DK: Ekspressions-motor

en: Expression Engine descriptions
da_DK: Expression Manager beskrivelser

en: Extend
da_DK: Udvid

en: Extend theme
da_DK: Udvid tema

en: Extended
da_DK: Udvidet

en: Extends
da_DK: Udvidelser

en: Extension "%s" is already installed.
da_DK: Udvidelse "%s" er allerede installeret.

en: Extension "%s" is not compatible with your LimeSurvey version.
da_DK: Udvidelse %s er ikke kompatibel med din LimeSurvey-version.

en: Extension %s has no updater defined in config.xml
da_DK: Udvidelse %s har ingen opdaterer defineret i config.xml

en: Extension configuration file is not valid or missing.
da_DK: Udvidelseskonfigurationsfil er ikke gyldig eller mangler.

en: Extension configuration file is not valid.
da_DK: Udvidelseskonfigurationsfil er ikke gyldig.

en: Extension is not compatible with your LimeSurvey version.
da_DK: Udvidelse er ikke kompatibel med din LimeSurvey-version.

en: External Link
da_DK: Eksternt link

en: Extra comma found in function
da_DK: Ekstra komma fundet i funktion

en: Extra right parentheses detected
da_DK: Ekstra højre-parantes fundet

en: Extra token found after expressions
da_DK: Ekstra deltagernøgle fundet efter udtrykkene

en: Extra tokens found
da_DK: Ekstra deltagernøgler fundet

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
da_DK: Udpakkede filer ikke fundet - måske et tilladelses problem?

en: Failed
da_DK: Mislykkedes

en: Failed saving the role
da_DK: Kunne ikke gemme rollen

en: Failed to activate the plugin.
da_DK: Kunne ikke aktivere plugin'et.

en: Failed to add group! Group already exists.
da_DK: Gruppen kunne ikke tilføjes!  Gruppen findes allerede.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
da_DK: Gruppe kunne ikke tilføjes!  Gruppens navn er længere end 20 tegn.

en: Failed to add user
da_DK: Tilføjelse af bruger mislykkedes

en: Failed to add user group.
da_DK: Kunne ikke tilføje brugergruppe.

en: Failed to add user.
da_DK: Bruger kunne ikke tilføjes.

en: Failed to create participant entries
da_DK: Kunne ikke oprette deltagerindtastninger

en: Failed to deactivate the plugin.
da_DK: Kunne ikke deaktivere plugin'et.

en: Failed to delete answer
da_DK: Kunne ikke slet svar

en: Failed to delete subquestion
da_DK: Kunne ikke slette underspørgsmål

en: Failed to edit user group! Group already exists?
da_DK: Kunne ikke redigere brugergruppen! Gruppe eksisterer allerede?

en: Failed to generate random string for token. Please check your configuration and ensure that the openssl or mcrypt extension is enabled.
da_DK: Kunne ikke generere tilfældig streng til nøgle. Kontroller din konfiguration, og sørg for, at udvidelsen openssl eller mcrypt er aktiveret.

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
da_DK: Det lykkedes ikke at åbne indbakken til retursvar e-mail kontoen.

en: Failed to open the uploaded file!
da_DK: Kunne ikke åbne/hente filen!

en: Failed to remove user.
da_DK: Kunne ikke slette bruger.

en: Failed to update answer:
da_DK: Kunne ikke opdatere svaret:

en: Failed to update answers
da_DK: Opdatering af svar mislykkedes

en: Failed to update survey permissions!
da_DK: Opdatering af undersøgelsesrettigheder mislykkedes!

en: Fax to:
da_DK: Fax til:

en: Feb
da_DK: feb

en: February
da_DK: Februar

en: Female
da_DK: Kvinde

en: Field caption
da_DK: Feltoverskrift

en: Field description
da_DK: Feltbeskrivelse

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
da_DK: Felter markeret med en stjerne (%s) er obligatoriske.

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
da_DK: Felter markeret med en stjerne er obligatoriske.

en: Fields with %s are required.
da_DK: Felter med %s er påkrævede.

en: Fields with %s*%s are required.
da_DK: Felter med %s*%s er obligatoriske.

en: File
da_DK: Fil

en: File %s
da_DK: Fil %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
da_DK: Filen %s kan ikke slettes af sikkerhedsmæssige årsager.

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
da_DK: Filen %s kunne ikke slettes.  Venligst kontrollér rettighederne på /upload/themes mappen

en: File %s deleted
da_DK: Fil slettet: %s

en: File %s uploaded
da_DK: Filen %s indlæst

en: File %s uploaded and %s files unpacked
da_DK: Fil %s uploadet og %s filer pakkes ud

en: File %s, line %s.
da_DK: Fil %s, linje %s.

en: File backup created: %s
da_DK: Filbackup oprettet: %s

en: File could not be uploaded
da_DK: Filen kunne ikke uploades

en: File count
da_DK: Antal filer

en: File extension:
da_DK: Filendelse (extension)

en: File is uploaded to currently selected folder
da_DK: Filen uploades til den aktuelt valgte mappe

en: File management
da_DK: Filhåndtering

en: File manager
da_DK: Filhåndtering

en: File metadata
da_DK: Fil metadata

en: File name
da_DK: Filnavn

en: File seems empty or has only one line
da_DK: Filen er tom eller indeholder kun èn linie

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
da_DK: Filen skal være en standard CSV-fil (komma-afgrænset) -fil med valgfrie dobbelte citationstegn omkring værdier (standard for de fleste regnearkværktøjer). Den første linje skal indeholde feltnavne. Felterne kan være i en hvilken som helst rækkefølge.

en: File size
da_DK: Filstørrelse

en: File successfully deleted
da_DK: Filen er slettet

en: File system
da_DK: Filsystem

en: File upload
da_DK: Fil upload

en: File upload succeeded.
da_DK: Overførelse af fil lykkedes.

en: File: %s
da_DK: Fil: %s

en: File: %s (%s)
da_DK: Fil: %s (%s)

en: Files
da_DK: Filer

en: Files Css
da_DK: Filer CSS

en: Files Js
da_DK: Filer JS

en: Files Print Css
da_DK: Udskriv filers CSS

en: Files are ready for download in archive %s.
da_DK: Filer klar til download i arkiv %s.

en: Files imported:
da_DK: Filer importeret:

en: Files skipped:
da_DK: Filer sprunget over:

en: Files successfully copied
da_DK: Filerne er kopieret

en: Files successfully moved
da_DK: Filerne er flyttet

en: Filter HTML for XSS:
da_DK: Filtrer HTML for XSS:

en: Filter blank email addresses:
da_DK: Filtrer blanke e-mail adresser:

en: Filter by email address:
da_DK: Filtrer efter e-mail adresse:

en: Filter by language:
da_DK: Filtrer efter sprog:

en: Filter duplicate records:
da_DK: Filtrer duplikatposter:

en: Filter the available answers by this value
da_DK: Filtrer de tilgængelige svar med denne værdi

en: Filtered from statistics script
da_DK: Filtreret fra statistik-script

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
da_DK: Endelig ligning til at sætte i databasen, standard i spørgsmål tekst.

en: Finalize response submission
da_DK: Færdiggør og indsend

en: Finally, activate your survey
da_DK: Endelig, aktiver din undersøgelse

en: Find first occurrence of a string
da_DK: Find første forekomst af en tekststreng

en: Find highest value
da_DK: Find højest værdi

en: Find lowest value
da_DK: Find laveste værdi

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
da_DK: Find første position af en case-insensitive tekststreng

en: Find position of first occurrence of a string
da_DK: Find positionen for første forekomst af en tekststreng

en: Find updates
da_DK: Find opdateringer

en: Find whether the type of a variable is string
da_DK: Finder ud af hvorvidt en variabel er af typen string

en: Finds whether a value is not a number
da_DK: Finder ud af hvorvidt en værdi ikke er et tal

en: Finds whether a variable is NULL
da_DK: Finder ud af hvorvidt en variabel er NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
da_DK: Finder ud af hvorvidt en variabel er et tal eller en numerisk tekststreng

en: Finds whether the type of a variable is float
da_DK: Finder ud af hvorvidt en variabel er af typen float

en: Finish
da_DK: Slut

en: Finish & save
da_DK: Afslut og gem

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: First choice
da_DK: Første valg

en: First line contains the code of questions:
da_DK: Første linje indeholder koden for spørgsmål:

en: First name
da_DK: Fornavn

en: First name of the participant
da_DK: Deltagerens fornavn

en: First name:
da_DK: Fornavn:

en: Fix automatically numeric value
da_DK: Ret automatisk numerisk værdi

en: Folder
da_DK: Mappe

en: Folder: %s
da_DK: Mappe: %s

en: Follow the following link to update it
da_DK: Klik på følgende link for at opdatere det

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
da_DK: Følgende undersøgelse(r) er endnu ikke aktiv(e), men du kan registrere dig til den/dem.

en: Font color
da_DK: Skrift farve

en: Font size of PDFs:
da_DK: Skrifttype størrese i PDF'er:

en: Fontawesome icon
da_DK: Fontawesome ikon

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
da_DK: For let at kunne åbne denne fil i MS Excel, lav filtypen om til '.tab' eller '.txt'.

en: For expression
da_DK: For udtrykket

en: For further information please contact %s:
da_DK: For yderligere information venligst kontakt %s:

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
da_DK: For rullemenu felter, vis højst så mange linier

en: For more information consult our manual, or our forums.
da_DK: For mere information, se vores manual eller vores fora.

en: For more information please consult our manual or our forum.
da_DK: For mere information se venligst vores manual eller vores forum.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
da_DK: For nu er det bedst at forlade disse yderligere indstillinger, som de er. Hvis du vil vide mere om randomisering og relevansindstillinger, kan du se vores manual.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
da_DK: For vores enkle undersøgelse er det bedre at starte i åben adgangstilstand.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
da_DK: For denne enkle undersøgelse er standardindstillingerne ok, men læs ansvarsfraskrivelsen grundigt, når du aktiverer dine egne undersøgelser.

en: Forbidden Extension
da_DK: Ikke tilladt filtype

en: Force HTTPS:
da_DK: Gennemtving HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height.
da_DK: Tving alle svarmuligheder til at have samme højde.

en: Force import:
da_DK: Tvungen import:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
da_DK: Tving listen over valgmuligheder samt rangeringslisten til at have samme højde.

en: Forgot your password?
da_DK: Glemt din adgangskode?

en: Format a GMT date/time
da_DK: Formater en GMT dato/tid

en: Format a local date/time
da_DK: Formater en lokal dato/tid

en: Format a local time/date as integer
da_DK: Formater en/et lokal(t) tidspunkt/dato som et heltal

en: Format a number with grouped thousands
da_DK: Formater et tal med gruperede tusinder

en: Found %s plugins in file system
da_DK: Fanst %s plugins i filsystemet

en: Found & writable
da_DK: Fundet & skrivbar

en: Found no configuration file for this plugin.
da_DK: Fandt ingen konfigurationsfil for dette plugin.

en: Found no file
da_DK: Fandt ingen fil

en: Found no participant share
da_DK: Fandt ingen delte deltagere

en: Found no plugin with id %d
da_DK: Fandt ingen plugin med ID %d

en: Found no plugin with id %d.
da_DK: Fandt ingen plugin med ID %d.

en: Found no plugin with name %s
da_DK: Fandt ingen plugin med navn %s

en: Found no plugin, or plugin already active.
da_DK: Fandt intet plugin eller plugin allerede aktiv.

en: Found no plugin, or plugin not active.
da_DK: Fandt ingen plugin, eller plugin er ikke aktiv.

en: Found no response with ID %d
da_DK: Fandt intet svar med ID %d

en: Four
da_DK: Fire

en: French
da_DK: Fransk

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
da_DK: Fra venstre mod højre skal det være 'Opret undersøgelse', 'Vis undersøgelser' og 'Globale indstillinger'. Det bedste er at starte med at lave en undersøgelse.

en: From survey participants table
da_DK: Fra undersøgelsens deltagertabel

en: From:
da_DK: Fra:

en: Fruity fonts
da_DK: Fruity skrifttyper

en: Fruity variations
da_DK: Fruity variant

en: Full
da_DK: Fuld

en: Full answers
da_DK: Fulde svar

en: Full lock
da_DK: Fuld lås

en: Full name
da_DK: Fulde navn

en: Full name:
da_DK: Fulde navn:

en: Full names
da_DK: Fulde navne

en: Full question text
da_DK: Fulde spørgsmålstekst

en: Full responses
da_DK: Fuldførte besvarelser

en: Full selector
da_DK: Fuld vælger

en: Full template editor
da_DK: Fuld skabeloneditor

en: Function does not support %s arguments
da_DK: Funktion kan ikke håndtere %s argumenter

en: Function must have at least %s argument|Function must have at least %s arguments
da_DK: Funktion skal have mindst %s argument | Funktion skal have mindst %s argumenter

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
da_DK: Funktionen accepterer dette antal argumenter (idet -1 betyder "ubegrænset"): %s

en: Further settings for application administrator
da_DK: Yderligere indstillinger for applikationsadministrator

en: GB2312 Simplified Chinese
da_DK: GB2312 Simplificeret Kinesisk

en: GBK Simplified Chinese
da_DK: GBK Simplificeret Kinesisk

en: GEOSTD8 Georgian
da_DK: GEOSTD8 Georgisk

en: GET data method
da_DK: GET data metode

en: Galician
da_DK: Gallisk

en: Gender
da_DK: Køn

en: General
da_DK: Generelt

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: General filters
da_DK: Generelle filtre

en: General options
da_DK: Generelle indstillinger

en: General replacements
da_DK: Generelle erstatninger

en: General settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: General settings & texts
da_DK: Generelle indstillinger og tekster

en: General survey settings
da_DK: Generelle undersøgelsesindstillinger

en: Generate QR-Code
da_DK: Generer QR-kode

en: Generate a random integer
da_DK: Generer et tilfældigt heltal

en: Generate access codes
da_DK: Generer adgangskoder

en: Georgian
da_DK: Georgisk

en: German
da_DK: Tysk

en: German (informal)
da_DK: Tysk (uformelt)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
da_DK: Returner et UNIX-tidsstempel for en dato (hver af de 6 parametre er valgfrie)

en: Get float value of a variable
da_DK: Hent den flydende værdi af en variabel

en: Get order from previous question
da_DK: Hent rækkefølge fra tidligere spørgsmål

en: Get string length
da_DK: Find tekststrengens længde

en: Get system information
da_DK: Få systemoplysninger

en: Get the default location using the user's IP address?
da_DK: Find standardposition ud fra brugerens IP-adresse?

en: Get the integer value of a variable
da_DK: Returner heltalsværdien af en variabel

en: Get value of pi
da_DK: Returner værdien af pi

en: Global settings
da_DK: Globale

en: Global settings were saved.
da_DK: Globale indstillinger blev gemt.

en: Global survey settings
da_DK: Globale undersøgelsesindstillinger

en: Go to question
da_DK: Gå til spørgsmål

en: Go to question group
da_DK: Gå til spørgsmålsgruppe

en: Go to survey
da_DK: Gå til undersøgelsen

en: Go to survey participant and token settings
da_DK: Gå til undersøgelsesdeltager og deltagernøgle indstillinger

en: Go to today
da_DK: Gå til i dag

en: Google Analytics settings:
da_DK: Google Analytics-indstillinger:

en: Google Analytics style:
da_DK: Google Analytics stil:

en: Google Maps
da_DK: Google Kort

en: Google Maps API key:
da_DK: Google Maps API nøgle:

en: Google Translate API key:
da_DK: Google Translate API nøgle:

en: Graph labels:
da_DK: Graf titler:

en: Greater than
da_DK: Større end

en: Greater than (Strings)
da_DK: Større end

en: Greater than or equal to
da_DK: Større end eller lig med

en: Greater than or equal to (Strings)
da_DK: Større end eller lig med

en: Greater than:
da_DK: Større end:

en: Greek
da_DK: Græsk

en: Gross percentage
da_DK: Brutto procent

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Group / Question order
da_DK: Gruppe / Spørgsmål rækkefølge

en: Group 1: The first lot of questions
da_DK: Gruppe 1: Den første samling af spørgsmål

en: Group ID
da_DK: Gruppe-ID

en: Group ID (gid): “%s” already set with language ”%s”.
da_DK: Gruppe-ID (gid): "%s" allerede indstillet med sprog "%s".

en: Group by Group
da_DK: Gruppevis

en: Group by group
da_DK: Gruppér efter gruppe

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
da_DK: Gruppe kan ikke slettes, på grund af afhængige betingelser

en: Group could not be deleted
da_DK: Kunne ikke slette gruppe

en: Group description
da_DK: Gruppe beskrivelse

en: Group description:
da_DK: Gruppe beskrivelse:

en: Group list
da_DK: Gruppeliste

en: Group member can only see own group:
da_DK: Gruppemedlem kan kun se egen gruppe:

en: Group members
da_DK: Gruppemedlemmer

en: Group name
da_DK: Gruppenavn

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
da_DK: Gruppens navn kan kun indeholde alfanumerisk tegn, understregning eller punktum.

en: Group not found
da_DK: Gruppe blev ikke fundet

en: Group not found.
da_DK: Gruppe kunne ikke findes.

en: Group of checkboxes
da_DK: Gruppe af afkrydsningsfelter

en: Group order
da_DK: Grupperækkefølge

en: Group overview
da_DK: Gruppeoversigt

en: Group quick actions
da_DK: Hurtige gruppe handlinger

en: Group relevance:
da_DK: Gruppe relevans:

en: Group summary
da_DK: Gruppesammendrag

en: Group time
da_DK: Gruppetid

en: Group:
da_DK: Gruppe:

en: Group:
da_DK: Gruppe:

en: GroupId missing
da_DK: GroupId mangler

en: Groups in this survey
da_DK: Grupper i denne undersøgelse

en: Groups to which I belong
da_DK: Grupper jeg tilhører

en: HP West European
da_DK: HP Vest Europæisk

en: HTML editor
da_DK: HTML redigering

en: HTML editor mode:
da_DK: HTML-editor tilstand:

en: Handle shape
da_DK: Håndter form

en: Has been reset
da_DK: Er blevet nulstillet

en: Header for first scale
da_DK: Overskrift for første skala

en: Header for second scale
da_DK: Overskrift for anden skala

en: Heading
da_DK: Overskrift

en: Headings
da_DK: Overskrifter

en: Hebrew
da_DK: Hebræisk

en: Height of dropdown
da_DK: Rullemenu højde

en: Hello
da_DK: Hej

en: Hello %s,
da_DK: Kære %s,

en: Hello World Admin Module
da_DK: Hej verden administratormodul

en: Hello World From Global Settings!
da_DK: Hej verden fra globale indstillinger!

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
da_DK: Hej
    
    Et nyt svar til din undersøgelse '{SURVEYNAME}' er blevet indsendt.
    
    Klik på det følgende link for at se de individuelle svar:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klik på det følgende link for at ændre de individuelle svar:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Se statistik ved at klikke her:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
da_DK: Hej
    
    Et nyt svar til din undersøgelse '{SURVEYNAME}' er blevet indsendt.
    
    Klik på det følgende link for at se de individuelle svar:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klik på det følgende link for at ændre de individuelle svar:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Se statistik ved at klikke her:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Deltageren gav følgende svar:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Help about this question
da_DK: Hjælp til spørgsmålet

en: Help:
da_DK: Hjælp:

en: Here are your new credentials.
da_DK: Her er dine nye legitimationsoplysninger.

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
da_DK: Her kan du vælge at starte din undersøgelse i lukket adgangstilstand.

en: Hidden
da_DK: Skjult

en: Hidden:
da_DK: Skjult:

en: Hide advanced settings
da_DK: Skjul avancerede indstillinger

en: Hide blacklisted participants:
da_DK: Skjul blacklistede deltagere:

en: Hide both
da_DK: Skjul begge

en: Hide privacy info
da_DK: Skjul oplysninger om personlige informationer

en: Hide the tip that is normally shown with a question
da_DK: Skjul det vink, der normalt vises sammen med spørgsmålet

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
da_DK: Skjul dette spørgsmål nårsomhelst.  Dette er nyttigt, når man skal inkludere data med forudangivne svar.

en: Hide tip
da_DK: Skjul vink

en: Hint when response is not valid
da_DK: Tip, når svaret ikke er gyldigt

en: Hint when response is valid
da_DK: Tip, når svaret er gyldigt

en: Hints and warnings:
da_DK: Tip og advarsler:

en: Home page settings
da_DK: Startside

en: Horizontal
da_DK: Horisontal

en: Hour
da_DK: Time

en: How many roads must a man walk down?
da_DK: Hvor mange veje skal en mand gå ned af?

en: How many rows to display
da_DK: Antal rækker, der skal vises

en: How many users should be created
da_DK: Hvor mange brugere skal der oprettes

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
da_DK: Det er dog meget vigtigt, at du sletter din browsers cache nu. Klik derefter på knappen nedenfor.

en: Huge free text
da_DK: Kæmpelang fritekst

en: Hungarian
da_DK: Ungarsk

en: I accept
da_DK: Jeg accepterer

en: I confirm
da_DK: Jeg bekræfter

en: IFrame embedding allowed:
da_DK: IFrame indlejring tilladt:

en: IP Addresses will be logged
da_DK: IP-adresser vil blive logget

en: IP Info DB API Key:
da_DK: IP-adresse information DB API nøgle:

en: IP address
da_DK: IP-adresse

en: IP as default location
da_DK: Ip-adresse som standardposition

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
da_DK: ISO 8859-1 Vesteuropæisk (latin1)

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
da_DK: ISO 8859-2 Centraleuropæisk (latin2)

en: ISO 8859-7 Greek
da_DK: ISO 8859-7 Græsk

en: ISO 8859-8 Hebrew
da_DK: ISO 8859-8 Hebræisk

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
da_DK: ISO 8859-9 Tyrkisk (latin5)

en: Icelandic
da_DK: Islandsk

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
da_DK: Ikonnavn skal være et simpelt klassenavn (alfanumerisk, mellemrum, minus eller understregning).

en: Icon:
da_DK: Ikon:

en: Identifier
da_DK: Identifikation

en: Identifier:
da_DK: Identifikation:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
da_DK: Hvis der opstår fejl, så forsøg at køre scriptet gentagne gange.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
da_DK: Databasen opdateres om nødvendigt i det sidste trin.

en: If necessary the database will be updated.
da_DK: Om nødvendigt opdateres databasen.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
da_DK: Hvis et af underspørgsmålene er markeret bliver denne værdi tilføjet til hvert markeret underspørgsmål som en evaluering.

en: If participant access codes are used, the public may register for this survey
da_DK: Hvis der bruges adgangskoder til deltagerne, kan offentligheden tilmelde sig denne undersøgelse

en: If participant-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
da_DK: Hvis fastholdelse af deltagerbaseret svar er aktiveret, kan en deltager opdatere sit svar efter afslutningen. Ellers kan en deltager tilføje nye svar uden begrænsning.

en: If some participants have a 'valid from' date set which is in the future, they will not be able to access the survey before that 'valid from' date.
da_DK: Hvis nogle deltagere har en 'gyldig fra' dato indstillet, som er i fremtiden, vil de ikke kunne få adgang til undersøgelsen før den 'gyldige fra' dato.

en: If the button above is not working, please copy this link into the address line of your browser
da_DK: Hvis knappen ovenfor ikke fungerer, skal du kopiere dette link til adresselinjen i din browser

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
da_DK: Hvis databasen ikke eksisterer, vil den blive oprettet (vær sikker på at database brugeren har de nødvendige rettigheder). Hvis der derimod allerede eksisterer LimeSurvey tabeller i databasen, vil de automatisk blive opgraderet efter installationen.

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
da_DK: Hvis ekstern-indstillingen ikke er sat, vil dette blive tilføjet til den aktuelle admin URL.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
da_DK: Hvis linket ikke virker og du slår HTTPS til vil LimeSurvey ikke fungere, og du vil ikke være i stand til at tilgå linket.

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
da_DK: Hvis linket skal have nogle ekstra klasser, skal du indsætte dem her.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
da_DK: Hvis valgmulighed -Anonymiserede svar - er aktiveret, vil kun et dummy-datostempel (1980-01-01) blive brugt til alle svar for at sikre dine deltagers anonymitet.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
da_DK: Hvis deltageren markerer alle svar, så fjern alle markeringer og valgmuligheden under "Eksklusive muligheder" indstillingen

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
da_DK: Hvis brugernavn og e-mail er gyldige, og du har tilladelse til at bruge den interne godkendelsesdatabase, er der blevet sendt et nyt kodeord til dig.

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
da_DK: Hvis du er blacklistet, men gerne vil deltage i undersøgelsen og ønsker at modtage invitationer, da klik på følgende link:
    (OPTINURL)

en: If you are using participants or notification emails you need to set an administrator email address.
da_DK: Hvis du bruger deltagere eller underretnings-e-mails, skal du angive en -e-mail-adresse.

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
da_DK: For at kunne bruge deltagernøgle funktioner eller underretnings e-mails, skal der angives en  e-mail adresse.

en: If you change the email format, you'll have to review your email templates to fit the new format
da_DK: Hvis du sammenstiller e-mail-tilstand, skal du gennemgå dine e-mail-skabeloner for at passe til det nye format

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
da_DK: Hvis du vælger '%s' skal du også specificere dit valg i det tilhørende tekst felt.

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
da_DK: Hvis du klikker på denne fane, vises menuen for undersøgelsesindstillinger. De vigtigste indstillinger i din undersøgelse er tilgængelige fra denne menu.

en: If you delete this table access codes will no longer be required to access this survey.
da_DK: Hvis du sletter denne tabel, er det ikke længere nødvendigt med adgangskoder for at få adgang til denne undersøgelse.

en: If you disable this option : user with XSS restriction still can add script. This allow user to add cross-site scripting javascript system.
da_DK: Hvis du deaktiverer denne indstilling: Bruger med XSS-begrænsning kan stadig tilføje script. Dette gør det muligt for brugeren at tilføje javascript-system på tværs af websteder.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
da_DK: Hvis du ikke ønsker at deltage i undersøgelsen og ikke ønsker at modtage flere invitationer, så venligst klik på følgende link:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
da_DK: Hvis du ikke har en konto på limesurvey.org, skal du venligst %sregistere dig først%s.

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
da_DK: Hvis du indtastede webadressen manuelt, så kontroller din stavemåde og prøv igen.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
da_DK: Oplysningerne bliver sendt til dig, hvis du angiver en e-mail adresse.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
da_DK: Hvis du har mange punkter og bruger et filter, kan du deaktivere dette for at forbedre browserens hastighed.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
da_DK: Hvis du har problemer, kan du prøve at bruge en moderne browser først, inden du rapporterer det.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
da_DK: Hvis du har spørgsmål vedrørende denne mail, tag venligst kontakt til websteds administratoren på %s. Mange tak!

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click 'Continue'.
da_DK: Hvis du har fået en adgangskode, skal du indtaste den i boksen nedenfor og klikke på 'Fortsæt'.

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click continue.
da_DK: Hvis du har fået en adgangskode, skal du indtaste den i boksen nedenfor og klikke på fortsæt.

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide an access code either manually or by URL.
da_DK: Hvis du initialiserer en undersøgelsesdeltagertabel for denne undersøgelse, er undersøgelsen kun tilgængelig for brugere, der giver en adgangskode enten manuelt eller via URL.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
da_DK: Hvis du fjerner dette ekstrafelt, vil du miste alt information.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
da_DK: Hvis du erstatter titelsamlingen, vil de eksisterende vurderings værdier gå tabt.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
da_DK: Hvis du erstatter titelsamlingen, vil disse oversættelser gå tabt.

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their access code.
da_DK: Hvis du vælger 'Ja ', eksisterer der ikke et link mellem tabel for undersøgelsesdeltagere og tabel for undersøgelsessvar. Du vil ikke være i stand til at identificere svar ved hjælp af deres adgangskode.

en: If you think this is a server error, please contact %s.
da_DK: Hvis du mener, at dette er en serverfejl, skal du kontakte %s.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
da_DK: Hvis du slår indstillingen -Anonymiserede svar- til og opretter en deltagernøgle tabel, så vil LimeSurvey kun markere de fuldførte deltagernøgler med et 'J' i stedet for en dato/tid for at sikre respondenternes anonymitet.

en: If you used an identifying access code to access this survey, please rest assured that this code will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification access codes with survey responses.
da_DK: Hvis du brugte en identificerende adgangskode til at få adgang til denne undersøgelse, kan du være sikker på, at denne kode ikke gemmes sammen med dine svar. Den administreres i en separat database og opdateres kun for at indikere, om du har (eller ikke har) gennemført denne undersøgelse. Der er ingen måde at matche adgangskoder til identifikation med undersøgelsessvar på.

en: If you want to activate it click here:
da_DK: Klik her, hvis du vil aktivere det:

en: If you want to apply original theme options, click here:
da_DK: Klik her, hvis du vil anvende de originale temaindstillinger:

en: If you want to change the question group this question is in.
da_DK: Hvis du vil ændre spørgsmålgruppen, er dette spørgsmål i.

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
da_DK: Hvis du vil eksportere blacklistede deltagere, skal du sætte "Skjul blacklistede deltagere" til "Nej" i CPDB-indstillinger.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
da_DK: Hvis du vil importere undersøgelse fra gammel installation, eller hvis din undersøgelse har problemer: Brug den gamle version (vælges automatisk, hvis en kode kopieres).

en: If you want to know more about them, check our manual.
da_DK: Hvis du vil vide mere om dem, skal du se vores manual.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
da_DK: Hvis du vil ændre det, %s kan du udvide det %s.

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
da_DK: Hvis du vil angive et link til undersøgelsesdatapolitikken, skal du indstille "Vis undersøgelsens datapolitik tekst med obligatorisk afkrydsningsfelt" til "Sammenfoldelig tekst" og bruge erstatningteksterne {STARTPOLICYLINK} og {ENDPOLICYLINK} i "Undersøgelsesdatapolitik afkrydsnings felt titel" feltet for at definere det link, der åbner politikkens popup. Hvis der ikke er indtastet erstatningstekst, vil der være et bilag.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
da_DK: Hvis du ønsker det, kan du uploade %s flere file(r); ellers kan du gå tilbage til undersøgelsen.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
da_DK: Hvis din database er delt er det anbefalede præfiks "lime_". Ellers kan du lade denne indstilling være uudfyldt.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
da_DK: Hvis din database bruger en brugerdefineret port, vedhæft den med et kolon. Eksempel: db.host.com:5431

en: Ignore
da_DK: Ignorere

en: Ignored columns
da_DK: Ignorerede kolonner

en: Image
da_DK: Billede

en: Images
da_DK: Billeder

en: Import
da_DK: Importer

en: Import (CSV)
da_DK: Importer (CSV)

en: Import (JSON)
da_DK: Importer (JSON)

en: Import (XML)
da_DK: Importer (XML)

en: Import CSV
da_DK: Importer CSV

en: Import Label Set
da_DK: Importer titelsamling

en: Import VV file
da_DK: Importer en VV undersøgelsesfil

en: Import a VV response data file
da_DK: Importer en VV besvarelse fil

en: Import a VV survey file
da_DK: Importer en VV undersøgelsesfil

en: Import a group
da_DK: Importer en gruppe

en: Import a question
da_DK: Importer et spørgsmål

en: Import as not finalized answers?
da_DK: Importér som ikke afsluttede svar?

en: Import failed because of page reload.
da_DK: Importen mislykkedes på grund af genindlæsning af siden.

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
da_DK: Importering mislykkedes. Du har angivet en forkert filtype '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
da_DK: Import mislykkedes: Der blev anmodet om tvungen import, men inputfilen indeholder ikke nok kolonner til at udfylde undersøgelsen.

en: Import failed: No answers could be mapped.
da_DK: Import mislykkedes: Ingen svar kunne knyttes.

en: Import group
da_DK: Importer gruppe

en: Import label set resources
da_DK: Importér titelsamling ressourcer

en: Import label set(s)
da_DK: Importer titelsamling(er)

en: Import of label set(s) is completed.
da_DK: Import af titelsamling fuldført.

en: Import of survey is completed.
da_DK: Import af undersøgelse er fuldført.

en: Import old participant table
da_DK: Importer gammel deltagertabel

en: Import participants from:
da_DK: Import deltagere fra:

en: Import permission role from XML
da_DK: Importer tilladelsesrolle fra XML

en: Import question
da_DK: Importer spørgsmål

en: Import question group
da_DK: Importer spørgsmålsgruppe

en: Import resources ZIP archive
da_DK: Importér ZIP-arkiv med ressourcer

en: Import responses
da_DK: Importer svar

en: Import responses from a deactivated survey table
da_DK: Importer besvarelser fra en deaktiveret undersøgelsestabel

en: Import responses from deactivated survey table
da_DK: Importer svar fra deaktiveret undersøgelsestabel

en: Import role
da_DK: Importer rolle

en: Import survey
da_DK: Importer undersøgelse

en: Import survey administrators from CSV
da_DK: Importer undersøgelsesadministratorer fra CSV

en: Import survey administrators from Json
da_DK: Importer undersøgelsesadministratorer fra JSON

en: Import survey data
da_DK: Importer undersøgelsesdata

en: Import survey participants from CSV file
da_DK: Import undersøgelsesdeltagere fra CSV-fil

en: Import survey participants from LDAP
da_DK: Import undersøgelsesdeltagere fra LDAP

en: Import survey resources
da_DK: Importer undersøgelsesressourcer

en: Import theme result:
da_DK: Import tema resultat:

en: Import timings (if exist)
da_DK: Importer tidstagning (hvis den findes)

en: Import users
da_DK: Importer brugere

en: Importance
da_DK: Betydning

en: Important instructions
da_DK: Vigtige instrukser

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
da_DK: Vigtigt: Alt indhold, der starter med et lighedstegn skal sættes i anførselstegn, for at forhindre problemer med CSV-indholdet.

en: Imported Files List
da_DK: Importeret filliste

en: Imported files list
da_DK: Liste over importerede filer

en: Imported files:
da_DK: Importerede filer:

en: Imported resources for
da_DK: Importerede ressourcer til

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
da_DK: Umuligt at slette denne grupe, da der er mindst et spørgsmål, som er afhængig af en betingelse på gruppen

en: In LimeSurvey a survey is organized in groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
da_DK: I LimeSurvey arrangeres en undersøgelse i spørgsmålsgrupper og spørgsmål. For at begynde at skabe spørgsmål, har vi først brug for en spørgsmålsgruppe..

en: In the printable version the condition is being replaced with this explanation text.
da_DK: I den udskrivbare version erstattes betingelsen med denne forklaringstekst.

en: In this field you may type a short description of your survey.
da_DK: I dette felt kan du skrive en kort beskrivelse af din undersøgelse.

en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: Include:
da_DK: Inkluder:

en: Incomplete only
da_DK: Kun ufuldstændig

en: Incomplete responses
da_DK: Ufuldstændige svar

en: Incomplete responses only
da_DK: Kun ufuldstændige besvarelser

en: Incorrect permissions in your %s folder.
da_DK: Forkerte rettigheder i mappen %s.

en: Incorrect username and/or password!
da_DK: Ugyldigt brugernavn og/eller adgangskode!

en: Increase
da_DK: Øges

en: Incremental
da_DK: Trinvis

en: Indonesian
da_DK: Indonesisk

en: Inherit
da_DK: Nedarve

en: Inherit everything
da_DK: Nedarv alt

en: Inherit:
da_DK: Nedarv:

en: Inherited value:
da_DK: Nedarvet værdi:

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
da_DK: Superbruger kan ikke slettes!

en: Initialise participant table
da_DK: Initialiser deltagertabel

en: Inline HTML editor
da_DK: Indbygget HTML editor

en: Inline text
da_DK: Inline tekst

en: Input
da_DK: Inddata

en: Input validation
da_DK: Inputvalidering

en: Insert a new subquestion after this one
da_DK: Tilføj nyt underspørgsmål efter dette

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
da_DK: Indsæt sideskift før dette spørgsmål i printervenlig fremvisning ved at sætte dette til 1.

en: Insert page break in printable view
da_DK: Indsæt sideskift i printervenlig fremvisning

en: Insert/edit placeholder field
da_DK: Indsæt/rediger pladsholder feltet

en: Inserting the label set failed.
da_DK: Indsætning af titelsamlingen mislykkedes.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
da_DK: Indsætter HTML-linjeskift før alle linjeskift i en tekststreng

en: Install
da_DK: Installer

en: Install ZIP
da_DK: Installer ZIP

en: Install plugin ZIP file
da_DK: Installer ZIP-fil til plugin

en: Install plugin by ZIP archive
da_DK: Installer plugin med ZIP-arkiv

en: Install this plugin
da_DK: Installer dette plugin

en: Installation aborted.
da_DK: Installation afbrudt.

en: Installed survey themes:
da_DK: Installerede undersøgelsestemaer:

en: Instructions for the impatient
da_DK: Instrukser for de utålmodige

en: Integer only
da_DK: Kun tal

en: Interface language:
da_DK: Sprog for brugergrænseflade:

en: Interfaces
da_DK: Brugergrænseflader

en: Internal database authentication
da_DK: Intern database godkendelse

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
da_DK: Intern database godkendelses metode er ikke tilladt for denne bruger

en: Interview time
da_DK: Interviewlængde

en: Invalid ID
da_DK: Ugyldigt ID

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
da_DK: PERL Regular Expression "%s" er ikke gyldigt

en: Invalid action
da_DK: Ugyldig handling

en: Invalid datetime %s value for %s
da_DK: Ugyldig dato/tid %s værdi for %s

en: Invalid email address.
da_DK: Ugyldig e-mail adresse.

en: Invalid group id
da_DK: Ugyldigt gruppe-ID

en: Invalid group number for this survey:
da_DK: Ugyldigt gruppenummer for undersøgelsen:

en: Invalid label set.
da_DK: Ugyldigt etiket sæt.

en: Invalid language
da_DK: Ugyldigt sprog

en: Invalid notification id
da_DK: Ugyldig underretnings ID

en: Invalid numeric value for %s
da_DK: Ugyldig numerisk værdi for %s

en: Invalid parameter %s (%s already set)
da_DK: Ugyldig parameter %s (%s er allerede indstillet)

en: Invalid question
da_DK: Ugyldigt spørgsmål

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
da_DK: Ugyldigt spørgsmål -- sandsynligvis mangler der underspørgsmål eller sprogspecifikke indstillinger for sproget %s

en: Invalid question code %s
da_DK: Ugyldig spørgsmålskode %s

en: Invalid question group id
da_DK: Ugyldig spørgsmålsgruppe ID

en: Invalid question id
da_DK: Ugyldigt spørgsmåls-ID

en: Invalid screen name
da_DK: Ugyldigt skærmnavn

en: Invalid survey ID
da_DK: Ugyldigt undersøgelses-ID

en: Invalid survey id
da_DK: Ugyldigt undersøgelses-ID

en: Invalid theme name
da_DK: Ugyldigt tema navn

en: Invalid type.
da_DK: Ugyldig type.

en: Invalid value(s) on the stack
da_DK: Ugyldig(e) værdi(er) i stakken

en: Invitation %s skipped, already sent.
da_DK: Invitation '%s' sprunget over, allerede sendt.

en: Invitation attachments:
da_DK: Invitationsvedhæftede filer:

en: Invitation email
da_DK: Invitations e-mail

en: Invitation email body
da_DK: Invitationsemail brødtekst

en: Invitation email body:
da_DK: Invitation email brødtekst:

en: Invitation email subject
da_DK: Emne for invitationsemail

en: Invitation email subject:
da_DK: Invitationsmail emne:

en: Invitation email:
da_DK: Invitationsmail:

en: Invitation sent date
da_DK: Dato for afsendelse af invitation

en: Invitation sent to:
da_DK: Invitation sendt til:

en: Invitation sent?
da_DK: Invitation sendt?

en: Invitation status:
da_DK: Invitation sendt til:

en: Invitation to participate in a survey
da_DK: Invitation til deltagelse i undersøgelse

en: Invitations & reminders
da_DK: Invitationer & påmindelser

en: Invited
da_DK: Inviteret

en: Irish
da_DK: Irsk

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
da_DK: Er det tilladt at udelade et svar, når enten 'Lig med sumværdi' eller 'Minimums sumværdi' er sat?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
da_DK: Er det obligatorisk for deltageren at kommentere den uploadede fil?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
da_DK: Er det obligatorisk for deltageren at navngive den uploadede fil?

en: Is your ComfortUpdate up to date?
da_DK: Er din ComfortUpdate opdateret?

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
da_DK: Det gør det også nemt at foretage masseredigering af din undersøgelse, såsom søg-erstat, masse-omarrangere, looping (gentagende grupper) og aftestning (såsom midlertidigt at deaktivere obligatoriske eller -valideringskriterier).

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
da_DK: Det eliminerer fuldstændigt afhængigheden af SGQA-koder.

en: It is missing a quota message for the following languages:
da_DK: Den mangler en kvota besekd for følgende sprog:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
da_DK: Det er ikke egnet til sikkerhedskopiering af en LimeSurvey-undersøgelse, da den ikke kan eksportere betingelser, og det er ikke i stand til at eksportere alle spørgsmålstyper.

en: It is presented group by group.
da_DK: Det præsenteres gruppevis.

en: It is presented on one single page.
da_DK: Det præsenteres på én enkelt side.

en: It is presented question by question.
da_DK: Det præsenteres spørgsmål efter spørgsmål.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
da_DK: Det lader til, at ComfortUpdate ikke kender den version, du forsøger at opdatere til. Venligst genstart processen.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
da_DK: Det ser ud til, at ComfortUpdate-serveren ikke reagerer. Prøv igen om få minutter eller kontakt LimeSurvey teamet.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
da_DK: Det ser ud til, at din server ikke understøtter PHP CURL Library. Installer det, før du fortsætter til ComfortUpdate.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
da_DK: Det ser ud til, at du bruger en version, der kommer fra LimeSurvey GitHub-depotet. Du kan ikke bruge ComfortUpdate.

en: It uses cookies for access control.
da_DK: Der anvendes cookies til adgangskontrol.

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
da_DK: Det vil også indeholde de nødvendige stylesheets til at sætte det op på alle HTML-klare enheder eller browsere.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
da_DK: Dette vil også slette eventuelt uploadede ressourcer/filer for undersøgelsen.

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
da_DK: Det vil indeholde følgende data i en ZIP-fil, der slutter med  '.lsa'.

en: It will not affect your update key.
da_DK: Det påvirker ikke din opdateringsnøgle.

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
da_DK: Det vil ikke indeholde nogen logik eller EM-funktionalitet, du skal selv tage det i betragtning.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
da_DK: Det er stadig muligt at udføre statistiske beregninger på svar ved brug af LimeSurvey.

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Italian (informal)
da_DK: Italiensk (uformelt)

en: Iterate survey
da_DK: Gentag undersøgelse

en: JS-Debug mode [Backend]:
da_DK: JS-fejlfindings tilstand [Backend]:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
da_DK: JS-fejlfindings tilstand [Frontend]:

en: Jan
da_DK: jan

en: January
da_DK: Januar

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: JavaScript files:
da_DK: JavaScript-filer:

en: Join array elements with a string
da_DK: Saml array-elementer som en tekststreng

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
da_DK: Sammensæt tegnstrenge, returnér den sammensatte streng.  Denne funktion er et alias for implode("",argN)

en: Jul
da_DK: jul

en: July
da_DK: Juli

en: Jump to question after import?
da_DK: Gå til spørgsmål efter import?

en: Jun
da_DK: jun

en: June
da_DK: Juni

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
da_DK: Bare klik på denne knap, og et nyt vindue åbnes, hvor du kan teste din undersøgelse.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
da_DK: Du skal bare dele dette link med nogle af dine venner og selvfølgelig teste det selv.

en: KOI8-R Relcom Russian
da_DK: KOI8-R Relcom Russisk

en: KOI8-U Ukrainian
da_DK: KOI8-U Ukrainsk

en: Kannada
da_DK: Kannaresisk

en: Kazakh
da_DK: Kasakhisk

en: Keep old value
da_DK: Behold gammel værdi

en: Key can't be null!
da_DK: Nøglen kan ikke være null!

en: Key update
da_DK: Nøgleopdatering

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: Kurdish (Kurmanji)
da_DK: Kurdisk (Kurmanji)

en: Kurdish (Sorani)
da_DK: Kurdisk (Sorani)

en: Kyrgyz
da_DK: Kirgisisk

en: LDAP authentication
da_DK: LDAP-godkendelse

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
da_DK: LDAP-godkendelse mislykkedes: LDAP PHP-modul er ikke tilgængeligt.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
da_DK: LDAP er slået fra eller der er ikke defineret en LDAP-forespørgsel.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
da_DK: LDAP forespørgsler er defineret af administratoren i konfigurationsfilen application/config/ldap.php.

en: LDAP query
da_DK: LDAP forespørgsel

en: Label
da_DK: Titel

en: Label %s
da_DK: Titel %s

en: Label could not be created.
da_DK: Etiket kunne ikke oprettes.

en: Label for 'Other:' option
da_DK: Titel for 'Andre:' valgmulighed

en: Label set ID
da_DK: Titel-ID

en: Label set browser
da_DK: Titelsamling arkiv

en: Label set couldn't be saved
da_DK: Etikettesæt kunne ikke gemmes

en: Label set editor
da_DK: Etiketsæteditor

en: Label set import summary
da_DK: Opsummering af titelsamling import

en: Label set name
da_DK: Titelsamling navn

en: Label set storage
da_DK: Titelsamling diskforbrug

en: Label set successfully saved
da_DK: Etikettesættet er gemt

en: Label set successfully saved.
da_DK: Etikettesættet er gemt.

en: Label set sucessfully created.
da_DK: Etikettesæt er skabt korrekt.

en: Label set sucessfully deleted.
da_DK: Titelsamlingen blev slettet.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
da_DK: Titelsamlingen "%s" blev slettet korrekt.

en: Label sets
da_DK: Titelsamling

en: Label sets list
da_DK: Liste over titelsamling

en: Label wrapping width
da_DK: Etiketombrydningsbredde

en: Label:
da_DK: Titel:

en: Labels
da_DK: Titler

en: Labels sucessfully updated
da_DK: Titler blev vellykket opdateret

en: Landscape
da_DK: Liggende

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language code
da_DK: Sprogkode

en: Language selection
da_DK: Valg af sprog

en: Language successfully deleted
da_DK: Sprog er slettet korrekt

en: Language switch
da_DK: Sprogvalg

en: Language:
da_DK: Sprog:

en: Language?
da_DK: Sprog?

en: Languages
da_DK: Sprog

en: Languages:
da_DK: Sprog:

en: Last VV version
da_DK: Sidste VV-version

en: Last invited
da_DK: Sidst inviteret

en: Last login
da_DK: Sidste login

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Last name of the participant
da_DK: Deltagerens efternavn

en: Last name:
da_DK: Efternavn:

en: Last page
da_DK: Sidste side

en: Last recorded login
da_DK: Sidst registrerede login

en: Last reminder sent date
da_DK: Dato for sidste sendte erindring

en: Last updated:
da_DK: Sidst opdateret:

en: Last visited question:
da_DK: Sidste besøgte spørgsmål:

en: Last visited survey:
da_DK: Sidste besøgte undersøgelse:

en: Later than:
da_DK: Senere end:

en: Latvian
da_DK: Lettisk

en: Launch the survey with this participant
da_DK: Start undersøgelsen med denne deltager

en: Left to right
da_DK: Venstre til højre

en: Less than
da_DK: Mindre end

en: Less than (Strings)
da_DK: Mindre end

en: Less than or equal to
da_DK: Mindre end eller lig med

en: Less than or equal to (Strings)
da_DK: Mindre end eller lig med

en: Less than:
da_DK: Mindre end:

en: Let's add a question group
da_DK: Lad os tilføje en spørgegruppe

en: Let's have a look at your first survey.
da_DK: Lad os se på din første undersøgelse.

en: Let's start with subquestions.
da_DK: Lad os starte med underspørgsmål.

en: Level
da_DK: Niveau

en: License
da_DK: Licens

en: License:
da_DK: Licens:

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
da_DK: LimeSurvey 3.x eller nyere understøtter ikke længere Internet Explorer til LimeSurvey administrationen. Men det meste af funktionaliteten skulle stadig fungere.

en: LimeSurvey Forums
da_DK: LimeSurvey fora

en: LimeSurvey Fruity Theme
da_DK: LimeSurvey frugtbart tema

en: LimeSurvey Homepage
da_DK: LimeSurvey hjemmeside

en: LimeSurvey Manual
da_DK: LimeSurvey manual

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
da_DK: LimeSurvey kan forsøge at oprette databasen for dig.

en: LimeSurvey extension marketplace
da_DK: LimeSurvey markedsplads for udvideser

en: LimeSurvey has been installed successfully.
da_DK: LimeSurvey er blevet vellykket installeret .

en: LimeSurvey installer
da_DK: LimeSurvey installeringsguide

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
da_DK: LimeSurvey tilbyder dig mange forskellige spørgsmålstyper.

en: LimeSurvey online manual
da_DK: LimeSurvey Online Manual

en: LimeSurvey theme editor
da_DK: LimeSurvey tema editor

en: Limesurvey online manual
da_DK: LimeSurvey online manual

en: Limit
da_DK: Grænse

en: Limit the number of possible answers
da_DK: Begræns antallet af mulige svar

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
da_DK: Begræns antallet af mulige svar, der er fastsat efter antal kolonner i databasen

en: Limit time to answer question (in seconds)
da_DK: Begrænsning på svartid (sekunder)

en: Limit:
da_DK: Begrænsning:

en: Line
da_DK: Linje

en: Line %s
da_DK: Linje %s

en: Line %s : %s
da_DK: Linje %s:%s

en: Line %s : %s %s
da_DK: Linje %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
da_DK: Linje %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
da_DK: Linje %s : %s %s (%s) - deltagernøgle : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
da_DK: Linje %s: Felter fundet: %s Forventet: %s

en: Line chart
da_DK: Linjediagram

en: List
da_DK: Liste

en: List (Dropdown)
da_DK: Liste (Rullemenu)

en: List (Radio)
da_DK: Liste (Radioknapper)

en: List active surveys
da_DK: Vis aktive undersøgelser

en: List all
da_DK: Liste over alle

en: List available surveys
da_DK: Vis mulige undersøgelser

en: List menu entries
da_DK: Vis menupunkter

en: List question groups
da_DK: Næste spørgsmålsgruppe

en: List questions
da_DK: Vis spørgsmål

en: List survey publicly:
da_DK: Vis undersøgelse offentligt:

en: List surveys
da_DK: Vis undersøgelser

en: List with comment
da_DK: Liste med kommentarer

en: Listed publicly:
da_DK: Offentliggjort:

en: Lithuanian
da_DK: Litauisk

en: Load
da_DK: Hent

en: Load error. Please contact the plugin author.
da_DK: Indlæsningsfejl. Kontakt plugin-udvikleren.

en: Load now
da_DK: Hent nu

en: Load unfinished survey
da_DK: Hent ufærdig undersøgelse

en: Load with pjax
da_DK: Indlæs med pjax

en: Loading translations
da_DK: Indlæser oversættelser

en: Loading...
da_DK: Henter...

en: Local Server
da_DK: Lokal server

en: Location
da_DK: Beliggenhed

en: Lock question organizer
da_DK: Lås spørgsmål arrangør

en: Lock question organizer in sidebar by default:
da_DK: Lås spørgsmålarrangør i sidefeltet som standard:

en: Log in
da_DK: Log på

en: Logic
da_DK: Logik

en: Logic File for Survey #
da_DK: Logik fil til Survey #

en: Logo file
da_DK: Logo fil

en: Logout
da_DK: Log af

en: Logout successful.
da_DK: Logget af.

en: Long free text
da_DK: Lang fritekst

en: Lowercase characters and digits, starting with a character - length from 6 to 60 characters
da_DK: Små bogstaver og cifre, der starter med et tegn - længde fra 6 til 60 tegn

en: Luxembourgish
da_DK: Luxembourgsk

en: MYSQL version is only %s
da_DK: MYSQL version er kun %s

en: MYSQL version required:
da_DK: MYSQL-version krævet:

en: Mac Central European
da_DK: Mac Central Europæisk

en: Mac West European
da_DK: Mac Vest Europæisk

en: Macedonian
da_DK: Makedonsk

en: Mail to all Members
da_DK: Mail til alle medlemmer

en: Main Admin Screen
da_DK: Overordnet administration

en: Main survey menu
da_DK: Undersøgelses hovedmenu

en: Maintenance mode is active!
da_DK: Vedligeholdelsestilstand er aktiv!

en: Maintenance mode:
da_DK: Vedligeholdelsestilstand:

en: Maintenance modes: 
    Off
    Soft lock - participants are able to finish started surveys, no new participants are allowed
    Full lock - none of participants are allowed to take survey, even if they already started to take it
da_DK: Vedligeholdelsestilstande: 
    Fra
    Blød lås - deltagerne er i stand til at afslutte startede undersøgelser, ingen nye deltagere er tilladt
     Fuld lås - ingen af deltagerne har lov til at tage undersøgelse, selvom de allerede er begyndt at tage den

en: Maintenance!
da_DK: Vedligeholdelse!

en: Make a comment on your choice here:
da_DK: Kommentar til dit valg skrives her:

en: Make a string lowercase
da_DK: Ændrer en tekststreng til små bogstaver

en: Make a string uppercase
da_DK: Ændrer en tekststreng til store bogstaver

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
da_DK: Sørg for at alle billeder på denne skærm er indlæst, før du klikker på knappen.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
da_DK: Gør 'Andet:' kommentar feltet obligatorisk, når "Andet:" valgmuligheden er markeret

en: Make these mappings automatic in future
da_DK: Foretage disse kortlægninger automatisk i fremtiden

en: Makes this question mandatory in your survey. Option "Soft" gives a possibility to skip a question without giving any answer.
da_DK: Gør dette spørgsmål obligatorisk i din undersøgelse. Option "Blød" giver mulighed for at springe et spørgsmål over uden at give noget svar.

en: Malay
da_DK: Malajisk

en: Male
da_DK: Mand

en: Maltese
da_DK: Maltesisk

en: Manage attribute fields
da_DK: Administrer egenskabsfelter

en: Manage attributes
da_DK: Administrer ekstrafelt

en: Manage label sets
da_DK: Rediger titelsamling

en: Manage menu entries
da_DK: Administrer menupunkter

en: Manage survey administrators
da_DK: Brugere

en: Manage your key
da_DK: Administrer din nøgle

en: Mandatory
da_DK: Obligatorisk

en: Mandatory Question
da_DK: Obligatorisk spørgsmål

en: Mandatory attribute
da_DK: Obligatorisk ekstrafelt

en: Mandatory field:
da_DK: Obligatorisk felt:

en: Mandatory fields:
da_DK: Obligatoriske felter:

en: Mandatory:
da_DK: Obligatorisk:

en: Mandatory?
da_DK: Tvungen?

en: Map height
da_DK: Kort højden

en: Map height in pixel
da_DK: Kort højde i pixel

en: Map participant attributes
da_DK: Knyt deltager ekstrafelter

en: Map survey participant attributes
da_DK: Knyt undersøgelsesdeltagers ekstrafelter

en: Map width
da_DK: Kort bredte

en: Map width in pixel
da_DK: Kortbredde i pixel

en: Map your central participant attributes to existing survey participant attributes or create new ones
da_DK: Knyt dine centrale deltager ekstrafelter til et eksisterende ekstrafelt til undersøgelsesdeltager, eller opret et nyt

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
da_DK: Knyt dit undersøgelsesdeltager ekstrafelt til et eksisterende deltager ekstrafelt eller skab et nyt

en: Map zoom level
da_DK: Kort zoom niveau

en: Mar
da_DK: mar

en: March
da_DK: Marts

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
da_DK: Margin før undersøgelse info element (mm)

en: Mask questions
da_DK: Formatterede spørgsmål

en: Max number of files
da_DK: Maximum antal filer

en: Max reminders:
da_DK: Maks. antal rykkere:

en: Maximum
da_DK: Maksimum

en: Maximum answers
da_DK: Maksimum antal svar

en: Maximum characters
da_DK: Max. tegn

en: Maximum characters allowed
da_DK: Max. antal tegn

en: Maximum columns for answers
da_DK: Maksimum kolonner til svar

en: Maximum date
da_DK: Til dato

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
da_DK: Til dato, valid dato i en engelsk tekstlig datetime beskrivelse (for eksempel ÅÅÅÅ-MM-DD). Udtrykket Managed kan bruges (kun med YYYY-MM-DD format) værdi. For rullemenu: Kun året er begrænset, hvis dato ikke bruger variabel på samme side.

en: Maximum file size allowed (in KB)
da_DK: Maximum filstørrelse tilladt (i KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
da_DK: Maksimalt antal filer deltageren kan uploade til dette spørgsmål

en: Maximum sum value
da_DK: Den største tilladte sum

en: Maximum sum value of multiple numeric input
da_DK: Den største tilladte sum for flere talværdier i det indtastede

en: Maximum value
da_DK: Maksimumsværdi

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
da_DK: Maximum værdi for matrix(multi-fleksibel) spørgsmålstype

en: Maximum value of the numeric input
da_DK: Maksimumværdi for numerisk input

en: Maximum:
da_DK: Maksimum:

en: May
da_DK: maj

en: Maybe you don't have permission.
da_DK: Du har muligvis ikke tilladelse.

en: Members
da_DK: Medlemmer

en: Menu ID?
da_DK: Menu-ID?

en: Menu class
da_DK: Menu klasse

en: Menu class?
da_DK: Menuklasse?

en: Menu configuration
da_DK: Menuer

en: Menu entries
da_DK: Menupunkter

en: Menu entries configuration
da_DK: Menupunkter

en: Menu icon
da_DK: Menu ikon

en: Menu icon type
da_DK: Menu ikon type

en: Menu name
da_DK: Menu navn

en: Menu title
da_DK: Menu titel

en: Message
da_DK: Besked

en: Message:
da_DK: Besked:

en: Millisecond
da_DK: Millisekund

en: Min days between reminders:
da_DK: Mindste antal dage mellem rykkere:

en: Min number of files
da_DK: Minimun antal af filer

en: Minimum answers
da_DK: Minimum antal svar

en: Minimum date
da_DK: Fra dato

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
da_DK: Fra dato, valid dato i en engelsk tekstlig datetime beskrivelse (for eksempel ÅÅÅÅ-MM-DD). Udtrykket Managed kan bruges (kun med YYYY-MM-DD format) værdi. For rullemenu: Kun året er begrænset, hvis dato ikke bruger variabel på samme side.

en: Minimum height of single choice answer boxes
da_DK: Minimum højde af enkeltvalg svar felter

en: Minimum height of subquestion items
da_DK: Mindste højde af underspørgsmål elementer

en: Minimum memory available
da_DK: Mindste hukommelse er tilgængelig

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
da_DK: Minimalt antal filer deltageren skal uploade til dette spørgsmål

en: Minimum password length
da_DK: Minimum adgangskodelængde

en: Minimum requirements
da_DK: Mindstekrav

en: Minimum section height (mm)
da_DK: Mindste sektionshøjde (mm)

en: Minimum sum value
da_DK: Mindste sum

en: Minimum value
da_DK: Minimumsværdi

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
da_DK: Minimum værdi for matrix(multi-fleksibel) spørgsmålstype

en: Minimum value of the numeric input
da_DK: Minimumsværdi for numerisk input

en: Minute
da_DK: Minut

en: Minute step interval
da_DK: Minut-trininterval

en: Miscellaneous files
da_DK: Diverse filer

en: Missing %s closing right parentheses
da_DK: Forventede %s afsluttende højre-paranteser

en: Missing columns
da_DK: Manglende kolonner

en: Missing configuration file.
da_DK: Manglende konfigurationsfil.

en: Missing source tag in updater xml
da_DK: Manglende kildekode tag i updater xml

en: Missing stable tag in updater xml
da_DK: Mangler stabilt tag i updater xml

en: Missing tag %s in %s in extension config.xml
da_DK: Manglende tag %s i %s i udvidelsen config.xml

en: Missing tag %s in extension config.xml
da_DK: Manglende tag %s i udvidelsen config.xml

en: Missing type tag in updater xml
da_DK: Manglende type tag i updater xml

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: Mod time
da_DK: Opdateringstid

en: Modified at
da_DK: Ændret den

en: Modified by
da_DK: Ændret af

en: Modified on
da_DK: Ændret den

en: Modify
da_DK: Modificere

en: Mongolian
da_DK: Mongolsk

en: Montenegrin
da_DK: Montenegrinsk

en: Month
da_DK: Måned

en: Month display style
da_DK: Månedlig visningsstil

en: More about conditions and the ExpressionScript engine.
da_DK: Mere om betingelser og ExpressionScript-motoren.

en: More languages
da_DK: Flere sprog

en: Move
da_DK: Flyt

en: Move all fields to create column
da_DK: Flyt alle felter for at skabe kolonne

en: Move file
da_DK: Flyt fil

en: Move on without warning
da_DK: Gå videre uden advarsel

en: Move to question:
da_DK: Gå til spørgsmål:

en: Moving user templates to new location at %s...
da_DK: Flytter brugerskabeloner til en ny placering på %s...

en: Multiple choice
da_DK: Flere valg

en: Multiple choice questions
da_DK: Flere valg spørgsmål

en: Multiple choice with comments
da_DK: Flere valg med kommentarer

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
da_DK: Summen af flere numeriske input skal være lig med denne værdi

en: Multiple numerical input
da_DK: Flere numeriske input

en: Multiple short text
da_DK: Flere korte tekster

en: My account
da_DK: Profil

en: My first question group
da_DK: Min første spørgegruppe

en: My personal menu entries
da_DK: Menupunkter

en: My personal menus
da_DK: Personlige menuer

en: My personal settings
da_DK: Personlige indstillinger

en: My profile
da_DK: Min profil

en: My user groups
da_DK: Mine brugergrupper

en: MySQL database engine type
da_DK: MySQL databasemotortype

en: Myanmar (Burmese)
da_DK: Myanmar (burmesisk)

en: Name
da_DK: Navn

en: Name [ID]
da_DK: Navn [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
da_DK: Navn på siden hvor feltet skal vises

en: Name of the survey
da_DK: Undersøgelsens navn

en: Name of the survey administrator
da_DK: Navn på undersøgelsesadministrator

en: Name should be at least have one sign
da_DK: Navnet skal mindst have ét tegn

en: Name:
da_DK: Navn:

en: Navigation delay (seconds):
da_DK: Navigationsforsinkelse (sekunder):

en: Need {n} access code.|Need {n} access codes.
da_DK: Brug for {n} adgangskode.|Brug for {n} adgangskoder.

en: Neither agree nor disagree
da_DK: Hverken enig eller uenig

en: New
da_DK: Ny

en: New UNSTABLE update available:
da_DK: Ny USTABIL opdatering er tilgængelig:

en: New answer for quota '%s'
da_DK: Nyt svar for kvoten '%s'

en: New answer option
da_DK: Nyt svar mulighed

en: New box
da_DK: Nyt felt

en: New box created
da_DK: Nyt felt oprettet

en: New dummy participants were added.
da_DK: Nye dummy deltagere blev tilføjet.

en: New entry was added.
da_DK: Ny indtastning blev tilføjet.

en: New files were successfully installed.
da_DK: Nye filer blev installeret.

en: New files will be downloaded and installed.
da_DK: Nye filer downloades og installeres.

en: New key
da_DK: Ny nøgle

en: New label set
da_DK: Ny titelsamling

en: New password:
da_DK: Ny adgangskode:

en: New password: %s
da_DK: Ny adgangskode: %s

en: New question group
da_DK: Ny spørgsmålgruppe

en: New question group was saved.
da_DK: Den nye spørgsmålsgruppe blev gemt.

en: New quota
da_DK: Ny kvote

en: New quota saved
da_DK: Ny kvote er gemt

en: New rows
da_DK: Nye rækker

en: New scenario number:
da_DK: Nyt scenarie nummer:

en: New survey
da_DK: Ny undersøgelse

en: New survey id:
da_DK: Ny undersøgelses-ID:

en: New survey title:
da_DK: Ny undersøgelse titel:

en: New update available:
da_DK: Ny opdatering tilgængelig:

en: Next
da_DK: Næste

en: Next century
da_DK: Næste århundrede

en: Next choice
da_DK: Næste valg

en: Next decade
da_DK: Næste årti

en: Next month
da_DK: Næste måned

en: Next year
da_DK: Næste år

en: Next, we will create subquestions and answer options.
da_DK: Dernæst vil vi oprette underkvoter og besvare muligheder.

en: No
da_DK: Nej

en: No (but optional)
da_DK: Nej (men valgfrit)

en: No CFIELDNAME field set!
da_DK: Ingen CFIELDNAME felt sat!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
da_DK: Intet GID (Gruppe) blev angivet. Kan ikke importere spørgsmål

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
da_DK: Intet SID (Undersøgelse) blev angivet. Kan ikke importere spørgsmål.

en: No Username selected.
da_DK: Intet brugernavn valgt.

en: No answer
da_DK: Ikke besvaret

en: No answer:
da_DK: Intet svar:

en: No answers have been set for this quota.
da_DK: Der er ikke angivet nogen svar for denne kvote.

en: No attributes found.
da_DK: Ingen ekstrafelter fundet.

en: No available surveys
da_DK: Ingen undersøgelser tilgængelige

en: No build version found!
da_DK: Ingen build version fundet!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
da_DK: Ingen betingelser kunne kopieres (p.gr.af dupletter)

en: No control on checkbox
da_DK: Ingen kontrol i afkrydsningsfeltet

en: No custom function for this survey
da_DK: Ingen brugerdefineret funktion til denne undersøgelse

en: No customizable entries found.
da_DK: Ingen brugerdefinerede punkter fundet.

en: No database action required!
da_DK: Ingen database handling påkrævet!

en: No file selected
da_DK: Ingen fil valgt

en: No file was uploaded.
da_DK: Ingen fil blev uploadet.

en: No group found!
da_DK: Ingen gruppe fundet!

en: No info or no data found
da_DK: Ingen information eller ingen data fundet

en: No invitation code is needed to complete the survey.
da_DK: Ingen invitationskode påkrævet for at deltage.

en: No issues with question group order found.
da_DK: Der er ikke fundet nogen problemer med spørgsmålsgruppe rækkefølgen.

en: No issues with question order found.
da_DK: Ingen problemer fundet med spørgsmål rækkefølgen.

en: No label sets available
da_DK: Ingen titelsamling tilgængelige

en: No label sets found.
da_DK: Ingen titelsamling fundet.

en: No matching CFIELDNAME group!
da_DK: Ingen matchende CFIELDNAME gruppe!

en: No matching CQID
da_DK: Ingen matchende CQID

en: No matching group
da_DK: Ingen matchende gruppe

en: No matching question
da_DK: Ingen matchende spørgsmål

en: No matching survey
da_DK: Intet matchende undersøgelse

en: No new participants were created
da_DK: Ingen nye deltagere blev dannet

en: No notifications found
da_DK: Ingen meddelelser fundet

en: No of surveys
da_DK: Antal undersøgelser

en: No old responses found.
da_DK: Ingen gamle svar fundet.

en: No old survey or survey participants table selected.
da_DK: Ingen gammel undersøgelse eller undersøgelsesdeltagertabel valgt.

en: No parent group
da_DK: Ingen overordnet gruppe

en: No parent menu
da_DK: Ingen overordnet menu

en: No participant information lost.
da_DK: Ingen deltager information gik tabt.

en: No participant shares were deleted
da_DK: Ingen delte deltagers blev slettet

en: No participant table found for this survey!
da_DK: Ingen deltagertabel fundet for undersøgelsen!

en: No participants deleted
da_DK: Ingen deltagere slettet

en: No participants found.
da_DK: Ingen deltagere fundet.

en: No permission
da_DK: Ingen tilladelse

en: No preview available
da_DK: Ingen eksempelvisning tilgængelig

en: No question group found.
da_DK: Ingen spørgsmålsgruppe blev fundet.

en: No question group in this survey
da_DK: Ingen spørgsmålsgruppe i undersøgelsen

en: No question groups found.
da_DK: Ingen spørgsmålsgrupper fundet.

en: No question index will be shown with this format.
da_DK: Spørgsmålsindeks vil ikke blive vist ved dette format.

en: No questions found.
da_DK: Ingen spørgsmål fundet.

en: No quotas
da_DK: Ingen kvoter

en: No quotas have been set for this survey
da_DK: Ingen kvoter er blevet oprettet til undersøgelsen

en: No reminder(s) sent
da_DK: Ingen rykker(e) afsendt

en: No replacement variable available for this field
da_DK: Der er ingen erstatningsvariabel tilgængelig til dette felt

en: No response lines in your file.
da_DK: Ingen svar linjer i din fil.

en: No responses are lost.
da_DK: Ingen svar er mistet.

en: No server answer
da_DK: Intet server svar

en: No server answer!
da_DK: Intet server svar!

en: No shared participants found
da_DK: Ingen delte deltagere fundet

en: No simple graph for this question type
da_DK: Ingen simpel graf for denne spørgsmålstype

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
da_DK: Intet undersøgelses-ID angivet. Kan ikke kopiere undersøgelse

en: No survey participants found.
da_DK: Ingen undersøgelsesdeltagere fundet.

en: No survey participants table.
da_DK: Ingen undersøgelsesdeltagere tabel.

en: No surveys found.
da_DK: Ingen undersøgelser fundet.

en: No syntax errors detected in this survey.
da_DK: Ingen syntaksfejl påvist i undersøgelsen.

en: No temporary folder, cannot read configuration file.
da_DK: Ingen midlertidig mappe, kan ikke læse konfigurationsfil.

en: No update available for your version.
da_DK: Ingen opdatering tilgængelig til din version.

en: No user group selected.
da_DK: Ingen brugergruppe valgt.

en: No user groups found.
da_DK: Ingen brugergrupper fundet.

en: No, cancel
da_DK: Nej, annuller

en: No, thanks.
da_DK: Nej, tak.

en: Nobody
da_DK: Ingen

en: Nominal
da_DK: Nominel

en: Non-Numerical answer option prefix:
da_DK: Ikke-numerisk svarmulighedspræfiks:

en: Non-Numerical subquestions prefix:
da_DK: Ikke-numeriske underspørgselspræfiks:

en: Non-existing survey participants table
da_DK: Tabel over Ikke-eksisterende undersøgelsesdeltagere

en: None
da_DK: Ingen

en: None found
da_DK: Ingen fundet

en: None selected
da_DK: Ingen valgt

en: Norwegian (Bokmal)
da_DK: Norsk (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
da_DK: Norsk (Nynorsk)

en: Not Selected
da_DK: Ikke valgt

en: Not a broken theme!
da_DK: Ikke et defekt tema!

en: Not a valid expression
da_DK: Ikke et gyldigt udtryk

en: Not active.
da_DK: Ikke aktiv.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
da_DK: Ikke alle svarmuligheder blev gemt. Dette sker som regel på grund af server begrænsninger (PHP indstilling max_input_vars) - kontakt din systemadministrator eller webhost.

en: Not all emails were sent:
da_DK: Ikke alle emails blev sendt:

en: Not all labels were updated successfully.
da_DK: Ikke alle titler blev vellykket opdateret.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
da_DK: Ikke alle underspørgsmål er gemt. Dette sker oftest pga. server begrænsninger (php max_input_vars) - Kontakt system  (nok webhotellet)

en: Not completed
da_DK: Ikke afsluttet

en: Not completed or Not displayed
da_DK: Ikke færdiggjort eller Ikke vist

en: Not displayed
da_DK: Ikke vist

en: Not enough response data
da_DK: Ikke nok besvarelser

en: Not enough space
da_DK: Ikke nok plads

en: Not enough values for calculation
da_DK: Ikke værdier nok til beregning

en: Not equal to
da_DK: Ikke lig med

en: Not found
da_DK: Ikke fundet

en: Not found!
da_DK: Ikke fundet!

en: Not imported label sets
da_DK: Ikke importeret titelsamling

en: Not invited
da_DK: Ikke inviteret

en: Not relevant for this question type
da_DK: Ikke relevant for denne spørgsmålstype

en: Not started
da_DK: Ikke startet

en: Not updatable!
da_DK: Ikke opdaterbar!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
da_DK: Bemærk: I nogle hostingmiljøer, som delt hosting, kan det ske, at ledig plads ikke er korrekt evalueret. Hvis du manuelt kontrollerede, at du har tilstrækkelig ledig plads til at opdatere, skal du bare ignorere denne fejl.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
da_DK: Denne evalueringsafsnit vil kun vises, såfremt evalueringsregler er blevet angivet og evaluering er slået til.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
da_DK: Du kan ikke fortryde en sletning, hvis du fortsætter herfra.  De slettede data vil være væk.

en: Note: Adding role(s) to a user will overwrite any individual user permissions!
da_DK: Bemærk: Tilføjelse af rolle(r) til en bruger vil overskrive alle individuelle brugertilladelser!

en: Note: All fields marked with (*) are required.
da_DK: Note: Alle felter markeret med (*) er obligatoriske.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
da_DK: Bemærk: Automatisk indlæsning af websiden fungerer kun, hvis undersøgelsen er aktiveret.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
da_DK: Bemærk! Da du opdaterer fra en stabil til en ustabil version eller omvendt, er en ændringslog muligvis ikke tilgængelig eller ufuldstændig.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
da_DK: Note: Demo mode er aktiveret. Indstillinger markeret med (*) kan ikke ændres.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
da_DK: Bemærk:  Hvis du deaktiverede undersøgelsen ved en fejltagelse, kan dens data let retableres, hvis du ikke laver ændringer i undersøgelsesstrukturen.  Se LimeSurvey-dokumentationen for nærmere detaljer

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
da_DK: Bemærk: Hvis du aktiverer den -Anonyme svar-mulighed for undersøgelsen, markerer LimeSurvey deltagere, der kun gennemfører undersøgelsen med et 'J ' i stedet for dato/klokkeslæt for at sikre dine deltagers anonymitet.

en: Note: Print will not include items on this page
da_DK: Bemærk: Udskrivningen indeholder ikke elementer på denne side

en: Note: Standard participant fields cannot be automatically mapped
da_DK: Bemærk: Standarddeltagerfelter kan ikke automatisk knyttes

en: Note: This is a standard theme.
da_DK: Note: Dette er et standard tema.

en: Note: This link only works if the survey is activated.
da_DK: Bemærk: Dette link fungerer kun, hvis undersøgelsen er aktiveret.

en: Note: This survey has a past expiration date configured and is currently not available to participants. Please remember to update/remove the expiration date in the survey settings after activation.
da_DK: Bemærk: Denne undersøgelse har en tidligere udløbsdato konfigureret og er i øjeblikket ikke tilgængelig for deltagere. Husk at opdatere / fjerne udløbsdatoen i undersøgelsesindstillingerne efter aktivering.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
da_DK: Bemærk: XSS-filtrering er altid deaktiveret for superbrugere.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
da_DK: Bemærk: Du kan kun give begrænsede tilladelser til andre brugere, fordi dine egne tilladelser er begrænsede.

en: Note: You can't edit the condition because there are currently conditions set for this question by the condition designer.
da_DK: Bemærk: Du kan ikke redigere betingelsen, fordi der i øjeblikket er betingelser, der er indstillet til dette spørgsmål af betingelsesdesigneren.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
da_DK: Bemærk: Du kan ikke redigere relevansligningen, fordi der for øjeblikket er betingelser for dette spørgsmål.

en: Nothing to translate on this page
da_DK: Intet at oversætte på denne side

en: Nothing to update
da_DK: Intet at opdatere

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
da_DK: Bemærk: Felt '%s' blev efterladt tomt, selv om det er et obligatorisk felt..

en: Notification %s not found
da_DK: Meddelelse %s blev ikke fundet

en: Notification & data management
da_DK: Underretning og datahåndtering

en: Notification and data management settings
da_DK: Indstillinger for indberetning og datahåndtering

en: Notifications
da_DK: Meddelelser

en: Notifications & data
da_DK: Meddelelser og data

en: Nov
da_DK: nov

en: Now click on "Save & activate survey"
da_DK: Klik nu på "Gem & aktiver undersøgelse"

en: Now click on 'Save and add question'.
da_DK: Klik nu på 'Gem og tilføj spørgsmål'.

en: Now save the answer options
da_DK: Gem nu svarindstillingerne

en: Now save the created question
da_DK: Gem nu det oprettede spørgsmål

en: Now save the subquestions
da_DK: Gem nu underspørgsmålene

en: Now save your survey
da_DK: Gem nu din undersøgelse

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
da_DK: Nu hvor vi har nogle underkvoter, skal vi også tilføje svarmuligheder.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
da_DK: Nu når du er færdig, så klik på 'Gem og tilføj spørgsmål '.

en: Now, activate your survey.
da_DK: Aktiver din undersøgelse nu.

en: Null values are ignored in calculations
da_DK: Nul-værdier ignoreres i beregninger

en: Number greater than
da_DK: Tal større end

en: Number less than
da_DK: Tal mindre end

en: Number of attribute fields to add:
da_DK: Antallet af ekstrafelter, som skal tilføjes:

en: Number of cases
da_DK: Antal tilfælde

en: Number of characters:
da_DK: Antal tegn:

en: Number of columns:
da_DK: Antal kolonner:

en: Number of files greater than
da_DK: Antal af filer størrer end

en: Number of files less than
da_DK: Antal af filer mindre end

en: Number of participants:
da_DK: Antal deltagere:

en: Number of questions/groups:
da_DK: Antal spørgsmål/grupper:

en: Number of records in this query:
da_DK: Antal poster i forespørgslen:

en: Numbers
da_DK: Tal

en: Numbers only
da_DK: Kun tal

en: Numbers only for 'Other'
da_DK: Kun tal for 'Andet'

en: Numeric tokens
da_DK: Numeriske tokens

en: Numerical input
da_DK: Numerisk input

en: OR
da_DK: ELLER

en: Oct
da_DK: okt

en: October
da_DK: Oktober

en: Off
da_DK: Fra

en: Old VV version
da_DK: Gamle VV-version

en: On
da_DK: Til

en: On errors
da_DK: Ved fejl

en: On page
da_DK: På side

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
da_DK: En fejl opstod ved forsøg på at hente opdateringsinformation fra limesurvey.org:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
da_DK: På den følgende side vil du kunne oprette en PDF, der kan udskrives, udfyldes og skannes igen.

en: Once a survey is activated you can no longer:
da_DK: Når en undersøgelse er aktiveret, har du ikke længere mulighed for:

en: One
da_DK: En

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
da_DK: En eller flere filer har overskredet den tilladte filstørrelse eller er ikke i det rigtige format. Alternativt har du ikke uploadet det nødvendige antal filer. Du kan ikke fortsætte før dette problem er løst

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
da_DK: Et eller flere obligatorisk spørgsmål er ikke besvaret. Du kan ikke fortsætte, før de er blevet besvaret.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
da_DK: Et eller flere spørgsmål er besvaret på en ugyldig måde. Du kan ikke fortsætte, før gyldige svar gives.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
da_DK: Et eller flere uploadede filer er ikke i den rigtige format/størrelse. Du kan ikke fortsætte indtil de filer er rettet.

en: One-time password
da_DK: Engangsadgangskode

en: Online Manual
da_DK: Online manual

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
da_DK: Kun %s nye midlertidige deltagere blev tilføjet efter %s forsøg.

en: Only CSV files are allowed.
da_DK: Kun CSV filer er tilladt.

en: Only Superadmin
da_DK: Kun admin

en: Only admin
da_DK: Kun admin

en: Only an integer value may be entered in this field.
da_DK: Kun hele tal kan indtastes i dette felt.

en: Only answer the following question if:
da_DK: Kun svar på følgende spørgsmål, hvis:

en: Only answer this if the following conditions are met:
da_DK: Svar kun på dette spørgsmål, hvis følgende betingelse(r) er opfyldt:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
da_DK: Besvar kun dette spørgsmål for de emner, som du ikke valgte ud i spørgsmål %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
da_DK: Svar kun på dette spørgsmål for de emner, som du valgte i spørgsmål %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
da_DK: Svar kun på dette spørgsmål, hvis følgende betingelse(r) er opfyldt:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
da_DK: Kun eksportere poster, der indeholder denne streng i e-mail adressen.

en: Only integer values may be entered in these fields.
da_DK: Kun heltals værdier kan indtastes i disse felter.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
da_DK: Kun tal kan indtastes i %s tilhørende tekstfelt.

en: Only numbers may be entered in these fields.
da_DK: Indtast kun tal i disse felter.

en: Only numbers may be entered in this field.
da_DK: Der kan kun indtastes tal i dette felt.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
da_DK: Kun et enkelt CSV ekstrafelt knyttes på et centralt ekstrafelt.

en: Only one central attribute is mapped with participant attribute
da_DK: Kun en central attribut er knyttet til deltagerattributten

en: Only previous pages answers are available
da_DK: Kun tidligere siders svar er tilgængelige

en: Only show question
da_DK: Vis kun spørgsmål

en: Only variables can be assigned values
da_DK: Kun variabler kan tildeles værdier

en: Only {n} access code has been created.|Only {n} access codes have been created.
da_DK: Kun {n} adgangskode er oprettet.|Kun {n} adgangskoder er oprettet.

en: Oops, There was an error deleting the file
da_DK: OOps, der opstod en fejl ved sletning af filen

en: Open date/time selector
da_DK: Åbn valg af dato / tid

en: Open editor
da_DK: Åben editor

en: Open general survey settings
da_DK: Åbn generelle undersøgelsesindstillinger

en: Open imported theme
da_DK: Åbn importeret tema

en: Open printable view
da_DK: Åbn udskriftsvisning

en: Open sharing panel
da_DK: Åbn delingspanel

en: Open the general survey overview
da_DK: Åbn den generelle undersøgelsesoversigt

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
da_DK: Åbn syntaksfilen i SPSS i Unicode-tilstand.

en: Open theme editor in new window
da_DK: Åbn skabeloneditor i nyt vindue

en: Open-access mode:
da_DK: Fri adgang:

en: OpenStreetMap via MapQuest
da_DK: Åbn StreetMap via MapQuest

en: Operating system
da_DK: Operativ system

en: Option
da_DK: Valgmuligheder

en: Option 'Other':
da_DK: Valgmulighed 'Andet':

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: Optional Question
da_DK: Valgfrit spørgsmål

en: Optional fields:
da_DK: Valgfrie felter:

en: Optional modules
da_DK: Valgfrie moduler

en: Options
da_DK: Muligheder

en: Or, try out our interactive tutorial tour
da_DK: Eller prøv vores interaktive selvstudietur

en: Order
da_DK: Sortering

en: Order - like 3)
da_DK: Rækkefølge -- som 3)

en: Organize question group/questions
da_DK: Organiser spørgsmålsgruppe / spørgsmål

en: Orientation
da_DK: Retning

en: Original value
da_DK: Oprindelig værdi

en: Other
da_DK: Andet

en: Other comment
da_DK: Anden kommentar

en: Other files:
da_DK: Andre filer:

en: Other users may edit this participant
da_DK: Andre brugere kan redigere denne deltager

en: Other:
da_DK: Andet:

en: Outdated
da_DK: Udløbet

en: Output options
da_DK: Output Præferencer

en: Overall assessment score
da_DK: Samlet evalueringsværdi

en: Overview
da_DK: Oversigt

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
da_DK: Overskriv eksisterende værdier for ekstrafelt hvis en deltager allerede eksisterer?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
da_DK: Overskriv eksisterende auto tilknyttede egenskabsværdier, hvis en deltager allerede findes?

en: Overwrite existing participant attribute values if a duplicate participant is found?
da_DK: Overskriv eksisterende værdier for deltagerattributter, hvis der findes en deltagerdublet?

en: Overwrite existing participant attribute values if a participant already exists?
da_DK: Overskriv eksisterende værdier for deltagerattributter, hvis en deltager allerede findes?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
da_DK: Overskriv eksisterende standard feltværdier, hvis en deltager allerede findes?

en: Overwrite existing users
da_DK: Overskriv eksisterende brugere

en: Overwrite files with the same name when uploaded, moved or copied through the editor/file-manager
da_DK: Overskriv filer med samme navn, når de uploades, flyttes eller kopieres gennem editoren / filhåndteringen

en: Owner
da_DK: Ejer

en: Owner ID
da_DK: Ejer-ID

en: Owner UID
da_DK: Ejer-UID

en: Owner:
da_DK: Ejer:

en: Owner?
da_DK: Ejer?

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
da_DK: PDF overskrift tekst (hvis tomt, vil undersøgelsesnavn blive brugt):

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
da_DK: PDF overskriftstitel (hvis den er tom, vil webstedets navn blive brugt)

en: PDF questions in bold:
da_DK: PDF spørgsmål med fed skrift:

en: PHP GD library
da_DK: PHP GD bibliotek

en: PHP LDAP library
da_DK: PHP LDAP bibliotek

en: PHP PDO driver library
da_DK: PHP PDO drivprogrambibliotek

en: PHP Sodium library [data encryption]
da_DK: PHP Sodium-bibliotek [datakryptering]

en: PHP imap library
da_DK: PHP IMAP bibliotek

en: PHP mbstring library
da_DK: PHP mbstring-bibliotek

en: PHP version is only %s
da_DK: PHP version er kun %s

en: PHP version required:
da_DK: PHP-version krævet:

en: PHP zip library
da_DK: PHP ZIP bibliotek

en: PHP zlib library
da_DK: PHP zlib bibliotek

en: PHP/PECL JSON library
da_DK: PHP/PECL JSON bibliotek

en: PHP_CURL library not loaded
da_DK: PHP_CURL bibliotek ikke indlæst

en: Packages To Load
da_DK: Pakker, der skal indlæses

en: Pad a string to a certain length with another string
da_DK: Udfør padding til en bestemt længde på en tekststreng ved brug af en anden tekststreng

en: Page format:
da_DK: Sideformat:

en: Page orientation:
da_DK: Sideorientering:

en: Panel integration
da_DK: Panelintergration

en: Parent
da_DK: Overordnet

en: Parent group
da_DK: Overordnet gruppe

en: Parent menu?
da_DK: Overordnet menu?

en: Parent user
da_DK: Overordnet bruger

en: Partial
da_DK: Delvis

en: Partial (saved) responses
da_DK: Delvise (gemte) svar

en: Partial:
da_DK: Delvis:

en: Participant
da_DK: Deltager

en: Participant ID
da_DK: Deltager-ID

en: Participant attribute descriptions were successfully updated.
da_DK: Deltagerattributbeskrivelser blev opdateret.

en: Participant attribute: %s
da_DK: Deltager ekstrafelt: %s

en: Participant attributes to create
da_DK: Deltager ekstrafelter, der skal skabes

en: Participant control
da_DK: Deltagerkontrol

en: Participant deleted
da_DK: Deltager slettet

en: Participant fields
da_DK: Deltagerfelter

en: Participant may save and resume later:
da_DK: Deltagere må gemme og returnere senere:

en: Participant removed from sharing
da_DK: Deltager fjernet fra deling

en: Participant settings
da_DK: Deltagerindstillinger

en: Participant share deleted
da_DK: Delte deltagere slettet

en: Participant shared.
da_DK: Deltager delt.

en: Participant successfully added
da_DK: Deltager vellykket tilføjet

en: Participant successfully updated
da_DK: Deltager vellykket opdateret

en: Participant table already exist for this survey.
da_DK: Deltagertabellen findes allerede i denne undersøgelse.

en: Participants
da_DK: Deltagere

en: Participants can save partially finished surveys
da_DK: Deltagere kan gemme delvist gennemførte undersøgelser

en: Participants may print answers:
da_DK: Deltagere må udskrive spørgsmål:

en: Participants owned by you
da_DK: Deltagere du ejer

en: Participants shared with you
da_DK: Deltagere som er delt med dig

en: Participants you have shared
da_DK: Deltagere du har delt

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password must be at least %d character long|Password must be at least %d characters long
da_DK: Adgangskoden skal mindst være %d tegn lang|Adgangskoder skal mindst være %d tegn lang

en: Password must be at most %d character long|Password must be at most %d characters long
da_DK: Adgangskoden må højst være %d tegn lang|Adgangskoder må højst være %d tegn lang

en: Password must include at least %d lowercase letter|Password must include at least %d lowercase letters
da_DK: Adgangskode skal indeholde mindst %d små bogstaver|Adgangskoder skal indeholde mindst %d små bogstaver

en: Password must include at least %d number|Password must include at least %d numbers
da_DK: Adgangskode skal indeholde mindst %d ciffer|Adgangskode skal indeholde mindst %d cifre

en: Password must include at least %d special character|Password must include at least %d special characters
da_DK: Adgangskode skal indeholde mindst %d specialtegn|Adgangskode skal indeholde mindst %d specialtegn

en: Password must include at least %d uppercase letter|Password must include at least %d uppercase letters
da_DK: Adgangskode skal indeholde mindst %d store bogstaver|Adgangskoder skal indeholde mindst %d store bogstaver

en: Password safety
da_DK: Adgangskodesikkerhed

en: Password warning
da_DK: Adgangskode advarsel

en: Password:
da_DK: Adgangskode:

en: Passwords do not match
da_DK: Kodeordene er ikke ens

en: Passwords do not match!
da_DK: Adgangkoderne passer ikke sammen!

en: Passwords does not fulfill minimum requirement:
da_DK: Adgangskoder opfylder ikke minimumskrav:

en: Path
da_DK: Mappe

en: Percentage
da_DK: Procent

en: Percentage of total:
da_DK: Procent af i det samlede resultat:

en: Permission
da_DK: Rettigheder

en: Permission level
da_DK: Tilladelsesniveau

en: Permission level?
da_DK: Tilladelsesniveau?

en: Permission role %s
da_DK: Tilladelsesrolle %s

en: Permission roles
da_DK: Tilladelsesroller

en: Permission to activate/deactivate a survey
da_DK: Tilladelse til at aktivere/deaktivere en undersøgelse

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
da_DK: Tilladelse til at oprette deltagere i den centrale deltagerdatabase (for hvilke alle tilladelser gives automatisk) og se, opdatere og slette deltagere fra andre brugere

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
da_DK: Tilladelse til at oprette undersøgelser (for hvilke alle tilladelser gives automatisk) og se, opdatere og slette undersøgelser fra andre brugere

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
da_DK: Tilladelse til at skabe (indtaste)/se/opdatere/slette/importere/eksportere svar

en: Permission to create, view, update and delete user groups
da_DK: Tilladelse til at oprette, se, opdatere og slette brugergrupper

en: Permission to create, view, update and delete users
da_DK: Tilladelse til at oprette, se, opdatere og slette brugere

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
da_DK: Tilladelse til at oprette, se, opdatere, slette, eksportere og importere titelsamlinger/titler

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
da_DK: Tilladelse til at oprette, vise, opdatere, slette, eksportere og importere skabeloner

en: Permission to create/update/delete/import/export participants
da_DK: Tilladelse til at oprette / opdatere / slette / importere / eksportere deltagere

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
da_DK: Tilladelse til at skabe/se/opdatere/slette vurderings regler for en undersøgelse

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
da_DK: Tilladelse til at skabe/se/opdatere/slette kvota regler for en undersøgelse

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
da_DK: Tilladelse til at oprette/se/opdatatere/slette/eksportere et spørgsmål, grupper, svar & betingelser tilhørende en undersøgelse

en: Permission to delete a survey
da_DK: Tilladelse til at slette en undersøgelse

en: Permission to modify survey security settings
da_DK: Tilladelse til at ændre sikkerhedsindstillinger for undersøgelse

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
da_DK: Tilladelse til at se & opdatere oversættelser ved hjælp af hurtig-oversættelsesfunktionen

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
da_DK: Tilladelse til at se og opdatere globale indstillinger og plugins og slette og importere plugins

en: Permission to view statistics
da_DK: Tilladelse til at se statistik

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
da_DK: Tilladelse til visning/opdatering af undersøgelsesindstillingerne, herunder oprettelse af undersøgelsesdeltagertabel

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
da_DK: Tilladelse til at se/opdatere undersøgelsens tekstelementer, f.eks. undersøgelsestitel, undersøgelsesbeskrivelse, velkomst og slutmeddelelse

en: Permission?
da_DK: Tilladelse?

en: Permissions were successfully updated.
da_DK: Tilladelser blev vellykket opdateret.

en: Persian
da_DK: Farsi

en: Pie chart
da_DK: Lagkagediagram

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
da_DK: Placer spørgsmålene i en specificeret tilfældighedsgruppe, alle spørgsmål placeret i den specificerede gruppe bliver vist i tilfældig rækkefølge

en: Placeholder answer
da_DK: Pladsholder svar

en: Placeholder fields
da_DK: Pladsholderfelter

en: Please %s check your settings %s.
da_DK: Venligst %s kontroller dine indstillinger %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
da_DK: Venligst <a href="%s">log ind</a>.

en: Please add at least two answer options to proceed.
da_DK: Tilføj mindst to svarmuligheder for at fortsætte.

en: Please add at least two subquestions
da_DK: Tilføj venligst mindst to underafsnit

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
da_DK: Vær opmærksom på, at dine svar ikke bliver gemt, fordi undersøgelsen ikke er aktiv endnu.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
da_DK: Vær forsigtig - hvis du sletter standardindtastninger, kan du muligvis ikke få adgang til nogle dele af applikationen.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
da_DK: Venligst vær tålmodig og prøv igen om ca. 5 minutter.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
da_DK: Vær tålmodig, indtil du videresendes til den endelige webadresse.

en: Please be very careful.
da_DK: Vær meget omhyggelig.

en: Please buy a new one!
da_DK: Vær venlig at købe en ny!

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
da_DK: Ændre venligst mappetilladelserne for mappen %s for at tillade eksempelvisning af skabeloner.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
da_DK: Kontroller venligst eventuelle problemer i ovenstående og gå da videre til det endelige trin.

en: Please check at least one box per row.
da_DK: Sæt venligst mindst ét kryds pr række.

en: Please check at least one item.
da_DK: Sæt mindst ét kryds.

en: Please check the directory permissions.
da_DK: Kontroller mappens tilladelser.

en: Please check the format of your answer.
da_DK: Kontrollér venligst dit svars format.

en: Please check the matching combinations.
da_DK: Tjek venligst de matchende kombinationer.

en: Please check these settings now:
da_DK: Kontroller venligst disse indstillinger nu:

en: Please choose
da_DK: Vælg venligst

en: Please choose *all* that apply:
da_DK: Vælg én eller flere:

en: Please choose *only one* of the following:
da_DK: Vælg ét af følgende mulige svar:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
da_DK: Vælg alle som passer og skriv evt. en kommentar:

en: Please choose at least %s items.
da_DK: Venligst vælg mindst %s emner.

en: Please choose no more than %s items.
da_DK: Vælg ikke mere end %s enheder.

en: Please choose one option.
da_DK: Vælg venligst en valgmulighed.

en: Please choose the appropriate response for each item:
da_DK: Vælg ét svar for hvert udsagn:

en: Please choose the label sets you want to export:
da_DK: Vælg de titelsamlinger, som du vil eksportere:

en: Please choose...
da_DK: Vælg venligst...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
da_DK: Klik og træk skyderhåndtagene for at angive dit svar.

en: Please complete all parts of the date.
da_DK: Udfyld venligst alle dele af datoen.

en: Please complete all parts.
da_DK: Besvar venligst alle dele.

en: Please confirm
da_DK: Bekræft venligst

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
da_DK: Jeg ønsker ikke at deltage i undersøgelsen.

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click 'Continue'.
da_DK: For at få adgang til spørgeskemaet skal du svare på sikkerhedspørgsmålet nedenfor og klikke på Fortsæt.

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click continue.
da_DK: Bekræft adgangskoden ved at besvare nedenstående sikkerhedsspørgsmål og klik på fortsæt.

en: Please confirm you want to clear your response?
da_DK: Bekræft venligst, at du vil slette dine indtastninger?

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
da_DK: Kontakt venligst %s ( %s ) for yderligere hjælp.

en: Please contact %s to report this problem.
da_DK: Kontakt venligst %s for at rapportere dette problem.

en: Please contact the LimeSurvey team.
da_DK: Kontakt venligst LimeSurvey teamet.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
da_DK: Kontakt din LimeSurvey  for at få din adgangskode.

en: Please continue with populating the database.
da_DK: Vær venlig at fortsætte med at fylde databasen.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
da_DK: Vær venlig at lave en sikkerhedskopi af de menupunkter, du vil beholde.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
da_DK: Vær venlig at lave en sikkerhedskopi af de menuer, du vil beholde.

en: Please do not repeat the request without modifications.
da_DK: Venligst ikke gentag anmodningen uden ændringer.

en: Please enter a date:
da_DK: Indtast en dato:

en: Please enter only numbers.
da_DK: Indtast venligst kun tal.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
da_DK: Indtast venligst de database indstillinger du vil bruge til LimeSurvey:

en: Please enter the name for the new theme:
da_DK: Indtast venligst navnet på det nye tema:

en: Please enter your comment here
da_DK: Skriv din kommentar her

en: Please explain something in detail:
da_DK: Venligst forklar noget mere detaljeret:

en: Please fax your completed survey to:
da_DK: Venligst send en fax med den udfyldte undersøgelse til:

en: Please fill in %s answers
da_DK: Udfyld venligst %s svar

en: Please fill in at least %s answers
da_DK: Udfyld mindst %s svar

en: Please fill in at least one answer
da_DK: Udfyld venligst mindst ét svar

en: Please fill in at most %s answers
da_DK: Udfyld højst %s svar

en: Please fill in at most one answer
da_DK: Udfyld højst ét svar

en: Please fill in from %s to %s answers.
da_DK: Udfyld venligst fra %s til %s svar.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
da_DK: Vær først opdateret til Version 2.6.4 eller en nyere 2.x-version, før du opdaterer til Version 3.x.

en: Please fix the following input errors:
da_DK: Ret venligst følgende indtastningsfejl:

en: Please fix this error in your database and try again
da_DK: Ret venligst denne fejl i din database og prøv en gang til

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
da_DK: Vær tålmodig og prøv igen om 30 minutter. Tak for din forståelse.

en: Please log in first.
da_DK: Venligst log ind først.

en: Please make sure that your CSV contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
da_DK: Sørg for, at din CSV indeholder felterne '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'

en: Please note that if you delete an incomplete response during a running survey, the participant will not be able to complete it.
da_DK: Bemærk, at hvis du sletter et ufuldstændigt svar under en løbende undersøgelse, vil deltageren ikke være i stand til at gennemføre det.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
da_DK: Bemærk venligst, at hvis der først er indsendt svar til undersøgelsen, og du siden ønsker at tilføje eller fjerne grupper/spørgsmål eller ændre en af indstillingerne ovenfor, er du nødt til at deaktivere undersøgelsen, og det vil så flytte alle data, der allerede er indtastet til en separat arkiv tabel.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
da_DK: Bemærk: Denne fil indeholder ikke indsamlede svar.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
da_DK: Venligst nummerer hvert felt i orden fra 1 til

en: Please put in a valid code. Only letters and numbers are allowed and it has to start with a letter. For example [Question1]
da_DK: Angiv venligst en gyldig kode. Kun bogstaver og tal er tilladt, og den skal starte med et bogstav. For eksempel [Spørgsmål1]

en: Please rank all items.
da_DK: Venligst sæt alle elementer i rangorden.

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
da_DK: Husk at for at have en gyldig kode, skal den kun indeholde bogstaver og tal. Check også at det begynder med et bogstav.

en: Please select %s answers
da_DK: Venligst vælg %s svar

en: Please select a file to import!
da_DK: Vælg en fil som skal importeres!

en: Please select a language:
da_DK: Vælg venligst sprog:

en: Please select a plugin to install!
da_DK: Vælg et plugin, der skal installeres!

en: Please select a user first
da_DK: Vælg venligst en bruger, inden du går videre

en: Please select a user group first
da_DK: Vælg venligst en brugergruppe, inden du går videre

en: Please select an answer for each combination.
da_DK: Vælg venligst et svar for hver kombination.

en: Please select at least %s answers
da_DK: Vælg mindst %s svar

en: Please select at least one answer
da_DK: Venligst vælg mindst et af de mulige svar

en: Please select at least one file for deletion
da_DK: Vælg mindst en fil til sletning

en: Please select at least one file for download
da_DK: Vælg venligst mindst en fil du vil hente

en: Please select at least one item
da_DK: Vælg venligst mindst ét element

en: Please select at most %s answers
da_DK: Venligst vælg højst %s svar

en: Please select at most one answer
da_DK: Vælg højst et svar

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
da_DK: Vælg venligst filtre og klik på knappen "Vis statistik" for at generere statistikken.

en: Please select from %s to %s answers.
da_DK: Vælg venligst fra %s til %s svar.

en: Please select one answer
da_DK: Vælg venligst et svar

en: Please select the 'Array'-type.
da_DK: Vælg venligst 'Matrix'-typen.

en: Please select your preferred language:
da_DK: Venligst vælg dit foretrukne sprog:

en: Please solve the following equation:
da_DK: Løs venligst venligst følgende ligning:

en: Please submit by %s
da_DK: Insend venligst inden %s

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
da_DK: Indtast venligst en kode, der kun består af bogstaver og tal, og ikke begynder med et nummer.

en: Please type in the new theme name above.
da_DK: Indtast venligst det nye tema navn ovenfor.

en: Please upload %s files
da_DK: Indlæs venligst %s filer

en: Please upload %s more file(s).
da_DK: Venligst upload %s flere file(r)

en: Please upload at least %s files
da_DK: Venligst upload mindst %s filer

en: Please upload at least one file
da_DK: Indlæs mindst 1 fil

en: Please upload at most %s files
da_DK: Venligst upload højst %s filer

en: Please upload at most one file
da_DK: Venligst upload højst en enkelt fil

en: Please upload between %s and %s files
da_DK: Venligst upload mellem %s og %s filer

en: Please upload one file
da_DK: Venligst upload en enkelt fil

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
da_DK: Brug venligst LimeSurveys navigerings (frem/tilbage) funktion eller indeks. Det ser ud som om du har brugt din browsers 'tilbage'-knap for at gensende siden.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
da_DK: Verificer venligst følgende informationer før du fortsætter med databaseopgraderingen:

en: Please visit %s to download the update.
da_DK: Besøg %s for at downloade opdateringen.

en: Please wait, loading data...
da_DK: Vent venligst, indlæser data ...

en: Please write your answer here:
da_DK: Skriv dit svar her:

en: Please write your answer(s) here:
da_DK: Skriv dine svar her:

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
da_DK: Plugin %s eksisterede ikke, indstillinger ikke importeret

en: Plugin '%s' does already exist.
da_DK: Plugin %s findes allerede.

en: Plugin error
da_DK: Plugin fejl

en: Plugin is not active
da_DK: Plugin er ikke aktiv

en: Plugin is not compatible with your LimeSurvey version.
da_DK: Plugin er ikke kompatibel med din LimeSurvey-version.

en: Plugin load error
da_DK: Fejl i plugin-genindlæsning

en: Plugin manager
da_DK: Plugin håndtering

en: Plugin manager - scanned files
da_DK: Plugin håndtering - skannede filer

en: Plugin settings:
da_DK: Plug-in indstillinger:

en: Plugin uninstalled.
da_DK: Plugin afinstalleret.

en: Plugin was activated.
da_DK: Plugin blev aktiveret.

en: Plugin was deactivated.
da_DK: Plugin blev deaktiveret.

en: Plugin was installed.
da_DK: Plugin blev installeret.

en: Polar chart
da_DK: Polar diagram

en: PolarArea
da_DK: Polarområde

en: Polish
da_DK: Polsk

en: Polish (Informal)
da_DK: Polsk (uformel)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
da_DK: Dårligt defineret udtryk - forventede en konstant eller en variabel

en: Populate database
da_DK: Indsæt data i databasen

en: Popup
da_DK: Pop-op

en: Portrait
da_DK: Stående

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

en: Portuguese (Brazilian)
da_DK: Portugisisk (Brasiliansk)

en: Pre-installation check
da_DK: Præ-installations tjek

en: Pre-installation check for LimeSurvey
da_DK: Præ-installations tjek for LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
da_DK: Forudknyttede ekstrafelter

en: Predefined
da_DK: Prædefineret

en: Predefined label sets
da_DK: Foruddefinerede etiketsæt

en: Predefined label sets...
da_DK: Prædefinerede label sæt...

en: Prefix for list items
da_DK: Præfiks til listeemner

en: Prefix for the users (a random value will be appended)
da_DK: Præfiks til brugerne (der tilføjes en tilfældig værdi)

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
da_DK: Præfiks|Sukkiks for rullemenuer

en: Preselected question type:
da_DK: Forvalgt spørgsmålstype:

en: Present answer options in reverse order
da_DK: Præsenter svarmuligheder i omvendt rækkefølge

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
da_DK: Vis som tekst-input-felter i stedet for rullemenuer

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
da_DK: Vis rullemenu(er) i stedet for en liste med radioknapper

en: Present subquestions/answer options in random order
da_DK: Nuværende underspørgsmål/svar muligheder i tilfældig rækkefølge

en: Presentation
da_DK: Præsentation

en: Presentation & navigation
da_DK: Præsentation & navigation

en: Presentation & navigation settings
da_DK: Præsentations- og navigations indstillinger

en: Preserve response IDs
da_DK: Bevar svar-ID'er

en: Preview
da_DK: Eksempelvisning

en: Preview conversion of conditions to ExpressionScript
da_DK: Forhåndsvis konvertering af betingelser til ExpressionScript

en: Preview current group
da_DK: Se eksempel på den aktuelle gruppe

en: Preview image
da_DK: Eksempelvisning af billede

en: Preview in
da_DK: Eksempelvisning i

en: Preview question
da_DK: Eksempelvisning af spørgsmål

en: Preview question group
da_DK: Eksempelvisning af  spørgsmålsgruppe

en: Preview question type
da_DK: Eksempelvisning af spørgsmålstype

en: Preview survey
da_DK: Eksempelvisning af  undersøgelse

en: Preview:
da_DK: Eksempelvisning:

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Previous answer fields
da_DK: Tidligere svarfelter

en: Previous century
da_DK: Forrige århundrede

en: Previous decade
da_DK: Forrige årti

en: Previous month
da_DK: Forrige måned

en: Previous questions
da_DK: Foregående spørgsmål

en: Previous session is set to be finished.
da_DK: Foregående session skal snart afsluttes.

en: Previous year
da_DK: Forrige år

en: Print answers
da_DK: Udskriv svar

en: Print your answers.
da_DK: Udskriv dine svar.

en: Printable survey
da_DK: Printbar undersøgelse

en: Printable survey (*.html)
da_DK: Printbar undersøgelse (*.html)

en: Prior to 16
da_DK: Før 16

en: Privacy policy error text:
da_DK: Fejltekst til privatlivspolitik:

en: Privacy policy label text:
da_DK: Tekst til beskyttelse af personlige oplysninger:

en: Privacy policy text:
da_DK: Tekst til beskyttelse af personlige oplysninger:

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
da_DK: Pro tip: Undersøgelsen kan endda indeholde HTML-kode.

en: Processing...
da_DK: Behandler...

en: Progress
da_DK: Fremdrift

en: Public statistics:
da_DK: Offentlige statistikker:

en: Publication & access
da_DK: Offentliggørelse og adgang

en: Publication & access control
da_DK: Udgivelse og rettighedskontrol

en: Publication & access control settings
da_DK: Indstillinger for offentliggørelse og adgangskontrol

en: Publication and access settings
da_DK: Indstillinger for offentliggørelse og adgang

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
da_DK: Udgiv API på /admin/fjernkontrol:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
da_DK: K1 og K3 beregnet vha. %s

en: Question
da_DK: Spørgsmål

en: Question ID
da_DK: Spørgsmåls-ID

en: Question Theme has been sucessfully converted to LimeSurvey 4
da_DK: Spørgsmålstema er korrekt konverteret til LimeSurvey 4

en: Question Type:
da_DK: Spørgsmålstype:

en: Question animation
da_DK: Spørgsmåls animation

en: Question attribute
da_DK: Spørgsmålsegenskab

en: Question attributes
da_DK: Spørgsmålsegenskaber

en: Question attributes:
da_DK: Spørgsmålsegenskaber:

en: Question background color
da_DK: Spørgsmåls baggrundsfarve

en: Question borders
da_DK: Spørgsmål rammer

en: Question by Question
da_DK: Spørgsmål efter spørgsmål

en: Question by question
da_DK: Spørgsmål efter spørgsmål

en: Question by question mode not yet supported.
da_DK: Spørgsmål efter spørgsmål tilstand endnu ikke understøttet.

en: Question cannot be stored. Please check the answer options for duplicates or empty codes.
da_DK: Spørgsmål kan ikke gemmes. Kontroller svarmuligheden for dubletter eller tomme titler.

en: Question cannot be stored. Please check the subquestion codes for duplicates or empty codes.
da_DK: Spørgsmål kan ikke gemmes. Kontroller underforespørgselskoderne for dubletter eller tomme koder.

en: Question code
da_DK: Spørgsmålskode

en: Question code %s was updated to %s.
da_DK: Spørgsmålskode %s blev opdateret til %s.

en: Question code & question text
da_DK: Spørgsmål kode & spørgsmålstekst

en: Question code / ID
da_DK: Spørgsmålskode/ID

en: Question code:
da_DK: Spørgsmålskode:

en: Question codes must be unique.
da_DK: Spørgsmålskoder skal være unikke.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
da_DK: Spørgsmålskoder skal starte med et bogstav og må kun indeholde alfanumeriske tegn.

en: Question codes were successfully regenerated.
da_DK: Spørgsmålskoderne blev vellykket genskabt.

en: Question could not be created with error on %s: %s
da_DK: Spørgsmål kunne ikke oprettes på grund af fejl på %s: %s

en: Question could not be created.
da_DK: Spørgsmål kunne ikke oprettes.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
da_DK: Spørgsmålet kunne ikke slettes. Der er andre spørgsmål som har afhængigheder til dette spørgsmål. Du kan ikke slette dette spørgsmål før disse afhængigheder er fjernet.

en: Question could not be saved
da_DK: Spørgsmål kunne ikke gemmes

en: Question could not be updated
da_DK: Spørgsmål kunne ikke opdateres

en: Question could not be updated with error on %s: %s
da_DK: Spørgsmål kunne ikke opdateres med fejl på %s: %s

en: Question could not be updated.
da_DK: Spørgsmål kunne ikke opdateres.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
da_DK: Spørgsmål kunne ikke opdateres. Der er betingelser for andre spørgsmål, der er afhængige af svarene på dette spørgsmål, og ændring af typen vil medføre problemer. Du skal slette disse betingelser, før du kan ændre typen af dette spørgsmål.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
da_DK: Kunne ikke opdatere spørgsmål. Andre spørgsmål har betingelser tilknyttet dette spørgsmål, hvorfor ændring af dets type vil medføre problemer. Du skal slette disse betingelser, før du kan ændre dette spørgsmålstype.

en: Question creation failed - input was malformed or invalid
da_DK: Oprettelse af spørgsmål mislykkedes, inputgruppen er misdannet eller ugyldig

en: Question explorer
da_DK: Spørgsmål stifinder

en: Question group
da_DK: Spørgsmålsgruppe

en: Question group description
da_DK: Spørgsmål gruppe beskrivelse

en: Question group editor
da_DK: Spørgsmålsgruppe redaktør

en: Question group import is complete.
da_DK: Import af spørgsmålsgruppe fuldført.

en: Question group import summary
da_DK: Oversigt over import af spørgsmål

en: Question group name
da_DK: Spørgsmål gruppe navn

en: Question group overview
da_DK: Oversigt over spørgsmålgruppe

en: Question group successfully saved.
da_DK: Spørgesmålsgruppen blev vellykket gemt.

en: Question group successfully stored
da_DK: Spørgsmålsgruppen er gemt

en: Question group:
da_DK: Spørgsmålsgruppe:

en: Question groups
da_DK: Spørgsmålsgrupper

en: Question groups in this survey
da_DK: Spørgsmålsgrupper i undersøgelsen

en: Question has been stored, but an error happened:
da_DK: Spørgsmål er blevet gemt, men der opstod en fejl:

en: Question help
da_DK: Hjælp til spørgsmål

en: Question id
da_DK: Spørgsmål-ID

en: Question id (qid) : '%s' is already in use.
da_DK: Spørgsmåls-ID (qid): '%s' er allerede i brug.

en: Question import is complete.
da_DK: Import af spørgsmål fuldført.

en: Question import summary
da_DK: Spørgsmål import resumé

en: Question imported successfully
da_DK: Spørgsmål importeret

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
da_DK: Spørgsmål i sprog %s kunne ikke oprettes med fejl på %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
da_DK: Spørgsmål på sprog %s kunne ikke oprettes.

en: Question index
da_DK: Spørgsmålsindex

en: Question is added to target (result is set to database default value).
da_DK: Spørgsmål er tilføjet til destinationen (resultatet er sat til databasens standardværdi).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
da_DK: Spørgsmål flyttes til en anden gruppe (resultatet importeres korrekt).

en: Question is removed from target (result is ignored).
da_DK: Spørgsmål er fjernet fra destinationen (resultatet ignoreres).

en: Question list
da_DK: Spørgsmålsliste

en: Question not found
da_DK: Spørgsmål ikke fundet

en: Question preview
da_DK: Spørgsmål eksempelvisning

en: Question quick actions
da_DK: Spørgsmål hurtige handlinger

en: Question selection
da_DK: Spørgsmålsvalg

en: Question selector mode
da_DK: Spørgsmålvælgertilstand

en: Question shadow
da_DK: Spørgsmål skygge

en: Question successfully copied
da_DK: Spørgsmål blev kopieret

en: Question successfully saved.
da_DK: Spørgsmål er gemt.

en: Question successfully stored
da_DK: Spørgsmål er gemt

en: Question summary
da_DK: Spørgsmål resumé

en: Question template
da_DK: Spørgsmålsskabelon

en: Question text
da_DK: Spørgsmålstekst

en: Question theme
da_DK: Spørgsmål tema

en: Question theme could not be converted to LimeSurvey 4 standard. Reason: No matching core theme with the name %s could be found
da_DK: Spørgsmålstema kunne ikke konverteres til LimeSurvey 4-standarden. Årsag: Der blev ikke fundet noget matchende kernetema med navnet %s

en: Question theme:
da_DK: Spørgsmål tema:

en: Question themes
da_DK: Spørgsmålstemaer

en: Question themes:
da_DK: Spørgsmålstemaer:

en: Question time
da_DK: Spørgsmålstid

en: Question title
da_DK: Spørgsmålstitel

en: Question type
da_DK: Spørgsmålstype

en: Question type is being extended and cannot be uninstalled
da_DK: Spørgsmålstype udvides og kan ikke afinstalleres

en: Question type is used in a Survey and cannot be uninstalled
da_DK: Spørgsmålstype bruges i en undersøgelse og kan ikke afinstalleres

en: Question type selector:
da_DK: Spørgsmålstypevælger:

en: Question type:
da_DK: Spørgsmålstype:

en: Question update failed, input array malformed or invalid
da_DK: Spørgsmålopdatering mislykkedes, inputgruppen er misdannet eller ugyldig

en: Question validation equation
da_DK: Spørgsmåls valideringslogik/ligning

en: Question validation tip
da_DK: Spørgsmåls valideringstip

en: Question was successfully added.
da_DK: Spørgesmål blev vellykket tilføjet .

en: Question was successfully deleted.
da_DK: Spørgesmål blev vellykket slettet.

en: Question was successfully saved.
da_DK: Spørgesmålet blev vellykket gemt .

en: Question:
da_DK: Spørgsmål:

en: Question:
da_DK: Spørgsmål:

en: Questions
da_DK: Spørgsmål

en: Questions in group:
da_DK: Spørgsmål i gruppen:

en: Questions in this survey
da_DK: Spørgsmål i undersøgelsen

en: Questions with conditions to this group
da_DK: Spørgsmål med betingelser tilknyttet gruppen

en: Quick CSV report
da_DK: Hurtig CSV rapport

en: Quick actions
da_DK: Hurtige handlinger

en: Quick add
da_DK: Hurtig tilføjelse

en: Quick add...
da_DK: Hurtig tilføj..

en: Quick edit
da_DK: Hurtig redigering

en: Quick menu
da_DK: Hurtig menu

en: Quick statistics
da_DK: Hurtige statistikker

en: Quick translation
da_DK: Hurtig oversættelse

en: Quick-add answers
da_DK: Hurtig-tilføj svar

en: Quick-add conditions
da_DK: Hurtig-tilføj betingelser

en: Quick-add subquestion or answer items
da_DK: Hurtigtilføj underspørgsmål eller svar emner

en: Quick-translation
da_DK: Hurtig oversættelse

en: Quota action
da_DK: Kvotehandling

en: Quota could not be added!
da_DK: Kvote kunne ikke tilføjes!

en: Quota language settings:
da_DK: Kvote sprogindstillinger:

en: Quota members
da_DK: Kvote medlemmer

en: Quota members:
da_DK: Kvote medlemmer:

en: Quota message (%s)
da_DK: Kvotebesked (%s)

en: Quota message:
da_DK: Kvotebesked:

en: Quota name
da_DK: Kvotenavn

en: Quota name (%s)
da_DK: Kvote navn (%s)

en: Quota out
da_DK: Kvote ud

en: Quota saved
da_DK: Kvote gemt

en: Quota with ID %s was deleted
da_DK: Kvote med ID %s blev slettet

en: Quotas
da_DK: Kvoter

en: Quotas exceeded
da_DK: Kvoter overskredet

en: Quote equations
da_DK: Ligninger skal være i anførselstegn

en: Quote equations for CSV export
da_DK: Omgiv indhold til CSV-eksport med anførselstegn

en: Quote equations:
da_DK: Ligninger skal være i anførselstegn:

en: Quote meta characters
da_DK: Sæt anførselstegn om metategn

en: R (data file)
da_DK: R (datafil)

en: R (syntax file)
da_DK: R (syntaksfil)

en: RANK
da_DK: RANG

en: RPC interface enabled:
da_DK: RPC snitflade aktiveret:

en: Radar chart
da_DK: Radardiagram

en: Radio button animation
da_DK: Radio knap animation

en: Radio list
da_DK: Radioknappe liste

en: Random Group
da_DK: Tilfældig gruppe

en: Random order
da_DK: Tilfældig rækkefølge

en: Random order:
da_DK: Tilfældig rækkefølge:

en: Random password (suggestion):
da_DK: Tilfældig adgangskode (forslag):

en: Randomization group name
da_DK: Tilfældige gruppenavnene

en: Randomization group:
da_DK: Tilfældiggør gruppe:

en: Randomize on each page load
da_DK: Gør tilfældig ved hver side opdatering

en: Range
da_DK: Interval

en: Rank %s
da_DK: Rang %s

en: Rank header
da_DK: Overskrift for rang

en: Ranking
da_DK: Rangordning

en: Read
da_DK: Læs

en: Really delete this survey menu entry?
da_DK: Vil du slette dette undersøgelsesmenupunkt?

en: Really delete this survey menu?
da_DK: Vil du virkelig slette undersøgelsensmenu?

en: Really restore the default survey menu entries?
da_DK: Vil du virkelig gendanne standard undersøgelsesmenupunkter?

en: Really restore the default survey menus?
da_DK: Vil du virkelig gendanne standard undersøgelsesmenuerne?

en: Reason:
da_DK: Årsag:

en: Recalculates the storage used by all your files in the upload folders
da_DK: Genberegner pladsen, der bruges af alle dine filer i uploadmapperne

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Record Deleted
da_DK: Observation slettet

en: Records displayed:
da_DK: Observationer vist:

en: Records imported
da_DK: Observationer importeret

en: Recover your password
da_DK: Genskab din adgangskode

en: Referrer URL
da_DK: Henvisende websted

en: Referrer URL will be saved.
da_DK: Reference websted vil blive gemt.

en: Regenerate question codes
da_DK: Regenerer spørgsmålskoder

en: Registration
da_DK: Registrer

en: Registration attachments:
da_DK: Registreringsvedhæftede filer:

en: Registration email
da_DK: Registrations e-mail

en: Registration email body
da_DK: Registreringsemail brødtekst

en: Registration email body:
da_DK: Registrerings e-mail body:

en: Registration email subject
da_DK: Emne for registreringssemail

en: Registration email subject:
da_DK: Registrering e-mail emne:

en: Regular expression
da_DK: Regulært udtryk

en: Regular update
da_DK: Regelmæssig opdatering

en: Relative width of checkbox wrapper element
da_DK: Relativ bredde af afkrydsningsfelts omkransningselement

en: Relative width of the labels
da_DK: Relativ bredde af titlerne

en: Relative width of the text input wrapper element
da_DK: Relativ bredde af tekst omkransnings elementet

en: Relevance
da_DK: Relevans

en: Relevance equation:
da_DK: Ligning for synlighed:

en: Relevance:
da_DK: Relevans:

en: Reload URL
da_DK: Genindlæs websted

en: Reload captcha
da_DK: Genindlæs CAPTCHA

en: Reload image
da_DK: Genindlæs billede

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
da_DK: Genåbn din undersøgelse ved at trykke på det følgende link (eller klistre det ind i din browser):

en: Reloading screen. Please wait.
da_DK: Genindlæser side. Vent venligst.

en: Remaining
da_DK: Tilbage

en: Remaining updates:
da_DK: Resterende opdateringer:

en: Remember the plus button
da_DK: Husk plus-knappen

en: Reminder
da_DK: Påmindelse

en: Reminder %s skipped, already sent.
da_DK: Påmindelse '%s' sprunget over, allerede sendt.

en: Reminder Email:
da_DK: Påmindelses e-mail:

en: Reminder attachments:
da_DK: Vedhæftninger til påmindelser:

en: Reminder count
da_DK: Antal rykkere

en: Reminder count:
da_DK: Antal rykkere:

en: Reminder email
da_DK: Påmindelses e-mail

en: Reminder email body
da_DK: Påmindelsesemail brødtekst

en: Reminder email body:
da_DK: Påmindelse e-mail brødtekst:

en: Reminder email subject
da_DK: Emne for erindringsemail

en: Reminder email subject:
da_DK: Påmindelses e-mail emne:

en: Reminder sent to:
da_DK: Rykker sendt til:

en: Reminder sent?
da_DK: Rykker afsendt?

en: Reminder status:
da_DK: Rykker sendt til:

en: Reminder to participate in a survey
da_DK: Påmindelse om deltagelse i undersøgelsen

en: Reminder(s) sent
da_DK: Rykker(e) afsendt

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
da_DK: RemoteControl kan bruges under anvendelse af %s til transport, og åbner op for følgende funktionalitet:

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove attachment
da_DK: Fjern vedhæftet fil

en: Remove filters
da_DK: Fjern filtre

en: Remove from blacklist?
da_DK: Fjern fra sortliste?

en: Remove link
da_DK: Fjern link

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
da_DK: Fjern tekst eller fjern markeringen i afkrydsningsfeltet automatisk

en: Rename
da_DK: Omdøb

en: Rename this theme to:
da_DK: Omdøb dette tema til:

en: Renewed
da_DK: Fornyet

en: Renumber scenarios
da_DK: Om-nummerer scenarier

en: Renumber the new record.
da_DK: Om-nummerer den nye post.

en: Reorder
da_DK: Omarranger

en: Repeat a string
da_DK: Gentag en tekststreng

en: Repeat headers
da_DK: Gentag overskrifter

en: Repeat headers every n-th subquestions (Set to 0 to deactivate).
da_DK: Gentag overskrifter for hver n-th underspørgmåll (Indstil til 0 for at deaktivere).

en: Repeat new password:
da_DK: Gentag ny adgangskode:

en: Repeat password:
da_DK: Gentag adgangskode:

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
da_DK: Gentagende overskrifter i matrix spørgsmål hver X underspørgsmål:

en: Replace
da_DK: Erstat

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
da_DK: Erstat alle forekomster af søgeteksten med erstatningsteksten

en: Replace answers in file in the existing record.
da_DK: Udskift svar i filen i den eksisterende post.

en: Replace choice header (default: "%s")
da_DK: Erstat overskrift for valgmulighed (standardværdi: "%s")

en: Replace existing label set
da_DK: Erstat eksisterende labelsæt

en: Replace label set?
da_DK: Erstat etiketterne ?

en: Replace rank header (default: "%s")
da_DK: Erstat overskrift for rang (standardværdi: "%s")

en: Replace the existing record.
da_DK: Erstat den eksisterende post.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
da_DK: Erstatter titlen på 'Andet:' svar muligheden med en selvvalgt tekst

en: Report and skip the new record.
da_DK: Rapporter en fejl (og drop den nye post).

en: Report bugs
da_DK: Rapporter fejl

en: Require at least one digit
da_DK: Kræver mindst et ciffer

en: Require at least one special character
da_DK: Kræver mindst et specialtegn

en: Require at least one uppercase letter
da_DK: Kræv mindst et stort bogstav

en: Required
da_DK: Obligatorisk

en: Required PHP modules:
da_DK: Påkrævede PHP-moduler:

en: Resend access code
da_DK: Send adgangskode igen

en: Resend login data
da_DK: Send login-data igen

en: Resend login data user
da_DK: Send bruger login-data igen

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Reset Themes
da_DK: Nulstil temaer

en: Reset all your participants to the 'not used' state
da_DK: Nulstil alle dine deltagere til 'ubrugt' tilstand

en: Reset answers and participants completed state
da_DK: Nulstil svarene, og deltagernes færdigtilstand

en: Reset completed responses to the incomplete state
da_DK: Nulstil afsluttede svar til ufuldstændig tilstand

en: Reset conditions
da_DK: Nulstil betingelser

en: Reset conditions?
da_DK: Nulstil betingelser?

en: Reset load error for plugin %d
da_DK: Nulstil indlæsningsfejl for plugin %d

en: Reset now
da_DK: Nulstil nu

en: Reset response start ID?
da_DK: Nulstil svar start-ID?

en: Reset start/end date/time?
da_DK: Nulstil start/slut dato/tid?

en: Reset theme
da_DK: Nulstil tema

en: Reset this template
da_DK: Nulstil denne skabelon

en: Reset this theme
da_DK: Nulstil dette tema

en: Reset to default
da_DK: Nulstil til standard

en: Reset to default boxes
da_DK: Nulstil til standard kasser

en: Reset to default settings:
da_DK: Nulstil til standardindstillingerne:

en: Resolve all issues
da_DK: Løs alle problemer

en: Resources
da_DK: Ressourcer

en: Resources Import Summary
da_DK: Ressourceimport resumé

en: Resources import summary
da_DK: Oversigt over import af ressourcer

en: Response
da_DK: Respons

en: Response ID
da_DK: Besvarelse-ID

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
da_DK: Svardata (OBS: Inkluderer ikke filer, der er uploadet i et filopslags spørgsmål. Disse skal eksporteres separat.)

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
da_DK: Svardatafil (*.csv, *.vv, *.txt) (maksimal størrelse:%d MB):

en: Response filters
da_DK: Svarfiltre

en: Response import summary
da_DK: Oversigt over import

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
da_DK: Indsendt svar til undersøgelsen {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
da_DK: Indsendt svar til undersøgelsen {SURVEYNAME} med resultater

en: Response summary
da_DK: Oversigt over besvarelser

en: Response(s) deleted.
da_DK: Svar slettet.

en: Responses
da_DK: Besvarelser

en: Responses & statistics
da_DK: Besvarelser & statistik

en: Responses and participants have been re-opened.
da_DK: Svar og deltagere er blevet åbnet igen.

en: Responses and statistics
da_DK: Svar og statistik

en: Responses containing
da_DK: Besvarelser indeholdende

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
da_DK: Svar i undersøgelsen bliver IKKE anonymiserede.

en: Responses to this survey are anonymized.
da_DK: Svar i undersøgelsen bliver anonymiserede.

en: Responses will be date stamped.
da_DK: Besvarelser bliver datomærket.

en: Responses will have the IP address anonymized.
da_DK: Besvarelser vil få deres IP-adresse logget

en: Responses will have the IP address logged.
da_DK: Svarene vil få IP-adressen logget.

en: Responses will have their referring URL logged.
da_DK: Besvarelser vil få deres reference websted logget.

en: Responses will not be date stamped.
da_DK: Besvarelser vil ikke blive datomærket.

en: Responses will not have the IP address anonymized.
da_DK: Svarene vil ikke have IP-adressen anonymiseret.

en: Responses will not have the IP address logged.
da_DK: Respondenternes IP-adresse bliver ikke logget.

en: Responses will not have their referring URL logged.
da_DK: Besvarelser vil ikke få deres reference websted logget.

en: Restart this survey
da_DK: Genstart undersøgelsen

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Restore options
da_DK: Gendan indstillinger

en: Restrict input to integer values
da_DK: Begræns input til heltalsværdier

en: Result
da_DK: Resultat

en: Results
da_DK: Resultater

en: Results from LDAP Query.
da_DK: Resultater fra LDAP forespørgsel.

en: Resume later
da_DK: Genoptag senere

en: Return a formatted string
da_DK: Returner en formateret tekststreng

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
da_DK: Returner en liste over retAttr fra sgqa1 ... sgqaN, som overholder kriterierne (cmpAttr op value)

en: Return comma-separated list of values
da_DK: Returner kommasepareret liste med værdier

en: Return current UNIX timestamp
da_DK: Returner nuværende UNIX tidsstempel

en: Return part of a string
da_DK: Returner del af en tekststreng

en: Return to admin home
da_DK: Retur til admin startside

en: Return to label set administration
da_DK: Tilbage til titelsamling administration

en: Return to main view
da_DK: Vend tilbage til hovedvisningen

en: Return to plugin list
da_DK: Vend tilbage til plugin-listen

en: Return to plugin manager
da_DK: Vend tilbage til plugin håndtering

en: Return to survey
da_DK: Tilbage til undersøgelse

en: Return to survey administration
da_DK: Tilbage til undersøgelsesadministration

en: Return to survey list
da_DK: Retur til undersøgelsesliste

en: Return to theme list
da_DK: Tilbage til tema liste

en: Returns true if all non-empty responses are unique
da_DK: Returnerer værdien "sand" såfremt alle udfyldte svar er unikke

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
da_DK: Returner true(1) hvis det er en gyldig dato i den gregorianske kalender

en: Reverse a string
da_DK: Vend en tekststreng om

en: Reverse answer order
da_DK: Omvendt svarrækkefølge

en: Reverse the slider direction
da_DK: Vend skyder retningen

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
da_DK: Vender skyderen og placerer min/max-teksten tilsvarende.

en: Right to left
da_DK: Højre til venstre

en: Role successfully saved
da_DK: Rollen er gemt

en: Role updated
da_DK: Rollen opdateret

en: Role was successfully imported.
da_DK: Rollen blev importeret.

en: Roles successfully deleted
da_DK: Roller er slettet

en: Romanian
da_DK: Rumænsk

en: Root URL:
da_DK: Rod websted:

en: Round fractions down
da_DK: Runder brøker ned

en: Round fractions up
da_DK: Rund brøker op

en: Rounds a number to an optional precision
da_DK: Afrunder et tal til en valgfri præcision

en: Rows
da_DK: Rækker

en: Rows & columns
da_DK: Rækker og kolonner

en: Russian
da_DK: Russisk

en: SMTP encryption:
da_DK: SMTP kryptering:

en: SMTP host:
da_DK: SMTP værtsmaskine:

en: SMTP password:
da_DK: SMTP adgangskode:

en: SMTP username:
da_DK: SMTP brugernavn:

en: SPSS export scale type
da_DK: SPSS eksport skalatype

en: SQL CODE THAT FAILED
da_DK: SQL KODE SOM MISLYKKEDES

en: SQL command failed: %s
da_DK: SQL kommando fejlede: %s

en: SSL not enforced
da_DK: SSL ikke gennemtvunget

en: Same
da_DK: Uændret

en: Same height for all answer options
da_DK: Samme højde for alle svar muligheder

en: Same height for lists
da_DK: Samme højde for lister

en: Same origin
da_DK: Samme oprindelse

en: Save
da_DK: Gem

en: Save & activate survey
da_DK: Gem og aktiver undersøgelse

en: Save IP address:
da_DK: Gem IP adresse:

en: Save IP address?
da_DK: Gem IP-adresse?

en: Save Now
da_DK: Gem

en: Save and add a new question
da_DK: Gem og tilføj et nyt spørgsmål

en: Save and add group
da_DK: Gem og tilføj gruppe

en: Save and add question
da_DK: Gem og tilføj spørgsmål

en: Save and close
da_DK: Gem og afslut

en: Save and close now and let's edit the answer options.
da_DK: Gem og luk nu, og lad os redigere svarindstillingerne.

en: Save and new
da_DK: Gem og ny

en: Save and new group
da_DK: Gem og ny gruppe

en: Save as PDF
da_DK: Gem som PDF

en: Save as default values
da_DK: Gem som standardværdier

en: Save as label set
da_DK: Gem som titelsamling

en: Save as label set:
da_DK: Gem et etiketsæt:

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
da_DK: Gem begge i arbejdsmappen til R (brug getwd() og setwd() i R-kommandovindue for at finde og sætte den)

en: Save boxes settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save city
da_DK: Gem by

en: Save country
da_DK: Gem land

en: Save for further completion by survey user
da_DK: Gem, så deltageren kan færdiggøre senere

en: Save postal code
da_DK: Gem postnummer

en: Save question group
da_DK: Gem spørgsmålsgruppe

en: Save referrer URL:
da_DK: Gem reference websted:

en: Save referrer URL?
da_DK: Gem reference websted?

en: Save settings
da_DK: Gem Indstillinger

en: Save state
da_DK: Gem stat

en: Save this, then create another:
da_DK: Gem denne, og opret en ny:

en: Save timings:
da_DK: Gem tidtagning:

en: Save timings?
da_DK: Gem tidtagning?

en: Save your unfinished survey
da_DK: Gem din uafsluttede undersøgelse

en: Saved
da_DK: Gemt

en: Saved Survey Details
da_DK: Detaljer for gemt undersøgelse

en: Saved name:
da_DK: Gemt navn:

en: Saved response deleted.
da_DK: Gemt svar blev slettet.

en: Saved response not found
da_DK: Gemt svar ikke fundet

en: Saved responses
da_DK: Gemte besvarelser

en: Saved successfully
da_DK: Gemt korrekt

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
da_DK: Gem af svar er deaktiveret, hvis undersøgelsen ikke er aktiveret.

en: Say hello
da_DK: Sig hej

en: Scale
da_DK: Skala

en: Scale 1
da_DK: Skala 1

en: Scale 2
da_DK: Skala 2

en: Scan files
da_DK: Skan filer

en: Scan files for available plugins
da_DK: Skan filer til tilgængelige plugins

en: Scenario
da_DK: Scenarie

en: Scope
da_DK: Fokus

en: Scope:
da_DK: Rækkevidde:

en: Screen part files:
da_DK: Skærm-filer:

en: Screen:
da_DK: Skærm:

en: Search
da_DK: Søg

en: Search by group name:
da_DK: Søg ved gruppenavn:

en: Search for something...
da_DK: Søg efter noget ...

en: Search:
da_DK: Søg:

en: Second
da_DK: Sekund

en: Second choice
da_DK: Andet valg

en: Section
da_DK: Afsnit

en: Security
da_DK: Sikkerhedsalarm

en: Security question:
da_DK: Sikkerhedsspørgsmål:

en: Security update
da_DK: Sikkerhedsopdatering

en: Security update!
da_DK: Sikkerhedsopdatering!

en: Security updates available
da_DK: Sikkerhedsopdateringer tilgængelige

en: See all Tutorial
da_DK: Se alle selvstudier

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select ZIP file:
da_DK: Vælg ZIP fil:

en: Select additional languages
da_DK: Vælg flere sprog

en: Select all
da_DK: Vælg alle

en: Select answer:
da_DK: Vælg svar:

en: Select columns
da_DK: Vælg kolonner

en: Select columns:
da_DK: Vælg kolonner:

en: Select decade
da_DK: Vælg årti

en: Select delimiter
da_DK: Vælg adskiller

en: Select file
da_DK: Vælg fil

en: Select font:
da_DK: Vælg skrifttype:

en: Select icon
da_DK: Vælg ikon

en: Select label set
da_DK: Vælg etikettesæt

en: Select label set file (*.lsl):
da_DK: Vælg titelsamlingsfil (* .lsl):

en: Select language to add
da_DK: Vælg sprog, der skal tilføjes

en: Select language...
da_DK: Vælg sprog...

en: Select languages
da_DK: Vælg sprog

en: Select month
da_DK: Vælg måned

en: Select none
da_DK: Vælg ingen

en: Select plugin ZIP file:
da_DK: Vælg plugin ZIP-fil:

en: Select question
da_DK: Vælg spørgsmål

en: Select question file (*.lsq):
da_DK: Vælg spørgsmålsfil (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
da_DK: Vælg spørgsmål gruppe fil (* .lsg):

en: Select question type
da_DK: Vælg spørgsmålstype

en: Select role to apply to users
da_DK: Vælg rolle, der skal anvendes til brugere

en: Select role(s):
da_DK: Vælg rolle(r):

en: Select role-XML file
da_DK: Vælg rolle-XML-fil

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
da_DK: Vælg undersøgelsesstrukturfil (*.lss, *.txt) eller undersøgelsesarkiv (*.lsa) (maksimal filstørrelse:%01.2f MB)

en: Select survey to copy:
da_DK: Vælg undersøgelse til kopering:

en: Select template ZIP file:
da_DK: Vælg ZIP-fil med skabelon:

en: Select the LDAP query you want to run:
da_DK: Vælg den LDAP-forespørgsel, som du ønsker at udføre:

en: Select the type of chart to be displayed
da_DK: Vælg den type diagram, der skal vises

en: Select theme ZIP file:
da_DK: Vælg tema ZIP-fil:

en: Select this
da_DK: Vælg dette

en: Select time
da_DK: Vælg tid

en: Select user group to add users to
da_DK: Vælg brugergruppe, som brugerne skal føjes til

en: Select variation:
da_DK: Vælg variant:

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
da_DK: Vælg hvilke felter der skal importeres som ekstrafelter på din {n} deltager.|Vælg hvilke felter der skal importeres som ekstrafelter på dine {n} deltagere.

en: Select year
da_DK: Vælg år

en: Select your theme:
da_DK: Vælg dit tema:

en: Select...
da_DK: Vælg...

en: Selected
da_DK: Valgt

en: Selected answers
da_DK: Udvalgte svar

en: Selected attribute(s)...
da_DK: Valgt(e) ekstrafelt(er) ...

en: Selected menu entry/entries...
da_DK: Udvalgt menupunkt/optegnelser ...

en: Selected menu(s)...
da_DK: Valgte menu (er) ...

en: Selected participant share(s)...
da_DK: Deling(er) af valgt deltager...

en: Selected participant(s)...
da_DK: Udvalgt deltager(e) ...

en: Selected question(s)...
da_DK: Udvalgte spørgsmål...

en: Selected quota(s)...
da_DK: Udvalgt(e) kvote(e)

en: Selected response(s)...
da_DK: Udvalgt(e) besvarelse(r) ...

en: Selected role(s)...
da_DK: Valgt rolle(r) ...

en: Selected survey(s)...
da_DK: Valgte undersøgelse(r)

en: Selected theme(s)...
da_DK: Valgte tema(er) ...

en: Selected users(s)...
da_DK: Udvalgt(e) bruger(e) ...

en: Selected!
da_DK: Valgt!

en: Selected:
da_DK: Valgt:

en: Selection
da_DK: Udvælgelse

en: Seleted
da_DK: Valgt

en: Semicolon
da_DK: Semikolon

en: Send Invitations
da_DK: Send invitationer

en: Send Reminders
da_DK: Send rykkere

en: Send basic admin notification email to:
da_DK: Send simpel admin underretnings e-mail til:

en: Send confirmation emails:
da_DK: Send bekræftelse e-mails:

en: Send detailed admin notification email to:
da_DK: Send detaljeret admin underretnings e-mail til:

en: Send email invitation
da_DK: Send invitationsmail

en: Send email invitations
da_DK: Send invitationsmail

en: Send email reminder
da_DK: Send rykkermail

en: Send invitation email to participant ID(s):
da_DK: Send invitations-e-mail til deltager-ID(er):

en: Send invitations
da_DK: Send invitationer

en: Send me a copy:
da_DK: Send mig en kopi:

en: Send reminder to participant ID(s):
da_DK: Send påmindelse til deltager-ID(er):

en: Send reminders
da_DK: Send påmindelser

en: Sending emails to users(sucess/errors):
da_DK: Sender e-mails til brugere (succes / fejl):

en: Sending invitations...
da_DK: Sender invitationer...

en: Sending reminders...
da_DK: Sender påmindelser...

en: Sending successful
da_DK: Afsendelse er vellykket

en: Sep
da_DK: sep

en: Separator used:
da_DK: Anvendt separator i filen:

en: Serbian (Cyrillic)
da_DK: Serbisk (Cyrillisk)

en: Serbian (Latin)
da_DK: Serbisk (Latinsk)

en: Server error!
da_DK: Server fejl!

en: Server name & port:
da_DK: Server navn & port:

en: Server time:
da_DK: Server tid:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
da_DK: Sessionens levetid for undersøgelser (sekunder):

en: Session writable
da_DK: Sessionen skrivbar

en: Set "Mandatory" state
da_DK: Angiv "obligatorisk" tilstand

en: Set "Mandatory" state. Use "Soft" option to allow question to be skipped.
da_DK: Indstil "Obligatorisk" tilstand. Brug muligheden "Blød" for at tillade, at spørgsmål springes over.

en: Set "Other" state
da_DK: Angiv "Andet" tilstand

en: Set Access-Control-Allow-Origin header:
da_DK: Indstil overskrift til adgangskontrol-tillad-oprindelse:

en: Set CSS class
da_DK: Indstil CSS klasse

en: Set Survey Rights
da_DK: Angiv undersøgelsesrettigheder

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
da_DK: Vælg en specifik SPSS eksport skalatype til dette spørgsmål

en: Set access code length to:
da_DK: Indstil adgangskodelængde til:

en: Set additional options for survey participants
da_DK: Indstil yderligere muligheder for undersøgelsesdeltagere

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
da_DK: Indstil nedenfor, hvis dine spørgsmål vises et ad gangen, gruppér efter gruppe eller alle på en side.

en: Set conditions
da_DK: Indstil betingelser

en: Set cookie to prevent repeated participation:
da_DK: Sæt en cookie for at forhindre gentagen deltagelse:

en: Set equation value
da_DK: Indstil lignings værdi

en: Set expiry date
da_DK: Indstil udløbsdato

en: Set global permissions for this user
da_DK: Angiv globale tilladelser for denne bruger

en: Set name:
da_DK: Angiv navn:

en: Set password now?
da_DK: Indstil adgangskode nu?

en: Set question group
da_DK: Indstil spørgsmålsgruppe

en: Set question group and position
da_DK: Indstil spørgsmålsgruppe og placering

en: Set question group for those question
da_DK: Indstil spørgegruppe for disse spørgsmål

en: Set statistics options
da_DK: Indstil statistiske muligheder

en: Set survey permissions
da_DK: Sæt undersøgelsesrettigheder

en: Set survey theme
da_DK: Indstil undersøgelsestema

en: Set template permissions for this user
da_DK: Angiv tilladelser for skabeloner som brugeren må anvende

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
da_DK: Indstil håndtagets form. 'Custom' er defineret i CSS ved hjælp af Font Awesome skrifttypen.

en: Set the orientation.
da_DK: Indstil retningen..

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
da_DK: Angiv den procentvise bredde af underspørgsmålskolonnen (1-100)

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
da_DK: Indstil bredden i procent af svarkolonnen (1-100)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
da_DK: Indstil størrelsen til svarfelt eller tekstområdet, svarfeltet vil blive vist med omtrent denne størrelse i bredde.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
da_DK: Indstil dette til IP/netstedet på din databaseserver. I de fleste tilfælde vil "localhost" fungere. Du kan tvinge Unix-socket med en komplet socket sti.

en: Set user permissions
da_DK: Sæt bruger rettigheder

en: Set your question type.
da_DK: Indstil din spørgsmålstype.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings & Plugins
da_DK: Indstillinger & plugins

en: Settings for plugin %s
da_DK: Indstillinger for plugin %s

en: Settings for this survey group
da_DK: Indstillinger for undersøgelsensgruppe

en: Share
da_DK: Del

en: Share QR-code:
da_DK: Del QR-kode:

en: Share on Facebook:
da_DK: Del på Facebook:

en: Share on Twitter:
da_DK: Del på Twitter:

en: Share panel
da_DK: Delingspanel

en: Share participant(s)
da_DK: Del deltager(e)

en: Share survey
da_DK: Del undersøgelse

en: Share this link
da_DK: Del dette link

en: Share this participant
da_DK: Del denne deltager

en: Share with all users
da_DK: Del med alle brugere

en: Share your survey
da_DK: Del din undersøgelse

en: Shared by
da_DK: Delt af

en: Sharing panel:
da_DK: Delingspanel:

en: Shift-JIS Japanese
da_DK: Shift-JIS Japansk

en: Short free text
da_DK: Kort fritekst

en: Short names
da_DK: Korte navne

en: Should this attribute be visible on the panel?
da_DK: Skal dette ekstrafelt være synligt på panelet?

en: Should we proceed with the delete?
da_DK: Fortsæt sletningen?

en: Show
da_DK: Vis

en: Show "No answer":
da_DK: Vis "Intet svar":

en: Show "There are X questions in this survey":
da_DK: Vis "Der er X spørgsmål i undersøgelsen":

en: Show PHPInfo
da_DK: Vis PHPInfo

en: Show Policy
da_DK: Vis politik

en: Show a HTML list with elements
da_DK: Vis en HTMLl-liste med elementer

en: Show a map in the statistics?
da_DK: Vis et kort i statistikkerne?

en: Show advanced settings
da_DK: Vis avancerede indstillinger

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
da_DK: Vis en advarsel hvis svarerne overstiger det maksimale antal svar

en: Show both
da_DK: Vis begge

en: Show comment
da_DK: Vis kommentar

en: Show conditions for this question
da_DK: Vis betingelser for spørgsmålet

en: Show during registration?
da_DK: Vis under registrering?

en: Show grand total
da_DK: Vis slutsum

en: Show grand total for either columns or rows
da_DK: Vis slutsum for enten rækker eller kolonner

en: Show graphs in public statistics:
da_DK: Vis grafer i de offentlige statistikker:

en: Show graphs:
da_DK: Vis grafer:

en: Show group description only
da_DK: Vis kun gruppe beskrivelse

en: Show group name and/or group description:
da_DK: Vis gruppenavn og/eller gruppe beskrivelse:

en: Show group name only
da_DK: Vis kun gruppenavn

en: Show header in answers export PDFs:
da_DK: Vis overskrift i eksport af besvarelser til PDF-filer:

en: Show in public statistics
da_DK: Vis i de offentlige statistikker

en: Show in public statistics:
da_DK: Vis i offentlige statistikker:

en: Show javascript alert
da_DK: Vis javascript alarm

en: Show last visited survey and question:
da_DK: Vis sidst besøgte undersøgelse og spørgsmål:

en: Show last..
da_DK: Vis sidste...

en: Show less
da_DK: Vis mindre

en: Show more
da_DK: Vis mere

en: Show next..
da_DK: Vis næste...

en: Show next...
da_DK: Vis næste...

en: Show on-screen keyboard:
da_DK: Vis skærm tastatur:

en: Show policy
da_DK: Vis politik

en: Show popups
da_DK: Vis popups

en: Show previous..
da_DK: Vis forrige...

en: Show previous...
da_DK: Vis forrige...

en: Show progress bar:
da_DK: Vis statuslinje:

en: Show question code only
da_DK: Vis kun spørgsmålskode

en: Show question index / allow jumping:
da_DK: Vis spørgsmåls indeks / tillad spring:

en: Show question number and/or code:
da_DK: Vis spørgsmål nummer og/eller kode:

en: Show question number only
da_DK: Vis kun spørgsmålsnummer

en: Show script field:
da_DK: Vis scriptfelt:

en: Show search box on survey list:
da_DK: Vis søgefelt på undersøgelsesliste:

en: Show start...
da_DK: Vis start...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
da_DK: Vis brugeren statistikkerne fra dette spørgsmål på siden med offentlige stastikker

en: Show survey list:
da_DK: Vis undersøgelsesliste:

en: Show survey logic file
da_DK: Vis undersøgelseslogikfil

en: Show survey title in export PDFs:
da_DK: Vis undersøgelsestitel i eksport-PDF'er:

en: Show text responses inline:
da_DK: Vis tekstsvar inline:

en: Show title
da_DK: Vis titel

en: Show totals for
da_DK: Vis totaler for

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
da_DK: Vis total for enten rækker, kolonner eller både rækker og kolonner

en: Show welcome screen:
da_DK: Vis velkomstskærm:

en: Showing filtered results
da_DK: Viser filtrerede resultater

en: Side-menu behaviour:
da_DK: Side-menu adfærd:

en: Simple
da_DK: Simpel

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
da_DK: Enkel LDAP binding konfiguration tillader ikke LDAP brugeroprettelse

en: Simple mode
da_DK: Simpel tilstand

en: Simple options
da_DK: Enkle muligheder

en: Simple plugin settings
da_DK: Enkle plug-ins indstillinger

en: Simple plugins
da_DK: Enkle plug-ins

en: Simple selector
da_DK: Simpel vælger

en: Simple template editor
da_DK: Simpel skabeloneditor

en: Sine
da_DK: Sin

en: Single checkbox
da_DK: Enkelt besvarelse

en: Single choice questions
da_DK: Enkeltvalgs spørgsmål

en: Single response: ID %s
da_DK: Enkelt svar: ID %s

en: Site name
da_DK: Webstedets navn

en: Site name:
da_DK: Webstedets navn:

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Skipped files:
da_DK: Oversprunget filer:

en: Skipped participant entry:
da_DK: Sprunget over deltagerindtastning:

en: Slider
da_DK: Skyder

en: Slider accuracy
da_DK: Skyder nøjagtighed

en: Slider initial value
da_DK: Skyder startværdi

en: Slider initial value set at start
da_DK: Skyder startværdi indstillet ved start

en: Slider left/right text separator
da_DK: Skyder venstre/højre tekstadskillelsestegn

en: Slider maximum value
da_DK: Skyder maksimumværdi

en: Slider minimum value
da_DK: Skyder minimumværdi

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
da_DK: Skyderen starter som denne værdi. Du kan anvende Expression manager, men dette skal være et nummer, før du viser siden. Denne indstilling har prioritet over skyderen, der starter i middel positionen.

en: Slider starts at the middle position
da_DK: Skyder starter i midterpositionen

en: Slider with emoticon
da_DK: Skyder med humørikon

en: Slovak
da_DK: Slovakisk

en: Slovenian
da_DK: Slovensk

en: Small screens
da_DK: Små skærme

en: Soft
da_DK: Blød

en: Soft lock
da_DK: Blød lås

en: Somali
da_DK: Somalisk

en: Some URL description
da_DK: Websted beskrivelse

en: Some automatic fixes were already applied.
da_DK: Nogle automatiske rettelser blev allerede anvendt.

en: Some description text
da_DK: Noget beskrivelsestekst

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
da_DK: Nogle mapper er skrivebeskyttet. Vær venlig at ændre mappens tilladelser for /tmp og /upload /themes for at aktivere denne valgmulighed.

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
da_DK: Nogle e-mails blev ikke sendt, fordi serveren ikke accepterede e-mail(ene) eller en anden fejl opstod.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
da_DK: Nogle poster havde et gyldigheds datasæt, som endnu ikke var gyldigt eller ikke længere gyldigt.

en: Some example answer option
da_DK: Eksempel svar mulighed

en: Some example subquestion
da_DK: En eksempel underspørgesmål

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
da_DK: Nogle ret simple trin for at skabe din egen personlige undersøgelse for første gang:

en: Some questions have been disabled
da_DK: Nogle spørgsmål er slået fra

en: Some text in this answer
da_DK: Svar tekst tilhørende dette spørgsmål

en: Something went wrong!
da_DK: Noget gik galt!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
da_DK: Noget gik galt! Er undersøgelsesmenuerne korrekt genoprettet?

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
da_DK: Beklager, der er ingen understøttede spørgsmålstyper i undersøgelsen.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
da_DK: Beklager, dine svar rækker ud over den kvote, der er sat for undersøgelsen.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
da_DK: LDAP-modulet mangler desværre i din PHP konfiguration.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
da_DK: Beklager, men dette spørgsmål har ingen svar endnu, så en graf kan ikke vises.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
da_DK: Dette spørgsmål har for mange svarmuligheder til at kunne blive vist i en graf.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
da_DK: Beklager, filtypen %s (extension: %s) er ikke tilladt!

en: Sorry, no more files can be uploaded!
da_DK: Beklager. Der kan ikke uploades flere filer!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
da_DK: Beklageligvis er kun %s udvidelser tilladt!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
da_DK: Undskyld, kun %s filer can blive uploadet til dette spørgsmål!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
da_DK: Desværre findes det navn, som du angav for titelsamlingtet, allerede i databasen. Venligst vælg et andet navn.

en: Sorry, the request failed!
da_DK: Din anmodning gav desværre anledning til en fejl!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
da_DK: Den uploadet fil (%s) er større end den tilladte filstørrelse på %s KB.

en: Sorry, there are no files for this response.
da_DK: Desværre, der er ingen filer til dettesvar.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
da_DK: Beklager, der opstod en fejl under upload af din fil, fejlkode: %s.

en: Sorry, there was an error uploading your file.
da_DK: Beklager. Der skete en fejl ved upload af din fil.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
da_DK: Desværre, fil endelsen (%s) er ikke tilladt!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
da_DK: Beklager, denne fil er for stor. Kun filer op til %01.2f MB er tilladt.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
da_DK: Desværre, denne fil er for stor. Kun filer op til %s KB er tilladt.

en: Sorry, this file type is not allowed. Please contact your administrator for a list of allowed filetypes.
da_DK: Beklager, denne filtype er ikke tilladt. Kontakt din  for en liste over tilladte filtyper.

en: Sorry, this file was not found.
da_DK: Beklager, denne fil blev ikke fundet.

en: Sorry, this response was not found.
da_DK: Beklager, dette svar blev ikke fundet.

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
da_DK: Beklager, ikke i stand til at kontrollere filtypen %s.

en: Sort answers alphabetically
da_DK: Sorter svarene alfabetisk

en: Sort order
da_DK: Sorterings rækkefølge

en: Sort the answer options alphabetically
da_DK: Sorter svarene alfabetisk

en: Source table
da_DK: Kildetabel

en: Sourcecode
da_DK: Kildekode

en: Sourcecode editor
da_DK: Kildetekst-editor

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Spanish (Argentina)
da_DK: Spansk (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
da_DK: Spansk (Argentina) (Formel)

en: Spanish (Chile)
da_DK: Spansk (Chile)

en: Spanish (Colombia)
da_DK: Spansk (Colombia)

en: Spanish (Mexico)
da_DK: Spansk (Mexikansk)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
da_DK: Specificer et brugerdefineret dato-/tids-format (formaterne <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> og tegnene "-./: " er tilladte for dag/måned/år/time/minutter med og uden respektivt foranstillet nul. Falder tilbage til undersøgelsens datoformat

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
da_DK: Specificer hvordan matrix-filtrerede underspørgsmål skal vises

en: Square
da_DK: Firkant

en: Square root
da_DK: Kvadratrod

en: Standard deviation
da_DK: Standardafvigelse

en: Standard fields
da_DK: Standard felter

en: Standard participant fields
da_DK: Standarddeltagerfelter

en: Stars
da_DK: Stjerner

en: Start HTML editor in a popup window
da_DK: Start HTML redigeringsværktøj i et pop-up vindue

en: Start bounce processing
da_DK: Igangsæt behandling af retursvar

en: Start database upgrade
da_DK: Start database opgradering

en: Start date/time:
da_DK: Startdato/tid:

en: Start installation
da_DK: Start installationen

en: Start language
da_DK: Standardsprog

en: Start language:
da_DK: Startsprog:

en: Start survey
da_DK: Start undersøgelse

en: Start the tour
da_DK: Start turen

en: Started but not yet completed
da_DK: Startet men ikke afsluttet

en: Starting from:
da_DK: Begyndende fra:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
da_DK: Startende i version 2.05 bør variabel navne kun indeholde bogstaver og tal; og må ikke starte med et nummer. Dette variabelnavn er forældet.

en: Statistics
da_DK: Statistikker

en: Statistics URL
da_DK: Statistik websted

en: Statistics report language:
da_DK: Statistik rapport sprog:

en: Statistics survey %s
da_DK: Statistiksurvey %s

en: Stay safe and up to date
da_DK: Forbliv sikker og opdateret

en: Step 1:
da_DK: Trin 1:

en: Step 2:
da_DK: Trin 2:

en: Step value
da_DK: Tilvækst

en: Sticky array headers
da_DK: Sticky matrix overskrifter

en: Stop this survey
da_DK: Stop undersøgelsen

en: Storage
da_DK: Diskforbrug

en: Store the answers to this question encrypted
da_DK: Gem svarene på dette spørgsmål krypteret

en: Store the city?
da_DK: Gem byen?

en: Store the country?
da_DK: Vil du gemme valgte land?

en: Store the postal code?
da_DK: Vil du gemme dit postnummer?

en: Store the state?
da_DK: Gem tilstand?

en: Straight
da_DK: Kronologisk

en: Strip HTML and PHP tags from a string
da_DK: Fjern HTML- og PHP-tags fra en tekststreng

en: Strip HTML code:
da_DK: Fjern HTML-kode:

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
da_DK: Fjern whitespace (og andre tegn) fra starten og slutningen af en tekststreng

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
da_DK: Fjern whitespace (og andre tegn) fra starten af en tekststreng

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
da_DK: Fjern whitespace (og andre tegn) fra slutningen af en tekststreng

en: Strongly agree
da_DK: Meget enig

en: Strongly disagree
da_DK: Meget uenig

en: Structure
da_DK: Struktur

en: Style:
da_DK: Stil:

en: Subject
da_DK: Emne

en: Subject:
da_DK: Emne:

en: Submission date
da_DK: Indsendelsesdato

en: Submit
da_DK: Send

en: Submit Your Survey.
da_DK: Indsend din undersøgelse.

en: Submit your answers
da_DK: Indsend dine svar

en: Submit your survey.
da_DK: Indsend din undersøgelse.

en: Submitted
da_DK: Indsendt

en: Subquestion
da_DK: Under spørgsmål

en: Subquestion ID
da_DK: Underspørgsmål-ID

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
da_DK: Undersøgelseskoder må kun indeholde alfanumeriske tegn.

en: Subquestion codes must be unique.
da_DK: Undersøgelseskoder skal være unikke.

en: Subquestion validation equation
da_DK: Underspørgsmåls validerings logik/ligning

en: Subquestion validation tip
da_DK: Underspørgsmåls validerings tip

en: Subquestion:
da_DK: Under spørgsmål:

en: Subquestions
da_DK: Under spørgsmål

en: Subquestions %s could not be updated.
da_DK: Underspørgsmål %s kunne ikke opdateres.

en: Subquestions were successfully saved.
da_DK: Underspørgsmål blev vellykket gemt.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
da_DK: Tilmeld dig ComfortUpdate!

en: Subtotals based on displayed questions:
da_DK: Subtotal baseret på viste spørgsmål:

en: Success
da_DK: Operation lykkedes

en: Success!
da_DK: Lykkedes!

en: Successful login
da_DK: Vellykket login

en: Successfully created CPDB entries
da_DK: CPDB poster vellykket oprettet

en: Successfully created participant entries
da_DK: Deltagerindtastninger er oprettet

en: Successfully deleted user group.
da_DK: Brugergruppe er slettet korrekt.

en: Successfully saved privacy policy text
da_DK: Tekst til beskyttelse af personlige oplysninger er gemt

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
da_DK: Dan summen af værdierne for de besvarede spørgsmål i listen, som opfylder kriterierne (arg op værdi)

en: Summary
da_DK: Opsummering

en: Summary for %s
da_DK: Resumé for %s

en: Superadministrator
da_DK: Superbruger

en: Support this project - Donate to
da_DK: Støt projektet - Send en donation til

en: Support this project - Donate to %s!
da_DK: Støt dette projekt - Donér til %s!

en: Survey
da_DK: Undersøgelse

en: Survey %s
da_DK: Undersøgelse %s

en: Survey Has Been Deactivated
da_DK: Undersøgelse er blevet deaktiveret

en: Survey ID
da_DK: Undersøgelses-ID

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
da_DK: Undersøgelses-ID %d lagret ved %s indeholdende %d post(er).

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
da_DK: Undersøgelses-ID %d lagret ved %s indeholdende %d post(er) (%s)

en: Survey ID (SID)
da_DK: Undersøgelses-ID (SID)

en: Survey ID:
da_DK: Undersøgelses-ID:

en: Survey activation
da_DK: Undersøgelse aktivering

en: Survey activation error
da_DK: Undersøgelse aktiverings fejl

en: Survey administrator %s (%s)
da_DK: Undersøgelsesadministrator %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
da_DK: Undersøgelsesarkiv (*.lla)

en: Survey archive (.lsa)
da_DK: Undersøgelser arkiv (,lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
da_DK: Undersøgelsesarkiv - er kun tilgængeligt for aktive undersøgelser

en: Survey bounce email address:
da_DK: Undersøgelses retursvar e-mail adresse:

en: Survey cannot be activated yet.
da_DK: Undersøgelsen kan endnu ikke aktiveres.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
da_DK: Undersøgelsen kan ikke aktiveres. Enten har du ikke tilladelse til at aktivere det, eller også indeholder det ingen spørgsmål.

en: Survey container
da_DK: Undersøgelsescontainer

en: Survey content
da_DK: Undersøgelse indhold

en: Survey copy summary
da_DK: Undersøgelse kopier beskrivelse

en: Survey could not be created because it did not have a title
da_DK: Undersøgelsen kunne ikke oprettes, da det ikke havde en titel

en: Survey could not be updated
da_DK: Undersøgelsen kunne ikke opdateres

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
da_DK: Undersøgelsen kunne ikke opdateres, venligst ret følgende fejl:

en: Survey created
da_DK: Undersøgelse oprettet

en: Survey data policy
da_DK: Undersøgelses datapolitik

en: Survey data policy checkbox label:
da_DK: Titel for undersøgelsesdatapolitik afkrydsnings felt:

en: Survey data policy error message:
da_DK: Undersøgelses datapolitik fejl meddelelse:

en: Survey data policy error:
da_DK: Fejl i undersøgelsesdatapolitik:

en: Survey data policy label:
da_DK: Undersøgelsesdatapolitik titel:

en: Survey data policy message:
da_DK: Undersøgelses datapolitik meddelelse:

en: Survey data policy notice:
da_DK: Undersøgelses datapolitik meddelelse:

en: Survey data policy:
da_DK: Undersøgelsens datapolitik:

en: Survey deleted.
da_DK: Undersøgelse slettet.

en: Survey deletion
da_DK: Sletning af undersøgelse

en: Survey description
da_DK: Undersøgelsesbeskrivelse

en: Survey display mode is set to %s:
da_DK: Undersøgelses visningstilstand er indstillet til %s:

en: Survey does not pass consistency check
da_DK: Undersøgelsen opfylder ikke konsitens standarder

en: Survey expiration date
da_DK: Undersøgelsens udløbsdato

en: Survey files deleted.
da_DK: Undersøgelsesfiler slettet.

en: Survey format
da_DK: Undersøgelsesformat

en: Survey general settings
da_DK: Undersøgelse generelle indstillinger

en: Survey group
da_DK: Undersøgelsesgruppe

en: Survey group ID
da_DK: Undersøgelsesgruppe-ID

en: Survey group:
da_DK: Undersøgelsesgruppe:

en: Survey groups
da_DK: Undersøgelsesgrupper

en: Survey groups:
da_DK: Undersøgelsesgrupper:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
da_DK: Undersøgelsen er blevet aktiveret. Resultat tabeller er oprettet.

en: Survey id
da_DK: Undersøgelse-ID

en: Survey import summary
da_DK: Undersøgelse importerings oversigt

en: Survey language could not be created.
da_DK: Kunne ikke oprettes undersøgelsessprog.

en: Survey list
da_DK: Undersøgelsesliste

en: Survey logic file
da_DK: Undersøgelsens logikfil

en: Survey logic view
da_DK: Undersøgelse logisk visning

en: Survey menu
da_DK: Undersøgelsesmenuer

en: Survey menu entry ID
da_DK: Undersøgelses menupunkt-ID

en: Survey menus
da_DK: Menuer

en: Survey name
da_DK: Undersøgelsesnavn

en: Survey name (ID)
da_DK: Undersøgelse-ID

en: Survey name (ID):
da_DK: Spørgeskema navn (ID):

en: Survey not found
da_DK: Undersøgelse blev ikke fundet

en: Survey options for theme %s
da_DK: Undersøgelsesindstillinger for tema %s

en: Survey overview
da_DK: Undersøgelsesoversigt

en: Survey owner:
da_DK: Undersøgelsesejer:

en: Survey participant attributes
da_DK: Undersøgelsesdeltager ekstrafelter

en: Survey participant attributes to create
da_DK: Undersøgelsesdeltager ekstrafelter, som skal oprettes

en: Survey participant data (if available)
da_DK: Undersøgelsesdeltager data (hvis tilgængelig)

en: Survey participant export options
da_DK: Undersøgelsesdeltager eksport indstillinger

en: Survey participant settings
da_DK: Indstillinger for undersøgelsesdeltager

en: Survey participant summary
da_DK: Opsummering af deltagere

en: Survey participants
da_DK: Deltagere i undersøgelsen

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
da_DK: Undersøgelsesdeltagere er ikke blevet initialiseret til undersøgelsen.

en: Survey permissions
da_DK: Undersøgelse adgang

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
da_DK: Undersøgelsens rettigheder for alle brugerne i denne gruppe blev vellykket opdateret.

en: Survey permissions were successfully updated.
da_DK: Undersøgelse rettigheder blev vellykket opdateret.

en: Survey preview only for administration users:
da_DK: Visning af undersøgelse er kun for  brugere:

en: Survey quick actions
da_DK: Undersøgelse hurtige handlinger

en: Survey quota
da_DK: Spørgeundersøgelseskvota

en: Survey quotas
da_DK: Undersøgelsekvoter

en: Survey registration confirmation
da_DK: Bekræftelse af tilmelding

en: Survey response
da_DK: Undersøgelsens svar

en: Survey response %d
da_DK: Undersøgelsessvar %d

en: Survey responses
da_DK: Undersøgelsessvar

en: Survey security
da_DK: Undersøgelse sikkerhed

en: Survey settings
da_DK: Undersøgelse indstillinger

en: Survey settings for group:
da_DK: Undersøgelsesindstillinger for gruppe:

en: Survey settings were successfully saved.
da_DK: Undersøgelse indstillinger blev vellykket gemt.

en: Survey status:
da_DK: Undersøgelsesstatus:

en: Survey storage
da_DK: Undersøgelses diskforbrug

en: Survey structure
da_DK: Undersøgelsesstruktur

en: Survey structure (*.lss)
da_DK: Undersøgelsesstruktur (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
da_DK: Eksporter undersøgelsesstruktur (.lss)

en: Survey structure import summary
da_DK: Opsummering af undersøgelsesimport struktur

en: Survey summary
da_DK: Undersøgelsesoversigt

en: Survey template
da_DK: Undersøgelsesskabelon

en: Survey text elements
da_DK: Undersøg tekstelementer

en: Survey texts were saved successfully.
da_DK: Undersøgelsestekster blev gemt korrekt.

en: Survey theme
da_DK: Undersøgelsestema

en: Survey theme options
da_DK: Undersøgelses temaindstillinger

en: Survey theme:
da_DK: Undersøgelsestema:

en: Survey themes
da_DK: Undersøgelse temaer

en: Survey title
da_DK: Undersøgelsens titel

en: Survey title and description
da_DK: Undersøgelsens titel og beskrivelse

en: Survey title:
da_DK: Undersøgelsens titel:

en: Survey-SID/Group
da_DK: Undersøgelse-SID/gruppe

en: Survey?
da_DK: Undersøgelse?

en: Surveys
da_DK: Undersøgelser

en: Surveys in this group
da_DK: Undersøgelser i denne gruppe

en: Surveys in this group:
da_DK: Undersøgelser i denne gruppe:

en: Swedish
da_DK: Svensk

en: Switch to closed-access mode
da_DK: Skift til begrænset adgang

en: System information
da_DK: Systemoplysninger

en: System overview
da_DK: Systemoversigt

en: TIS620 Thai
da_DK: TIS620 Thailandsk

en: Tab
da_DK: Fane

en: Tab-separated-values format (*.txt)
da_DK: Tabulatoradskilt dataformat (*.txt)

en: Table column usage
da_DK: Tabelkolonneforbrug

en: Table prefix
da_DK: Tabelpræfiks

en: Table prefix:
da_DK: Tabelpræfiks:

en: Table size usage
da_DK: Tabelstørrelsesforbrug

en: Take ownership
da_DK: Tag ejerskab

en: Target database version:
da_DK: Destinations databaseversion:

en: Target question
da_DK: Destination spørgsmål

en: Template
da_DK: Skabelon

en: Template '%s' could not be found.
da_DK: Skabelon '%s' kunne ikke findes.

en: Template '%s' does already exist.
da_DK: Skabelon '%s' findes allerede.

en: Template '%s' was successfully deleted.
da_DK: Skabelon '%s' blev slettet.

en: Template Sample
da_DK: Skabelonprøve

en: Template could not be renamed to '%s'.
da_DK: Skabelonen kunne ikke omdøbes til `%s`.

en: Template editor mode
da_DK: Skabelonredigeringsfunktion

en: Template editor mode:
da_DK: Skabelon redigerings tilstand:

en: Template editor:
da_DK: Skabeloneditor:

en: Template id
da_DK: Skabelon-ID

en: Template name
da_DK: Skabelonnavn

en: Template permissions
da_DK: Skabelon tilladelser

en: Template permissions were updated successfully.
da_DK: Opdatering af brugerskabeloner lykkedes.

en: Template:
da_DK: Skabelon:

en: Templates
da_DK: Skabeloner

en: Templates Name
da_DK: Skabelonnavn

en: Temporary folder cannot be determined.
da_DK: Midlertidig mappe kan ikke bestemmes.

en: Temporary folder does not exist.
da_DK: Midlertidig mappe findes ikke.

en: Terminate survey
da_DK: Luk undersøgelse

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
da_DK: Test hvis din server har SSL aktiv ved at klikke på dette link.

en: Text [Help] (Tip)
da_DK: Tekst [Hjælp] (Tip)

en: Text abbreviated:
da_DK: Tekst forkortet:

en: Text box
da_DK: Tekst felt

en: Text display
da_DK: Visning af tekst

en: Text elements
da_DK: Tekst elementer

en: Text elements:
da_DK: Tekstelementer:

en: Text input box size
da_DK: Størrelse på tekstindtastningsfelt

en: Text input box width
da_DK: Tekstfelt bredde

en: Text inputs
da_DK: Tekst input

en: Text needs to be lowercase.
da_DK: Tekst skal være små bogstaver.

en: Text needs to be uppercase.
da_DK: Teksten skal være store bogstaver.

en: Text questions
da_DK: Tekst spørgsmål

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
da_DK: Tekst vises på hver underspørgsmål række mellem de to skalaer i dropdown-mode

en: Thai
da_DK: Thailandsk

en: Thank you for completing this survey.
da_DK: Tak for din deltagelse i undersøgelsen.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
da_DK: Mange tak for din tilmelding til undersøgelsen.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
da_DK: Tak for at have registreret dig. Du modtager en e-mail inden for kort tid.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
da_DK: Tak fordi du gemte din ufuldførte undersøgelse. Du kan anvende følgende detaljer til at vende tilbage til undersøgelsen og fortsætte hvor du slap. Gem denne e-mail for fremtidig reference - vi kan ikke genfinde dit kodeord.

en: Thank you for taking the tour!
da_DK: Tak for at tage turen!

en: Thank you!
da_DK: Tak skal du have!

en: Thanks for taking this survey!
da_DK: Tak for din deltagelse i denne undersøgelse!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
da_DK: 'Tidsbegrænsningsadvarslen' vises i dette antal sekunder (meddelelse vil ikke stoppe med at blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
da_DK: Den anden 'tidsbegrænsningsadvarsel' vises i dette antal sekunder (meddelelse vil ikke stoppe med at blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
da_DK: Meddelelsen der skal vises som anden 'tidsbegrænsningsadvarsel' (en standardadvarsel vil blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
da_DK: CAPTCHA-indstillingerne har ingen effekt, fordi du ikke har det nødvendige GD-bibliotek aktiveret i din PHP-konfiguration.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
da_DK: ComfortUpdate-tjenesten gennemgår for øjeblikket vedligeholdelse.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
da_DK: LimeSurvey ComfortUpdate er en fantastisk funktion til nemt at opdatere til den nyeste version af LimeSurvey. For at bruge det skal du have en opdateringsnøgle.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
da_DK: LimeSurveys ComfortUpdate er en simpel procedure for hurtig opdatering til den seneste version af LimeSurvey.

en: The Question theme "%s" could not be installed
da_DK: Spørgsmålstemaet "%s" kunne ikke installeres

en: The Question theme "%s" has been sucessfully installed
da_DK: Spørgsmålstemaet "%s" er korrekt installeret

en: The ZIP file contains wrong paths
da_DK: ZIP-filen indeholder forkerte stier

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
da_DK: ZIP-biblioteket er ikke aktiveret i din PHP-konfiguration, så import af ZIP-filer er for øjeblikket deaktiveret.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
da_DK: Ovennævnte fejl opstod, da webserveren behandlede din anmodning.

en: The access code field is always checked for duplicates.
da_DK: Deltagerfeltet kontrolleres altid for dubletter.

en: The access code have provided is not valid or has already been used.
da_DK: Den angivne adgangskode er ikke gyldig eller er allerede blevet brugt.

en: The access code you have provided is either not valid, or has already been used.
da_DK: Den adgangskode, du har angivet, er enten ikke gyldig eller er allerede blevet brugt.

en: The access code you provided doesn't match the one in your session.
da_DK: Den adgangskode, du har angivet, stemmer ikke overens med den i din session.

en: The actual question text
da_DK: Den faktiske spørgsmålstekst

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
da_DK: Den e-mail du har indtastet er allerede registreret. En ny e-mail er blevet sendt med et link, der giver adgang til undersøgelsen.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
da_DK: Svarmulighederne vil blive fordelt over det antal kolonner, der angives her

en: The answer options will be shown for each subquestion.
da_DK: Svar alternativene vises for hver underspørgsmål.

en: The answer to the security question is incorrect.
da_DK: Svaret på sikkerhedsspørgsmålet er forkert.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
da_DK: Svar(ene) skal imødekomme disse viftefilter krav:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
da_DK: Svarene skal imødekomme disse valideringskrav:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
da_DK: Matrix spørgsmål er en type, der skaber en matrix for deltageren.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
da_DK: Tilgængeligheden af valgmuligheder er relateret til den type spørgsmål, du tidligere valgte.

en: The basic functions
da_DK: De grundlæggende funktioner

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
da_DK: Den lukkede adgangstilstand kræver en deltagerliste, som du kan oprette ved at klikke på menupunktet 'Deltagere'.

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
da_DK: Betingelsen kunne ikke tilføjes! Den indeholdt ikke spørgsmålet og/eller svaret, som betingelsen var baseret på. Kontroller at du har valgt et spørgsmål og et svar.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
da_DK: Tilstanden kunne ikke opdateres! Det omfattede ikke spørgsmålet og/eller svaret, hvorpå betingelsen var baseret. Sørg for at du har valgt et spørgsmål og et svar.

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
da_DK: Indholdet af dette felt er den faktiske spørgsmålstekst, der vises til dine deltagere. Det kan være tomt, men det anbefales ikke. Du kan bruge hele vores WYSIWYG editor til at gøre dit spørgsmål lyst.

en: The data could not be saved because the response does not exist in the database.
da_DK: Dataene kunne ikke gemmes, fordi svaret ikke findes i databasen.

en: The database engine type must be set for MySQL
da_DK: Databasemotortypen skal være indstillet til MySQL

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
da_DK: Databasen findes og indeholder LimeSurvey tabeller.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
da_DK: Databasen er blevet opdateret fra version %s til version %s.

en: The database you specified does already exist.
da_DK: Den database, du har angivet, eksisterer allerede.

en: The database you specified does not exist:
da_DK: Databasen du specificere findes ikke:

en: The destination file name is not the same as the source file name
da_DK: Destinationsfilnavnet er ikke det samme som kildefilnavnet

en: The email address is not valid.
da_DK: Ugyldig e-mail adresse.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
da_DK: Den e-mail-adresse du har indtastet, er allerede registreret og undersøgelsen er afsluttet.

en: The email you used is not valid. Please try again.
da_DK: Den anvendte e-mail er ugyldig.  Venligst prøv igen.

en: The end message
da_DK: Slut meddelelsen

en: The entry was assigned the following record id:
da_DK: Posten er blevet tildelt følgende post-ID:

en: The existing label set has assessment values assigned.
da_DK: Det eksisterende titelsamling har tildelt værdier i vurderingen.

en: The existing label set has different/more languages.
da_DK: Det eksisterende titelsamling har forskellige/flere sprog.

en: The file %s was deleted.
da_DK: Filen %s blev slettet.

en: The file could not be deleted
da_DK: Filen kunne ikke slettes

en: The file does not exist
da_DK: Filen findes ikke

en: The file has been successfully uploaded.
da_DK: Filen er blevet uploadet korrekt.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
da_DK: Folderen %s eksisterer ikke og kan ikke oprettes.

en: The following LimeSurvey updates are available:
da_DK: Følgende LimeSurvey opdateringer er tilgængelig:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
da_DK: Følgende yderligere felter blev fundet i din CSV fil.

en: The following answers should be deleted:
da_DK: Følgende svar bør slettes:

en: The following assessments should be deleted:
da_DK: Følgende opgaver bør slettes:

en: The following conditions should be deleted:
da_DK: Følgende betingelser bør slettes:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
da_DK: Følgende filer vil blive modificeret eller slettet, men er allerede blevet modificeret af en anden.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
da_DK: Følgende filer vil blive tilføjet af opdateringen, men findes allerede. Dette er usædvanligt og kan skyldes et tidligere opdateringsforsøg.

en: The following groups should be deleted:
da_DK: Følgende grupper bør slettes:

en: The following old participant tables exist and may be deleted if no longer required:
da_DK: Følgende gamle deltagertabeller findes og kan slettes, hvis de ikke længere kræves:

en: The following old survey participants tables could be restored:
da_DK: Følgende gamle undersøgelsesdeltagertabeller kunne genoprettes:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
da_DK: Følgende gamle undersøgelsesdeltagertabeller skal slettes, fordi de ikke indeholder nogen poster eller deres overordnede undersøgelse ikke længere eksisterer:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
da_DK: Følgende gamle undersøgelsessvartabeller findes og kan slettes, hvis der ikke længere er behov for dem:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
da_DK: Følgende gamle undersøgelsestabeller bør slettes, fordi de ikke indeholder poster, eller også findes deres overordnede undersøgelse ikke længere:

en: The following plugin will be installed. Please click "Install" to install the plugin, or "Abort" to abort. Aborting will remove the files from the file system.
da_DK: Følgende plugin installeres. Klik på "Installer" for at installere plugin, eller "Afbryd" for at afbryde. Afbrydelse fjerner filerne fra filsystemet.

en: The following plugin will be updated. Please click "Update" to update the plugin, or "Abort" to abort.
da_DK: Følgende plugin opdateres. Klik på "Opdater" for at opdatere plugin, eller "Afbryd" for at afbryde.

en: The following problems have been found:
da_DK: Følgende problemer blev fundet:

en: The following questions should be deleted:
da_DK: Følgende spørgsmål bør slettes:

en: The following steps will be done by this update:
da_DK: Denne opdatering vil udfører følgende trin:

en: The following survey language settings should be deleted:
da_DK: Følgende undersøgelse sprog indstillinger burde slettes:

en: The following surveys are available:
da_DK: Følgende undersøgelser er tilgængelige:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
da_DK: Følgende undersøgelser har en fejlagtig rækkefølge i spørgsmålsgruppe. Venligst gå til hver undersøgelse, kontroller gruppe rækkefølgen og gem den.

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
da_DK: Følgende undersøgelser har en fejlagtig spørgsmålsrækkefølge. Venligst gå til hvert spørgsmål og gruppe henholdsvis, kontroller spørgsmålet rækkefølge og gem det.

en: The following surveys should be deleted:
da_DK: Følgende undersøgelser bør slettes:

en: The following user group assignments should be deleted:
da_DK: Følgende brugergruppe opgaver skal slettes:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
da_DK: Skrifttypefilen %s blev ikke fundet i <limesurvey root folder>/fonts mappen. Se venligst txt-filen for dit sprog i skrifttyper-biblioteket for at generere diagrammerne.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
da_DK: Håndtaget vises i midten af skyderen, undtagen hvis startværdien for skyderen er indstillet (dette indstiller ikke startværdien).

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
da_DK: IMAP PHP biblioteket er ikke installeret eller aktiveret. Kontakt venligst din systemadministrator.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
da_DK: Sprogene på den importerede gruppefil skal mindst inkludere denne undersøgelses standardsprog.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
da_DK: Sprogene på den importerede spørgsmålsfil skal mindst inkludere undersøgelsens standardsprog.

en: The last column shows the total for the row.
da_DK: Sidste kolonne viser summen for rækken.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
da_DK: Den sidste række viser summen for kolonnen, og den sidste kolonne viser summen for rækken.

en: The last row shows the total for the column.
da_DK: Den sidste række viser summen for kolonnen.

en: The latest available version is %s.
da_DK: Den seneste tilgængelige version er %s.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
da_DK: Logaritmen af nummer til basen, hvis givet, eller den naturlige logaritme.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
da_DK: Det maksimale antal filer er blevet uploadet. Du kan vende tilbage til undersøgelsen.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
da_DK: Meddelelsen der skal vises som 'tidsbegrænsningsadvarsel' (en standardadvarsel vil blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
da_DK: Meddelelsen der skal vises når tidsbegrænsningen udløber (en standardmeddelelse vil blive vist hvis denne indstilling efterlades uudfyldt)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
da_DK: Det minimale antal filer er ikke blevet uploaded.

en: The most important question-related options are displayed here.
da_DK: De vigtigste spørgsmåls relaterede muligheder vises her.

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
da_DK: De vigtigste indstillinger af din undersøgelse kan nås fra denne sidebjælke, menuen undersøgelsesindstillinger og undersøgelsesstrukturmenuen. Du kan ændre størrelsen på det for at tilpasse til din skærm og for nemt at navigere gennem de tilgængelige indstillinger. Hvis sidebjælkens størrelse er for lille, bliver indstillingerne foldet sammen, og hurtigmenuen vises. Hvis du ønsker at arbejde fra hurtigmenuen, skal du enten klikke på pileknappen eller trække den til venstre.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
da_DK: Navnet skal være unikt for alle menupunkter i hele softwaren.

en: The new password can not be empty.
da_DK: Den nye adgangskode kan ikke være tom.

en: The new question group/question order was successfully saved.
da_DK: Den nye spørgsmålagruppe/spørgsmålsoden blev vellykket gemt.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
da_DK: Deltageren kan ikke uploade en enkelt fil, der er længere end denne størrelse. Server konfiguration tillader en maksimal filstørrelse på %s KB.

en: The participant table associated with this survey has been renamed to:
da_DK: Deltagertabellen tilknyttet denne undersøgelse er omdøbt til:

en: The participant table has now been removed and access codes are no longer required to access this survey.
da_DK: Deltagertabellen er nu fjernet, og adgangskoder er ikke længere påkrævet for at få adgang til denne undersøgelse.

en: The password does not reach the minimum length of %s characters
da_DK: Adgangskoden når ikke minimumslængden på %s tegn

en: The password does require at least one digit
da_DK: Adgangskoden kræver mindst et nummer

en: The password does require at least one special character
da_DK: Adgangskoden kræver mindst et specialtegn

en: The password does require at least one uppercase character
da_DK: Adgangskoden kræver mindst ét stort bogstav

en: The password will be generated and sent by email.
da_DK: Adgangskoden vil blive genereret og sendt via e-mail.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
da_DK: Den adgangskode, du har valgt på det valgfrie indstillings trin.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
da_DK: Tilladelserne til denne superadmin kan ikke opdateres!

en: The plugin could not be installed or updated:
da_DK: Plugin kunne ikke installeres eller opdateres:

en: The plugin is not compatible with your version of LimeSurvey.
da_DK: Plugin'en er ikke kompatibel med din version af LimeSurvey.

en: The plugin settings were saved.
da_DK: Indstillingerne for plugin blev gemt.

en: The plugin was not found.
da_DK: Plugin blev ikke fundet.

en: The plugin was successfully installed. You need to activate it before you can use it.
da_DK: Plugin blev installeret. Du skal aktivere det, før du kan bruge det.

en: The plugin was successfully updated. You might need to deactivate it and activate it again to apply changes.
da_DK: Plugin blev opdateret. Det kan være nødvendigt, at du deaktiverer det og aktiverer det igen for at anvende ændringer.

en: The question bar
da_DK: Spørgsmål meteret

en: The question code is mandatory.
da_DK: Spørgsmålskoden er obligatorisk.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
da_DK: Spørgsmålet kunne ikke tilføjes. Kræver mindst en spørgsmålskode.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
da_DK: Spørgsmålet kunne ikke tilføjes. Der skal indsættes minimum en spørgsmålskode.

en: The question could not be imported for the following reasons:
da_DK: Spørgsmålet kunne ikke importeres af følgende grunde:

en: The question group was deleted.
da_DK: Spørgesmåls gruppen blev slettet.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
da_DK: Optegnelsen over dine undersøgelsessvar indeholder ikke nogen identificerende oplysninger om dig, medmindre en specifik undersøgelse udtrykkeligt har bedt om det.

en: The records have been saved successfully!
da_DK: Posterne er blevet gemt!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
da_DK: Redundanskontrollen leder efter tabeller, som er tilovers, efter at en undersøgelse er deaktiveret. Du kan slette disse, hvis du ikke længere har brug for dem.

en: The related survey is missing.
da_DK: Den relaterede undersøgelse mangler.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
da_DK: Forespørgslen kunne ikke forstås af serveren på grund af misdannet syntaks.

en: The requested URL was not found on this server.
da_DK: Den forespurgte websted blev ikke fundet på denne server.

en: The requested files do not exist on the server.
da_DK: De ønskede filer findes ikke på serveren.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
da_DK: Den mappe, der behøves for at kunne gemme uploadede filer, kunne ikke dannes.  Venligst kontrollér rettighederne for /upload/surveys mappen.

en: The response record %s was updated.
da_DK: Response posten %s er opdateret.

en: The response timings table has been renamed to:
da_DK: Besvarelses tidstabellen er omdøbt til:

en: The responses table has been renamed to:
da_DK: Tabellen med besvarelser er blevet omdøbt til:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
da_DK: Besvarelserne af undersøgelsen er ikke længere tilgængelige via LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
da_DK: Det valgte ekstrafelt var ugyldig.

en: The server tried to call an unknown view!
da_DK: Serveren forsøgte at kalde en ukendt visning!

en: The settings tab with the survey menu
da_DK: Fanen Indstillinger med undersøgelsesmenuen

en: The sidebar
da_DK: Sidebjælken

en: The size of the randomly generated password (min. 8)
da_DK: Størrelsen på det tilfældigt genererede kodeord (min. 8)

en: The sum must be at least %s
da_DK: Summen skal mindst være %s

en: The sum must be at most %s
da_DK: Summen skal højest være %s

en: The sum must be between %s and %s
da_DK: Summen skal ligge mellem %s og %s

en: The sum must equal %s
da_DK: Summen skal være lig %s

en: The sum must equal %s.
da_DK: Summen skal være lig %s.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
da_DK: Summen af flere numeriske input skal være større end denne værdi

en: The superadmin role cannot be changed.
da_DK: Superadmin-rollen kan ikke ændres.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
da_DK: Undersøgelsen kan ikke aktiveres før disse problemer er blevet løst.

en: The survey description
da_DK: Undersøgelsen beskrivelse

en: The survey group '%s' was deleted.
da_DK: Undersøgelsesgruppen '%s' blev slettet.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
da_DK: Undersøgelsen, som du forsøger at deltage i, findes ikke.

en: The survey participant was successfully updated.
da_DK: Undersøgelsesdeltageren blev opdateret.

en: The survey response table could not be created.
da_DK: Undersøgelsens svartabellen kunne ikke oprettes.

en: The survey structure
da_DK: Undersøgelsesstrukturen

en: The survey title
da_DK: Undersøgelsens titel

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
da_DK: Undersøgelsen udløb vellykket ved at sætte en udløbsdato i undersøgelsesindstillingerne.

en: The survey you selected does not exist
da_DK: Den valgte undersøgelse eksisterer ikke

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
da_DK: Skabelonen upload mappen findes ikke eller er skrivebeskyttet.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
da_DK: Teksten indsat her vil blive vist på velkomstskærmen, hvilket er det første, som dine deltagere vil se, når de får adgang til din undersøgelse.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
da_DK: Tekstmeddelelsen der vises i nedtællingsuret under nedtælling

en: The theme '%s' has been reset.
da_DK: Temaet '%s' er blevet nulstillet.

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
da_DK: Temaopload-direktoriet eksisterer ikke eller er skrivebeskyttet.

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
da_DK: De tre topkasser er de mest grundlæggende funktioner i LimeSurvey.

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
da_DK: Spørgsmålgruppens titel er synlig for dine undersøgelsesdeltagere (denne indstilling kan ændres senere, og den kan ikke være blank). Spørgsmålsgrupper er vigtige, fordi de giver undersøgelsesadministratorer mulighed for logisk at gruppere spørgsmålene. Som standard vises hver spørgsmålsgruppe (inklusive spørgsmål) på sin egen side (denne indstilling kan ændres senere).

en: The title of your question
da_DK: Titlen på dit spørgsmål

en: The top bar
da_DK: Den øverste bjælke

en: The type of your database management system
da_DK: Typen på dit database styresystem

en: The update is now complete!
da_DK: Opdateringen er nu udført!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
da_DK: Opdateringsserveren ser ud til at være optaget.  Dette sker normalt når opdaterings filerne til en ny version bliver gjordt klar.

en: The user name cannot be changed.
da_DK: Brugernavnet kan ikke ændres.

en: The username already exists.
da_DK: Brugernavnet eksisterer allerede.

en: The value of this variable can not be changed
da_DK: Denne variables værdi kan ikke ændres

en: The welcome message
da_DK: Velkomst meddelelsen

en: Theme
da_DK: Tema

en: Theme %s does not exist.
da_DK: Tema %s eksisterer ikke.

en: Theme '%s' does not exist.
da_DK: Tema '%s' findes ikke.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
da_DK: Tema '%s' er blevet afinstalleret, fordi det ikke er kompatibelt med denne LimeSurvey-version.

en: Theme '%s' was successfully deleted.
da_DK: Tema '%s' blev slettet korrekt.

en: Theme editor
da_DK: Tema editor

en: Theme editor:
da_DK: Tema editor:

en: Theme name
da_DK: Tema navn

en: Theme options
da_DK: Tema muligheder

en: Theme options differences
da_DK: Tema muligheders forskelle

en: Theme options saved.
da_DK: Temaindstillinger gemt.

en: Theme:
da_DK: Tema:

en: Themes
da_DK: Temaer

en: Themes options for this survey group
da_DK: Tema indstillinger for undersøgelsensgruppe

en: Themes storage
da_DK: Temaer diskforbrug

en: Themes:
da_DK: Temaer:

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
da_DK: Der er %s herreløse standardværdier som kan slettes.

en: There are %s orphaned question attributes.
da_DK: Der er %s herreløse spørgsmålsværdier.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
da_DK: Der er %s herreløse kvoteindtastninger som kan slettes.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
da_DK: Der er %s herreløse sprogindstillinger for kvoter som kan slettes.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
da_DK: Der er %s herreløse medlemmer af kvoter som kan slettes.

en: There are %s questions in this survey.
da_DK: Der er %s spørgsmål i undersøgelsen.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
da_DK: Der er tomme spørgsmålsgrupper i undersøgelsen - vær venlig at oprette mindst ét spørgsmål inden for en spørgsmålsgruppe.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
da_DK: Der er flere uafsendte e-mail, end der kan sendes i ét bundt. Forsæt med at sende e-mails ved at trykke nedenfo, eller vent %s sekunder.

en: There are no existing conditions in this survey.
da_DK: Der findes ingen betingelser i undersøgelsen.

en: There are no groups available.
da_DK: Ingen grupper er tilgængelige.

en: There are no label sets which match the survey default language
da_DK: Der findes intet  titelsamling som passer til undersøgelsens standard sprog

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
da_DK: Der er ikke flere spørgsmål.  Tryk <Submit>-knappen for at afslutte undersøgelsen.

en: There are no participants to be exported.
da_DK: Der er ingen deltagere som kan eksporteres.

en: There are no questions in this group.
da_DK: Der er ingen spørgsmål i denne gruppe.

en: There are no questions in this survey
da_DK: Der er ingen spørgsmål i undersøgelsen

en: There are no questions in this survey.
da_DK: Der er ingen spørgsmål i undersøgelsen.

en: There are no simple options in this survey theme.
da_DK: Der er ingen enkle muligheder i dette undersøgelsestema.

en: There are no unmapped attributes
da_DK: Der er ingen knyttede felter

en: There are security updates available for %s (type: %s).
da_DK: Der er sikkerhedsopdateringer til rådighed for %s (type: %s).

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
da_DK: Der er to måder at stoppe en undersøgelse på. Læs venligst om begge metoder nedenfor, og vælg derefter den der passer dig bedst.

en: There are updates available for %s (type: %s).
da_DK: Der er opdateringer til rådighed for %s (type: %s).

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
da_DK: Der er stadig {EMAILCOUNT} e-mails, som skal sendes.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
da_DK: Undersøgelsen indeholder {NUMBEROFQUESTIONS} spørgsmål.

en: There has to be at least one language.
da_DK: Der skal være mindst ét sprog.

en: There is 1 question in this survey
da_DK: Der er ét spørgsmål i undersøgelsen

en: There is 1 question in this survey.
da_DK: Der er 1 spørgsmål i undersøgelsen.

en: There is already a recorded answer for this access code
da_DK: Der er allerede et registreret svar til denne adgangskode

en: There is already an entry with that exact access code in the table.
                         The same access code cannot be used in multiple entries.
da_DK: Der er allerede en post med den nøjagtige kode i tabellen.
    Den samme kode kan ikke bruges i flere poster.

en: There is already an entry with that exact access code in the table. The same access code cannot be used in multiple entries.
da_DK: Der er allerede en post med nøjagtig den adgangskode i tabellen. Den samme adgangskode kan ikke bruges i flere poster.

en: There is no matching saved survey.
da_DK: Ingen gemte undersøgelser svarer hertil.

en: There is no matching survey.
da_DK: Der er ingen matchende undersøgelse.

en: There is no matching user %s in group %s.
da_DK: Der er ingen matchende bruger %s i gruppen %s.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
da_DK: Der er {n} bruger egenskabs felt i undersøgelsensdeltagertabel.|Der er {n} bruger egenskabs felter i undersøgelsensdeltagertabel.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
da_DK: Der opstod et problem ved forsøg på at slette skabelon '%s'. Venligst kontroller mappe-/filtilladelser.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
da_DK: Et problem opstod ved forsøg på at downloade opdateringsfilen.  Venligst prøv at genstarte opdateringsprocessen.

en: There was a problem updating the user permissions.
da_DK: Der opstod et problem med at opdatere brugerrettighederne.

en: There was an error using the Google API.
da_DK: Der opstod en fejl ved brug af Google API.

en: There was an error when saving your personal settings.
da_DK: Der opstod en fejl ved opbevaring af dine personlige indstillinger.

en: There were errors when trying to populate the database:
da_DK: Der opstod fejl, da man forsøgte at offentliggøre databasen:

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
da_DK: Der var ingen berettiget emails til at sende. Dette skyldes, at ingen opfylder kriterierne af:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
da_DK: Disse filer sikkerhedskopieres og erstattes derefter af opdateringsproceduren.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
da_DK: Disse indstillinger kan ikke ændres, når undersøgelsen er online.

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
da_DK: De repræsenterer en nem måde at komme tilbage til en tidligere indstilling og give et generelt overblik over, hvor du er.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
da_DK: Dubletterne fandtes ved at kigge på en kombination af fornavn-, efternavn- og e-mailfelterne

en: They were found to be duplicate using the participant id field
da_DK: Dubletterne fandtes ved at kigge på deltager_id feltet

en: Third choice
da_DK: Tredie valg

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
da_DK: Dette ZIP-arkiv indeholder ikke gyldige ressourcefiler. Import mislykkedes.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
da_DK: Dette ZIP-arkiv indeholder ikke gyldige skabelonfiler. Import mislykkedes.

en: This action need confirmation.
da_DK: Denne handling skal bekræftes.

en: This action need to be confirmed.
da_DK: Denne handling skal bekræftes.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
da_DK: Dette arkiv indeholder en PDF-fil med undersøgelsen, en queXML-fil af undersøgelsen og en queXF-banding XML fil, som kan bruges med queXF: http://quexf.sourceforge.net/ til at behandle indskannede undersøgelser.

en: This attribute is automatically mapped
da_DK: Dette felt er automatisk knyttet

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
da_DK: Denne bar ændres, når du bevæger dig gennem funktionaliteterne. Den aktuelle linje svarer til fanen "oversigt". Den indeholder de vigtigste LimeSurvey-funktionaliteter som eksempelvisning og aktivering af undersøgelser.

en: This code is already used - duplicate codes are not allowed.
da_DK: Denne kode er allerede brugt - ens koder er ikke tilladt.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
da_DK: Denne kode er også navnet på variablen, der eksporteres til SPSS eller Excel.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
da_DK: Denne kode vises normalt ikke til dine deltagere, men den er stadig nødvendig og skal være unik for undersøgelsen.

en: This description is also visible to your participants.
da_DK: Denne beskrivelse er også synlig for dine deltagere.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
da_DK: Denne e-mailadresse kan ikke bruges, fordi den blev fravalgt til undersøgelsen.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
da_DK: Denne e-mail adresse er allerede registreret, men e-mail adressen blev afvist.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
da_DK: Denne eksport er beregnet til at skabe en komplet sikkerhedskopiering af en aktiv undersøgelse til arkivformål.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
da_DK: Denne eksport vil skrive alle grupper, spørgsmål, svar og betingelser for din undersøgelse til en .LSS-fil (som i grunden er en XML-fil). Denne fil kan bruges med funktionen 'Importer undersøgelse', når du opretter en ny undersøgelse.

en: This expression uses a possibly invalid comparison. Are you sure you didn't mean to do a numerical comparison? See manual for more information.
da_DK: Dette udtryk bruger en mulig ugyldig sammenligning. Er du sikker på, at du ikke har ønsket at foretage en numerisk sammenligning? Se manuaenl for mere information.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
da_DK: Denne funktion er designet til at gøre det nemt at bruge Excel til at skabe og redigere undersøgelser.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
da_DK: Denne funktion er kun tilgængelig for MySQL-databaser. Din database type er '%s'..

en: This field is encrypted and can only be searched by exact match. Please enter the exact value you are looking for.
da_DK: Dette felt er krypteret og kan kun søges med nøjagtigt match. Indtast den nøjagtige værdi, du leder efter.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
da_DK: Denne fil er ikke et understøttet billede - upload kun JPG, PNG, GIF eller SVG type billeder.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
da_DK: Filen er ikke en gyldig ZIP-fil. Import mislykkedes.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
da_DK: Denne fil er ikke et gyldigt ZIP-filarkiv. Importen mislykkedes.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
da_DK: Det er ikke tilladt at uploade denne fil-type.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
da_DK: Dette filnavn kan ikke uploades.

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
da_DK: Denne funktion kan ikke udføres, fordi demo tilstand er aktiv.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
da_DK: Denne gruppe indeholder ingen spørgsmål. Du skal tilføje et eller flere spørgsmål før denne gruppe kan vises

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
da_DK: Denne gruppebeskrivelse er temmelig løst formuleret, men ret vigtig.

en: This group does not contain any question(s).
da_DK: Gruppen indeholder ingen spørgsmål.

en: This group has an error
da_DK: Denne gruppe har en fejl

en: This group is empty
da_DK: Denne gruppe er tom

en: This group is unanswered
da_DK: Denne gruppe er ubesvaret

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
da_DK: Denne gruppe indeholder i sig selv ingen syntaksfejl.

en: This invitation has already been used.
da_DK: Denne invitation er allerede brugt.

en: This invitation has no uses left.
da_DK: Denne invitation har ingen anvendelser tilbage.

en: This invitation is not valid anymore.
da_DK: Denne invitation er ikke gyldig længere.

en: This invitation is not valid yet.
da_DK: Denne invitation er ikke gyldig endnu.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a access code.  Please contact the administrator for assistance.
da_DK: Dette er en undersøgelse med lukket adgang, så du skal angive en adgangskode. Kontakt administratoren for hjælp.

en: This is a controlled survey. You need a valid access code to participate.
da_DK: Dette er en kontrolleret undersøgelse. Du har brug for en gyldig adgangskode for at deltage.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
da_DK: Denne tekst er et vink, som vil blive vist til deltageren for at beskrive ligningen, der bruges ved validering af spørgsmålet.

en: This is a question help text.
da_DK: Dette er et spørgsmål til hjælptekst.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
da_DK: Dette er et eksempel på en spørgsmålstekst. Brugeren er bedt om at angive en dato.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
da_DK: Dette er et eksempel på teksten til et spørgsmål. Brugeren skal vælge et element.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
da_DK: Dette er en prøve på en undersøgelsesbeskrivelse. Den kunne være ret lang.

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
da_DK: Dette er et tip vist til deltageren, der beskriver underspørgsmåls vurderings ligningen.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
da_DK: Dette er en anonymiseret undersøgelse. Deltager ekstrafelter kan kun bruges i ikke-anonymiserede undersøgelser.

en: This is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
da_DK: Dette er en automatisk e-mail for at meddele, at en bruger er blevet oprettet til dig på webstedet '%s'.

en: This is an automated email to notify you that your login credentials for '%s' have been reset.
da_DK: Dette er en automatisk e-mail for at give besked om, at dine loginoplysninger for '%s' er nulstillet.

en: This is an error message example
da_DK: Dette er et eksempel på fejlmeddelelse

en: This is an update to an unstable version
da_DK: Dette er en opdatering til en ustabil version

en: This is another sample question text - asking for number.
da_DK: Dette er et andet eksempel på spørgsmålstekst - beder om et tal.

en: This is not a .csv file.
da_DK: Der er ingen .cvs fil.

en: This is not a .xml file.
da_DK: Dette er ikke en .xml-fil.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
da_DK: Dette er ikke en gyldig LimeSurvey-undersøgelsesstruktur-XML-fil.

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
da_DK: Dette er ikke en gyldig e-mail-adresse. Angiv en gyldig e-mail-adresse eller lad den være tom.

en: This is not a valid participant data XML file.
da_DK: Dette er ikke en gyldig XML-fil for deltagerdata.

en: This is not a valid response data XML file.
da_DK: Dette er invalid besvarelses XML fil.

en: This is not a valid timings data XML file.
da_DK: Dette er ikke en gyldig tidstagningsdata-XML-fil.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
da_DK: Dette er et sidste eksempel på spørgsmålstekst - beder om noget fri tekst.

en: This is some help text for this question.
da_DK: Dette er noget hjælpe tekst til dette spørgsmål.

en: This is some helpful text.
da_DK: Dette er nogle nyttige tekster.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
da_DK: Dette er LimeSurvey admin brugerflade. Opbyg din undersøgelse herfra.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
da_DK: Dette er indholdet af menu linket - efterlad det blankt for at bruge titlen.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
da_DK: Dette er standard-e-mail-adressen på websteds administratoren og bliver brugt til systemmeddelelser, kontaktmuligheder og standard retursvar e-mail adresse.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
da_DK: Dette er standardnavnet på sideadministratoren og bliver brugt til systemmeddelelser og kontaktmuligheder.

en: This is the question bar.
da_DK: Dette er spørgsmålsmeteret.

en: This is the sidebar.
da_DK: Dette er sidebjælken.

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your groups and questions.
da_DK: Dette er strukturoversigten af din undersøgelse. Her kan du se alle dine grupper og spørgsmål.

en: This is the survey end message.
da_DK: Dette er undersøgelsens slut besked.

en: This is the title of your survey.
da_DK: Dette er titlen på din undersøgelse.

en: This is the top bar.
da_DK: Dette er den øverste navigationslinje.

en: This list cannot accept survey participant attributes.
da_DK: Denne liste kan ikke acceptere undersøgelsesdeltagers ekstrafelter.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
da_DK: Denne meddelelse vises i slutningen af din undersøgelse til hver deltager. Det er en god måde at sige tak på eller give nogle links eller tips om, hvor de derefter skal gå hen.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
da_DK: Denne meddelelse vises direkte under undersøgelsesbeskrivelsen på velkomstsiden. Du kan lade dette være tomt nu, men det er en god måde at introducere dine deltagere til undersøgelsen.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
da_DK: Navnet er allerede anvendt ifm. undersøgelsen. Du skal angive et unikt navn.

en: This name is reserved for standard template.
da_DK: Dette navn er reserveret til standard skabelonen.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
da_DK: Dette navn vil figurere på listen over undersøgelser og i det administrative sidehoved.

en: This participant is not active in any survey
da_DK: Denne deltager er ikke aktiv i nogen undersøgelse

en: This plugin has no settings.
da_DK: Dette plug-in har ikke nogen indstillinger.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
da_DK: Denne proces vil slette undersøgelsen og alle relaterede grupper, spørgsmål svar og betingelser.

en: This question does not have a question 'type' set.
da_DK: Spørgsmålets type er ikke angivet.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
da_DK: Spørgsmålet har en betingelse tilknyttet, men betingelsen er baseret på et spørgsmål som optræder efter spørgsmålet.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
da_DK: Dette spørgsmål har mindst {n} fejl.|Disse spørgsmål har mindst {n} fejl.

en: This question has at least {n} warning.|This question has at least {n} warnings.
da_DK: Dette spørgsmål har mindst {n} advarsel.|Disse spørgsmål har mindst {n} advarsler.

en: This question has missing answer options.
da_DK: Dette spørgsmål har manglende svarindstillinger.

en: This question has missing subquestions.
da_DK: Dette spørgsmål har ingen underspørgsmål.

en: This question is always shown.
da_DK: Spørgsmålet fremvises altid.

en: This question is mandatory
da_DK: Spørgsmålet er obligatorisk

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
da_DK: Dette spørgsmål accepterer kun 30 cifre inklusive 10 decimaler.

en: This question requires a second answer set but none is set.
da_DK: Spørgsmålet kræver  et sekundær svar, men ingen er sat.

en: This question requires answers, but none are set.
da_DK: Spørgsmålet kræver svar, men intet er angivet.

en: This question type can't be selected.
da_DK: Denne spørgsmålstype kan ikke vælges.

en: This question's SGQA code
da_DK: Dette spørgsmåls SGQA kode

en: This question's group ID number
da_DK: Dette spørgsmålsgruppe-ID nummer

en: This question's question ID number
da_DK: Dette spørgsmåls-ID nummer

en: This question's survey ID number
da_DK: ID nummer på dette spørgsmåls undersøgelse

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
da_DK: Dette spørgsmål indeholder i sig selv ikke nogen syntaksfejl.

en: This response ID is invalid.
da_DK: Dette svar-ID er ugyldigt.

en: This response was already submitted.
da_DK: Dette svar blev allerede sendt.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
da_DK: Denne indstilling kan ikke ændres, fordi demotilstanden er aktiv.

en: This superadmin cannot be deleted.
da_DK: Denne superadmin kan ikke slettes.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
da_DK: Undersøgelsen tillader offentlig registrering. Der skal også oprettes en undersøgelsesdeltagertabel.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
da_DK: Undersøgelsen kan ikke testes eller udfyldes af følgende grund (e):

en: This survey does not contain any question groups.
da_DK: Undersøgelsen indeholder ingen spørgsmålsgrupper.

en: This survey has an associated participant table. If you delete this survey this participant table will be deleted. We recommend that you export or backup these participants before deleting this survey.
da_DK: Denne undersøgelse har en tilknyttet deltagertabel. Hvis du sletter denne undersøgelse, vil denne deltagertabel blive slettet. Vi anbefaler, at du eksporterer eller sikkerhedskopierer disse deltagere, før du sletter denne undersøgelse.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
da_DK: Undersøgelsen er ikke blevet aktiveret. Der er ingen resultater at gennemse.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
da_DK: Undersøgelsen er aktiveret og der findes besvarelsestabel. Hvis du sletter undersøgelsen vil disse svar (og filer) blive slettet. Vi anbefaler at eksportere besvarelserne inden undersøgelsen slettes.

en: This survey is active but expired.
da_DK: Undersøgelsen er aktiveret men udløbet.

en: This survey is active but has a start date.
da_DK: Undersøgelsen er aktiveret men har en startdato.

en: This survey is already active.
da_DK: Undersøgelsen er allerede aktiv.

en: This survey is anonymous.
da_DK: Undersøgelsen er anonymt.

en: This survey is currently active.
da_DK: Undersøgelsen er i øjeblikket aktiv.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
da_DK: Undersøgelsen er pt. ikke aktiveret. Du vil ikke være i stand til at gemme dine svar.

en: This survey is not active - no responses are available.
da_DK: Undersøgelsen er ikke aktivt - svar er ikke tilgængelige.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
da_DK: Undersøgelsen er ikke aktiv.  DU skal aktivere undersøgelsen, inden du prover at importere en VVexport fil.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
da_DK: Undersøgelsen er pt. ikke aktiveret. Deltagere vil ikke være i stand til at gemme deres svar.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
da_DK: Denne undersøgeslse er endnu ikke aktiveret. Besvarelser kan ikke gemmes

en: This survey is not yet started.
da_DK: Undersøgelsen er endnu ikke startet.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
da_DK: Undersøgelsen er nu aktiveret, og besvarelser kan registeres.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
da_DK: Undersøgelsens indstilling er ikke blevet importeret %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
da_DK: Undersøgelsen anvender anonymiserede besvarelser, så du kan ikke opdatere din besvarelse.

en: This theme is out of date.
da_DK: Dette tema er forældet.

en: This theme type (%s) is not allowed.
da_DK: Denne tematype %s er ikke tilladt.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
da_DK: Denne tur hjælper dig med at få en grundlæggende forståelse af LimeSurvey.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
da_DK: Denne type spørgsmål giver dig mulighed for at tilføje flere underafsnit og et sæt svar.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
da_DK: Denne opdatering ændrer ikke databasen. Der kræves ingen database backup.

en: This variable name has already been used.
da_DK: Variabelnavnet er allerede i brug.

en: This will be shown when hovering over the menu.
da_DK: Dette vil blive vist, når du svinger over menuen.

en: This will be the password of admin user.
da_DK: Dette vil være adgangskoden til  brugere.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
da_DK: Dette vil være det bruger-ID som administratorer af dette fora vil logge ind med.

en: This will be your default language.
da_DK: Dette bliver dit standardsprog.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
da_DK: Dette vil slette alle nuværende kasser for at gendanne til standard. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: This will directly add a question to the current question group.
da_DK: Dette vil tilføje et spørgsmål direkte til den aktuelle spørgegruppe.

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
da_DK: Dette vil hente en .zip-fil, der indeholder undersøgelsen på alle sprog.

en: This will export a printable version of your survey.
da_DK: Dette vil eksportere den printbare udgave af din undersøgelse.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
da_DK: Dette vil eksportere undersøgelsens arkiv (.Isa) for alle valgte aktive undersøgelser. De vil blive stillet til rådighed i et enkelt ZIP arkiv.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
da_DK: Dette vil eksportere undersøgelsens struktur (.Iss) for alle de valgte aktive undersøgelser. De vil blive stillet til rådighed i et enkelt ZIP arkiv.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
da_DK: Dette åbner undersøgelsen som en printbar side i nyt vindue.

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
da_DK: Dette åbner undersøgelsen i %s som en printbar side i nyt vindue.

en: This will reload the configuration file of this theme.
da_DK: Dette vil genopfriske konfigurations filen for dette tema.

en: This will replace the existing text. Continue?
da_DK: Det erstatter den eksisterende tekst. Fortsæt?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
da_DK: Dette vil nulstille alle specifikke konfigurationer af dette tema.

en: This will update the survey group for all selected surveys.
da_DK: Dette vil opdatere undersøgelsesgruppen for alle valgte aktive undersøgelser.

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
da_DK: Dette opdaterer undersøgelsens tema for alle valgte aktive undersøgelser.

en: Those files/directories are not writable:
da_DK: Disse filer/mapper er skrivebeskyttet:

en: Three
da_DK: Tre

en: Time difference (in hours):
da_DK: Tidsforskel (timer):

en: Time limit
da_DK: Tidsbegrænsning

en: Time limit action
da_DK: Aktion ved udløb af tid

en: Time limit countdown message
da_DK: Tidsbegrænsnings-nedtællingsbesked

en: Time limit disable next
da_DK: "Næste" slås fra ved tidsudløb

en: Time limit disable prev
da_DK: Tidsgrænse deaktiver "forrige"

en: Time limit expiry message
da_DK: Meddelelse, når tiden er udløbet

en: Time limit expiry message display time
da_DK: Visningstid for idsbegrænsnings-udløbsmeddelses

en: Time limit message CSS style
da_DK: CSS-stil for meddelelse ved tidsudløb

en: Time limit timer CSS style
da_DK: CSS-stil for timer til tidsbegrænsning

en: Time remaining
da_DK: Tid tilbage

en: Time statistics
da_DK: Tid statistiker

en: Timer
da_DK: Stopur

en: Timing statistics
da_DK: Tidtagnings statistik

en: Timings (if activated)
da_DK: Tider (hvis aktiveret)

en: Timings table could not be created.
da_DK: Tidstagnings tabellen kunne ikke oprettes.

en: Timings will be saved.
da_DK: Tider vil blive gemt.

en: Timings will not be saved.
da_DK: Tider vil ikke blive gemt.

en: Tip:
da_DK: Vink:

en: Tip: How to display a picture in your theme?
da_DK: Tip: Hvordan vises et billede i dit tema?

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
da_DK: Tip: Sådan integreres et billede i dit tema?

en: Title
da_DK: Titel

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
da_DK: Titlen på underspørgsmål %s blev opdateret til %s.

en: Title:
da_DK: Titel:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
da_DK: For at kunne uploade billeder eller andet indhold skal du først gemme din survey en enkelt gang.

en: To continue please first accept our survey data policy.
da_DK: For at fortsætte bedes du først acceptere vores undersøgelsesdatapolitik.

en: To find out more about queXML check out this page:
da_DK: Kontroller denne side for at finde ud af mere om queXML:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
da_DK: For fuldt ud at bruge det, skal du tilføje underkvoter samt besvare muligheder.

en: To get to know more about queXML check this page:
da_DK: For at lære mere om queXML, kan du se denne side:

en: To participate in this restricted survey, you need a valid access code.
da_DK: For at deltage i denne begrænsede undersøgelse, skal du have en gyldig adgangskode.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
da_DK: For at kunne modtage en ny adgangskode via e-mail skal du indtaste dit brugernavn og oprindelige e-mailadresse.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
da_DK: Brug venligst et pseudonym som dit brugernavn for at forblive anonym. Desuden er en e-mail-adresse ikke påkrævet.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
da_DK: Bare træk spørgsmålet/gruppen til den ønskede position med musen for at omarrangere spørgsmål/spørgsmålsgrupper.

en: To use a picture in a .twig file:
da_DK: Sådan bruges et billede i en .twig-fil:

en: Toggle advanced options
da_DK: Skift avancerede muligheder

en: Too low
da_DK: For lav

en: Too many labels, can't generate chart
da_DK: For mange titler, kan ikke generere diagram

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Top 2, Middle, Bottom 2
da_DK: Top 2, Mellem, Bund 2

en: Total Errors
da_DK: Antal fejl

en: Total Imported files
da_DK: Importerede filer i alt

en: Total attributes in the central table
da_DK: Totalt antal egenskaber i den centrale tabel

en: Total errors
da_DK: Total fejl

en: Total imported files
da_DK: Samlet antal importerede filer

en: Total invitations sent
da_DK: Samlet antal invitationer afsendt

en: Total number of files
da_DK: Total antal af filer

en: Total numbers of sent reminders
da_DK: Samlet antal afsendte rykkere

en: Total opted out
da_DK: Totalt antal frameldte

en: Total participants in central table
da_DK: Totalt antal deltagere i den centrale tabel

en: Total records
da_DK: Poster i alt

en: Total records in survey
da_DK: Antal posterer i alt

en: Total records in survey:
da_DK: Antal poster i undersøgelsen:

en: Total responses
da_DK: Samlet antal svar

en: Total screened out
da_DK: I alt udenfor skærmen

en: Total size of files
da_DK: Total størrelse af filer

en: Total storage
da_DK: Diskforbrug i alt

en: Total surveys completed
da_DK: Samlet antal fuldførte undersøgelser

en: Total time
da_DK: Total tid

en: Total with no unique access code
da_DK: I alt uden nogen unik adgangskode

en: Total with no unique participant access code
da_DK: Uden nogen unik adgangskode til deltagerne i alt

en: Transfer the surveys of this user to:
da_DK: Overfør denne brugers undersøgelser til:

en: Translate survey
da_DK: Oversæt undersøgelse

en: Translate to
da_DK: Oversæt til

en: Triangle
da_DK: Trekant

en: Tried to pop value off of empty stack
da_DK: Prøvede at trække et element af en tom stak

en: Try again
da_DK: Prøv igen

en: Try again! Connection with database failed.
da_DK: Prøv igen! Forbindelsen med databasen fejlede.

en: Try again! Creation of database failed.
da_DK: Prøv igen! Oprettelse af database mislykkedes.

en: Try to import even if question codes don't match
da_DK: Prøv at importere, selvom spørgsmålskoder ikke stemmer overens

en: Try to submit again
da_DK: Prøv at genindsende

en: Try with a bigger access code length.
da_DK: Prøv med en større adgangskodelængde.

en: Turkish
da_DK: Tyrkisk

en: Tutorial Entry Id
da_DK: Selvstudie-ID

en: Tutorial entries
da_DK: Selvstudieposter

en: Tutorials
da_DK: Selvstudier

en: Tweet it
da_DK: Tweet det

en: Two
da_DK: To

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
da_DK: Indtast 'navnet', som du anvendte til at gemme undersøgelsen, og adgangskoden.

en: Type in the new name to extend %s
da_DK: Indtast det nye navn for at udvide %s

en: UJIS for Windows Japanese
da_DK: UJIS Windows Japansk

en: URL
da_DK: Websted

en: URL (%s)
da_DK: Websted (%s)

en: URL Description:
da_DK: Websted beskrivelse:

en: URL description (%s)
da_DK: Websted beskrivelse (%s)

en: URL description (link text)
da_DK: URL-beskrivelse (link tekst)

en: URL description:
da_DK: Websted beskrivelse:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
da_DK: Websted til en respondent for at tilmelde sig undersøgelsen

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
da_DK: Websted til en respondent for at afmelde sig undersøgelsen

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
da_DK: Websted skal indstilles, hvis autohent websted er slået til!

en: URL of the survey
da_DK: Undersøgelsens websted

en: URL:
da_DK: Websted:

en: Ukrainian
da_DK: Ukrainsk

en: Un-quotes a quoted string
da_DK: Un-quote'er en tekststreng

en: Unable to backup your database for unknown reason.
da_DK: Kan ikke sikkerhedskopiere din database af ukendt årsag.

en: Unable to create directory `%s`.
da_DK: Kan ikke oprette mappe `%s`.

en: Unable to create survey participants table
da_DK: Kunne ikke oprette undersøgelsesdeltagertabellen

en: Unable to delete answer %s, code %s
da_DK: Kan ikke slette svar %s kode %s

en: Unable to delete assessment %s
da_DK: Kan ikke slette vurdering %s

en: Unable to delete condition %s
da_DK: Kan ikke slette betingelsen %s

en: Unable to delete label set %s.
da_DK: Kan ikke slette titelsamlingen %s.

en: Unable to delete question %s
da_DK: Kan ikke slette spørgsmålet %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
da_DK: Kan ikke slette spørgsmåls ekstrafelter for spørgsmålet %s

en: Unable to delete question group %s
da_DK: Kan ikke slette spørgselsgruppeen %s

en: Unable to delete saved response.
da_DK: Kan ikke slette gemt svar.

en: Unable to delete survey %s
da_DK: Kan ikke slette undersøgelsen %s

en: Unable to delete survey languagesettings %s
da_DK: Kan ikke slette undersøgelses sprogindstillinger %s

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
da_DK: Ikke i stand til at evaluere binær operatør - mindre end 2 elementer i stakken

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
da_DK: Ikke i stand til at evaluere unær operatøren (enkelt-elements operatør) - ingen elementer i stakken

en: Unable to import survey.
da_DK: Kunne ikke importere undersøgelse.

en: Unable to insert record into survey table
da_DK: Kan ikke indsætte post i undersøgelsens tabel

en: Unable to send email about your saved survey (Error: %s).
da_DK: Kan ikke sende e-mail om din gemte undersøgelse med fejl %s.

en: Unable to use %s in anonymized survey.
da_DK: Kan ikke anvende %s i anonymiseret undersøgelse.

en: Unbalanced equation - values left on stack
da_DK: Uafbalanceret spørgsmål - elementer tilovers i stakken

en: Uncertain
da_DK: Ved ikke

en: Unchanged
da_DK: Uændret

en: Undefined function
da_DK: Udefineret funktion

en: Undefined variable
da_DK: Udefineret variabel

en: Uninstall
da_DK: Afinstaller

en: Uninstall plugin
da_DK: Afinstaller plugin

en: Uninstall themes
da_DK: Afinstaller temaer

en: Uninstall this theme
da_DK: Afinstaller dette tema

en: Uninstalled
da_DK: Afinstalleret

en: Unit test dynamic ExpressionScript processing
da_DK: Enhedstest dynamisk ExpressionScript-behandling

en: Unit tests of expressions within strings
da_DK: Enhedstest af udtryk indeni strenge

en: Unknown action or no permission.
da_DK: Ukendt handling eller ingen tilladelse.

en: Unknown box ID!
da_DK: Ukendt felt-ID!

en: Unknown destination build!
da_DK: Ukendt destinations build!

en: Unknown error
da_DK: Ukendt fejl

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
da_DK: Ukendt fejl under læsning af filen, ingen undersøgelse oprettet.

en: Unknown error!
da_DK: Ukendt fejl!

en: Unknown error.
da_DK: Ukendt fejl.

en: Unknown file extension
da_DK: Ukendt filendelse (extension)

en: Unknown session
da_DK: Ukendt session

en: Unknown update key!
da_DK: Ukendt opdateringsnøgle!

en: Unknown user. You have to select a user.
da_DK: Ukendt bruger. Du skal vælge en bruger.

en: Unknown view!
da_DK: Ukendt udsigt!

en: Unkown
da_DK: Ukendt

en: Unlimited
da_DK: Ubegrænset

en: Unlimited administration permissions
da_DK: Ubegrænset administrations tilladelser

en: Unlock question organizer
da_DK: Lås op for arrangøren af spørgsmål

en: Unmapped participant attributes
da_DK: Ikke knyttet deltager ekstrafelter

en: Unmapped survey participant attributes
da_DK: Uknyttede undersøgelsesdeltageres ekstrafelter

en: Unsupported syntax
da_DK: Ikke-understøttet syntaks

en: Until:
da_DK: Indtil:

en: Unzip error!
da_DK: Unzip fejl!

en: Unzipped file is too big.
da_DK: Den udpakkede fil er for stor.

en: Up to date!
da_DK: Opdateret!

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update complete!
da_DK: Opdatering færdig!

en: Update condition
da_DK: Opdater betingelse

en: Update participant entry
da_DK: Opdater deltagerindtastning

en: Update permission role %s
da_DK: Opdater tilladelsesrolle %s

en: Update permission roles %s
da_DK: Opdater tilladelsesroller %s

en: Update scenario
da_DK: Opdater scenarie

en: Update server busy
da_DK: Opdateringsserver er belastet

en: Update survey group:
da_DK: Opdater undersøgelsesgruppe:

en: Update type
da_DK: Opdateringstype

en: Update user group
da_DK: Opdatér brugergruppe

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Updates available
da_DK: Opdateringer tilgængelige

en: Upload a file
da_DK: Upload en fil

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
da_DK: Upload en fil (maksimal størrelse:%d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
da_DK: Upload et billede (maksimal størrelse: %d MB):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
da_DK: Upload fil ikke fundet. Kontroller dine tilladelser og sti (%s) til upload mappen

en: Upload file|Upload files
da_DK: Upload fil|Upload filer

en: Upload summary
da_DK: Upload opsumering

en: Upload template file
da_DK: Upload skabelon fil

en: Upload theme file
da_DK: Upload temafil

en: Upload your files
da_DK: Upload dine filer

en: Uploaded CSV file successfully
da_DK: CSV-fil uploadet

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
da_DK: Uploaded titelsamling skal have en .lsi endelse.

en: Uploaded resources management
da_DK: Styring af uploadede ressourcer

en: Uploading
da_DK: Uploader

en: Uploading LDAP Query
da_DK: Uploader LDAP-forespørgsel

en: Uppercase only
da_DK: Kun store bogstaver

en: Uppercase the first character of each word in a string
da_DK: Ændr det først bogstav i hvert ord i en tekststreng til et stort bogstav

en: Usage of + with numeric value, see manual about usage of sum.
da_DK: Brug af + med den numeriske værdi, se manualen om brug af sum..

en: Usage of processString without a string in your template
da_DK: Anvendelse af processString uden en streng i din skabelon

en: Use CAPTCHA for registration:
da_DK: Brug CAPTCHA for registrering:

en: Use CAPTCHA for save and load:
da_DK: Brug CAPTCHA for at gemme og åbne:

en: Use CAPTCHA for survey access:
da_DK: Brug CAPTCHA for adgang til undersøgelsen:

en: Use ComfortUpdate
da_DK: Anvend ComfortUpdate

en: Use ExpressionScript code:
da_DK: Brug ExpressionScript-kode:

en: Use HTML format for participant emails:
da_DK: Brug HTML-format til deltagende e-mails:

en: Use JavaScript functions to remove text and uncheck checkbox (or use only the ExpressionScript engine).
da_DK: Brug javascript-funktion til at fjerne tekst og fjerne markeringen i afkrydsningsfeltet (eller brug kun udtryks Manager).

en: Use LDAP authentication
da_DK: Brug LDAP-godkendelse

en: Use a customized question theme for this question
da_DK: Brug et tilpasset spørgsmålstema til dette spørgsmål

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
da_DK: Brug et fontawesome klassenavn eller et link til billedet.

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
da_DK: Brug handikapvenlige rullemenu felter i stedet for popup-kalender

en: Use button group or radio list
da_DK: Brug gruppe af knapper eller radioknapper

en: Use checkbox layout
da_DK: Layout for checkbox

en: Use dropdown presentation
da_DK: Brug rullemenu-præsentation

en: Use global settings
da_DK: Brug globale indstillinger

en: Use internal database authentication
da_DK: Brug intern database godkendelse

en: Use mapping service
da_DK: Brug kortlægningsservice

en: Use same default value across languages:
da_DK: Brug samme standardværdi ved alle sprog:

en: Use settings below
da_DK: Brug nedenstående indstillinger

en: Use slider layout
da_DK: Anvend skyder layout

en: Use web server authentication
da_DK: Bruge webserver godkendelse

en: Used bounce settings:
da_DK: Anvendt retursvarindstillinger:

en: Used/free space for file uploads
da_DK: Brugt/fri plads til uploadede filer

en: User
da_DK: Bruger

en: User '%s' was successfully deleted.
da_DK: Bruger '%s' blev slettet.

en: User ID
da_DK: Bruger-ID

en: User Theme
da_DK: Brugertema

en: User added.
da_DK: Bruger tilføjet.

en: User administration
da_DK: Bruger administration

en: User control
da_DK: Brugere

en: User could not be added.
da_DK: Bruger kunne ikke tilføjes.

en: User data
da_DK: Brugerdata

en: User details
da_DK: Brugerdetaljer

en: User group
da_DK: Brugergruppe

en: User group ID
da_DK: Brugergruppe-ID

en: User group added.
da_DK: Bruger grupper tilføjet.

en: User group list
da_DK: Brugergruppe liste

en: User group successfully added!
da_DK: Brugergruppe tilføjet!

en: User group successfully saved!
da_DK: Brugergruppe blev gemt!

en: User groups
da_DK: Brugergrupper

en: User id
da_DK: Bruger ID

en: User is already a member of the group.
da_DK: Bruger er allerede en del af gruppen

en: User management panel
da_DK: Brugeradministrationspanel

en: User name
da_DK: Brugernavn

en: User name:
da_DK: Brugernavn:

en: User registration at '%s'
da_DK: Brugerregistrering ved '%s'

en: User removed.
da_DK: Bruger slettet.

en: User role
da_DK: Brugerrolle

en: User successfully created
da_DK: Brugeren er oprettet

en: User successfully deleted.
da_DK: Brugeren er slettet.

en: User successfully updated
da_DK: Brugeren er opdateret

en: User theme
da_DK: Bruger tema

en: User with whom the participants are to be shared:
da_DK: Bruger med hvilken deltagerne skal deles:

en: User?
da_DK: Bruger?

en: Usergroup updated
da_DK: Brugergruppe opdateret

en: Usergroups
da_DK: Brugergrupper

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username : %s - Email : %s.
da_DK: Brugernavn: %s - E-mail: %s.

en: Username already exists.
da_DK: Brugernavn findes allerede.

en: Username not found in LDAP server
da_DK: Brugernavn ikke fundet i LDAP-server

en: Username:
da_DK: Brugernavn:

en: Username: %s
da_DK: Brugernavn: %s

en: Username: %s - Email: %s
da_DK: Brugernavn: %s - E-mail: %s

en: Users
da_DK: Personer

en: Users imported successfully.
da_DK: Brugere importeret korrekt.

en: Uses left
da_DK: Anvendelser tilbage

en: Uses left:
da_DK: Anvendelser tilbage:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
da_DK: Ved hjælp af diagramtypevælgeren kan du tvinge graftypen for alle valgte spørgsmål.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
da_DK: Brug af typen tvang kan ødelægge dine data; bruges omhyggeligt og slet ikke, hvis det er muligt.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
da_DK: Dette skyldes normalt, at der er for mange underspørgsmål i din undersøgelse. Prøv venligst at fjerne spørgsmål fra din undersøgelse.

en: VV export version:
da_DK: VV eksportversion:

en: Valencian
da_DK: Valencia

en: Valid from
da_DK: Gyldigt fra

en: Valid until
da_DK: Gyldig indtil

en: Valid until:
da_DK: Gyldig indtil:

en: Valid username but not authorized by group restriction
da_DK: Gyldigt brugernavn, men ikke godkendt af gruppebegrænsning

en: Validate ExpressionScript
da_DK: Valider ExpressionScript

en: Validate expression in email : %s
da_DK: Validér udtryk i email:%s

en: Validate quota
da_DK: Validere kvote

en: Validation of quota %s
da_DK: Validering af kvoten %s

en: Validation:
da_DK: Validering:

en: Value
da_DK: Værdi

en: Value range allows missing
da_DK: Værdimuligheder tillader manglende værdier

en: Values:
da_DK: Værdier:

en: Variable not found: %s
da_DK: Variabel ikke fundet %s

en: Verify username and try again
da_DK: Kontroller brugernavn og prøv igen

en: Vertical
da_DK: Vertikal

en: Vietnamese
da_DK: Vietnamesisk

en: View Saved but not submitted Responses
da_DK: Vis gemte besvarelser som ikke er blevet indsendt

en: View in CPDB
da_DK: Vis i CPDB

en: View labels
da_DK: Vis titler

en: View policy
da_DK: Vis politik

en: View response
da_DK: Se svar

en: View response ID %d
da_DK: Ser på besvarelse-ID %d

en: View response URL
da_DK: Se besvarelses websted

en: View response as queXML PDF
da_DK: Se svar som queXML PDF

en: View response details
da_DK: Se besvarelses detaljer

en: View response details as queXML PDF
da_DK: Se svar detaljer som queXML PDF

en: View statistics
da_DK: Vis statistik

en: View summary of all available fields:
da_DK: Vis oversigt over alle tilgængelige felter:

en: View the statistics for this survey.
da_DK: Vis statistikker for undersøgelsen.

en: View this participant in the central participants database
da_DK: Vis denne person i den centrale deltager database

en: View this record
da_DK: Se denne post

en: View users
da_DK: Vis brugere

en: View without the filter.
da_DK: Se uden filter.

en: View/read
da_DK: Se/læs

en: Viewing file '%s'
da_DK: Visning af filen '%s'

en: Viewing response (ID %s)
da_DK: Ser på besvarelse (ID %s)

en: Visibility
da_DK: Synlighed

en: Visible
da_DK: Synlig

en: Visible inside the Question Selector
da_DK: Synlig inden for spørgsmålsvælgeren

en: Visible:
da_DK: Synlig:

en: Visit our website!
da_DK: Besøg vores hjemmeside!

en: Visual minute step interval
da_DK: Visuel minut interval trin

en: Warn and move on
da_DK: Advar og gå videre

en: Warning
da_DK: Bemærk

en: Warning!
da_DK: Advarsel!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
da_DK: Advarsel! Admin e-mail til retursvar blev ikke gemt, fordi den ikke var gyldig.

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
da_DK: Advarsel! Administratorens e-mail-adresse blev ikke gemt, fordi den ikke var gyldig.

en: Warning! Using InnoDB instead of MyISAM will reduce the possible maximum number of questions in your surveys. Please read more about MyISAM vs InnoDB table column limitations in our manual before selecting InnoDB.
da_DK: Advarsel! Brug af InnoDB i stedet for MyISAM vil reducere det mulige maksimale antal spørgsmål i dine undersøgelser. Læs mere om MyISAM vs InnoDB tabel kolonnebegrænsninger i vores manual før du vælger InnoDB.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
da_DK: Advarsel: Før du aktiverer HTTPS, bør du kontrollere om %s dette link fungerer.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
da_DK: Advarsel: Indtastede deltagere kan ikke gendannes.

en: Warning: Only install plugins from sources you trust!
da_DK: Advarsel: Installer kun plugins fra kilder, du har tillid til!

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
da_DK: Advarsel: Gennemtving venligst SSL-kryptering i Globale indstillinger / sikkerhed, efter at SSL er korrekt konfigureret til din webserver.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
da_DK: Advarsel: Læs venligst dette omhyggeligt, før du fortsætter!

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
da_DK: Advarsel: Alt indhold, der starter med et lighedstegn skal sættes i anførselstegn, for at forhindre problemer med CSV-indholdet

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
da_DK: Problem: Følgende filer/kataloger skal ændres men rettighederne er sat til read-only.

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
da_DK: Advarsel: Der er nogle forskelle mellem aktuelle temaindstillinger og originale temaindstillinger!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
da_DK: Advarsel: Du anvender stadig standard adgangskode ('password'). Skift adgangskode og log ind igen.

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
da_DK: Advarsel: Originalt undersøgelsestema eksisterer ikke!

en: Warnings
da_DK: Advarsler

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
da_DK: Vi beklager, men undersøgelsen er udløbet og ikke længere tilgængelig.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
da_DK: Der opstod desværre en systemfejl, som betød, at din fil ikke blev gemt. En e-mail er blevet afsendt for at underrette undersøgelsesadministratoren.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
da_DK: Vi beklager, men disse oplysninger er kun tilgængelige for superbrugere.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
da_DK: Du har desværre ikke tilladelse til at tilgå undersøgelsen.

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
da_DK: Vi beklager, men du kan ikke fortsætte uden først at acceptere vores undersøgelsesdatapolitik.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
da_DK: Beklager, men du har ikke tilladelse til at gøre dette.

en: We are sorry but your session has expired.
da_DK: Beklager, men din session er udløbet.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
da_DK: Vi kan ikke garantere optimal drift. Det ville være at foretrække ikke længere at bruge det eller gøre det kompatibelt med versionen %s af LimeSurvey API.

en: We could not zip your database!
da_DK: Vi kunne ikke pakke din database i en zip fil!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
da_DK: Vi kunne ikke nå serveren eller serveren gav ikke noget svar. Prøv igen om få minutter.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
da_DK: Vi anbefaler, at før du sletter undersøgelsen, eksporterer du hele undersøgelsen fra hovedadministrationsskærmen.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
da_DK: Vi anbefaler, at du eksporterer hele undersøgelsen fra administrationsskærmen, inden du fortsætter.

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
da_DK: Vi opretter en undersøgelsesgruppe og et spørgsmål i dette selvstudie. Der er behov for at oprette dem automatisk.

en: We will soon add the functionality to create your own tutorials and download them from our store.
da_DK: Vi tilføjer snart funktionaliteten til at oprette dine egne selvstudier og downloade dem fra vores butik.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
da_DK: Vi vil gerne hjælpe dig med en hurtig rundvisning af de vigtigste funktioner og særlige egenskaber.

en: Web page:
da_DK: Hjemmeside:

en: Web server authentication method is not allowed for this user
da_DK: Webserver godkendelsesmetode er ikke tilladt for denne bruger

en: Web server info
da_DK: Webserver info

en: Web server name
da_DK: Webserver navn

en: Web server software
da_DK: Webserver software

en: Welcome
da_DK: Velkommen

en: Welcome %s!
da_DK: Velkommen %s!

en: Welcome and end text
da_DK: Velkomst- og afslutningstekst

en: Welcome message:
da_DK: Velkomstmeddelelse:

en: Welcome to %s!
da_DK: Velkommen til %s!

en: Welcome to LimeSurvey!
da_DK: Velkommen til LimeSurvey!

en: Welcome to the Assessment
da_DK: Velkommen til bedømmelsen

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
da_DK: Velkommen til LimeSurvey ComfortUpdate!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
da_DK: Velkommen til LimeSurvey-installationsguiden. Denne guide vil føre dig gennem installation, databaseopsætning og den indledende konfiguration af LimeSurvey.

en: Welcome to the theme editor of LimeSurvey. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
da_DK: Velkommen til tema editor i LimeSurvey. Besøg venligst %s LimeSurvey manualen %s, for at få et overblik over nye funktionaliteter og muligheder. For yderligere spørgsmål og oplysninger, er du velkommen til at sende dine spørgsmål på %s LimeSurvey fora %s.

en: Welcome to this sample survey
da_DK: Velkommen til denne prøveundersøgelse

en: Welcome:
da_DK: Velkomst:

en: Welsh
da_DK: Walesisk

en: What good would your survey be without questions?
da_DK: Hvad ville din undersøgelse være uden spørgsmål?

en: When an imported record matches an existing record ID:
da_DK: Når en importeret post matcher en eksisterende post-ID:

en: When using slider initial value set this value at survey start.
da_DK: Når du bruger skyder startværdi, indstilles denne værdi ved undersøgelsens start.

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
da_DK: Mens undersøgelse er aktiveret, kan du ikke tilføje eller fjerne grupper eller spørgsmål.

en: Width of PDF header logo:
da_DK: Bredden af PDF overskrifts logo:

en: Windows Arabic (Windows-1256)
da_DK: Windows Arabisk (Windows-1256)

en: Windows Central European (Windows-1250)
da_DK: Windows Centraleuropæisk (Windows-1250)

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
da_DK: Windows Kyrillisk (Windows-1251)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
da_DK: Windows-31J - SJIS til Windows japansk (cp932)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
da_DK: Med ikke-anonymiserede svar (og undersøgelsesdeltagerens tabelfelt  'Anvender venstre' indstillet til 1) hvis deltageren lukker undersøgelsen og åbner den igen (ved hjælp af undersøgelseslinket) genindsættes hans tidligere svar.

en: With real vv file : questions code are in second line
da_DK: Med en ægte vv-fil: er spørgsmålskode i anden linje

en: Without ambiguous characters
da_DK: Uden tvetydige karakterer

en: Wrap container around boxes
da_DK: Ombryd indholdet omkring kasser

en: Write error!
da_DK: Skrive fejl!

en: Wrong decryption key! Decryption key has changed since this data were last saved, so data can't be decrypted. Please consult our manual at %s.
da_DK: Forkert dekrypteringsnøgle! Dekrypteringsnøglen er ændret siden disse data sidst blev gemt, så data kan ikke dekrypteres. Se vores manual på %s.

en: Wrong definition! Please make sure that your JSON arrays contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
da_DK: Forkert offset definition !!! Sørg for, at dine JSON Arrays indeholder forskydninger '%s' ligesom '%s' , '%s' , '%s' og '%s'

en: X-Scale
da_DK: X-Skala

en: X-Scale (columns)
da_DK: X-skala (kolonner)

en: XML themes
da_DK: XML-temaer

en: Y-Scale
da_DK: Y-Skala

en: Y-Scale (lines)
da_DK: Y-skala (linjer)

en: Year
da_DK: År

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yes - Delete Them!
da_DK: Ja - Slet dem!

en: Yes, delete
da_DK: Ja, slet

en: Yes, restore default
da_DK: Ja, gendan standard

en: Yes/No
da_DK: Ja/Nej

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
da_DK: Du er ved at slette alle betingelser i undersøgelsen

en: You are about to delete this survey
da_DK: Du er ved at slette undersøgelsen

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
da_DK: Du er ved at erstatte et eksisterende titelsamling med de aktuelle svarmuligheder.

en: You are already a participant of this survey.
da_DK: Du er allerede en del af undersøgelsen.

en: You are editing an entry of the main menu!
da_DK: Du redigerer en post i hovedmenuen!

en: You are editing the main menu!
da_DK: Du redigerer hovedmenuen!

en: You are not a participant in this survey.
da_DK: Du er ikke deltager i undersøgelsen.

en: You are not a participant of this survey.
da_DK: Du deltager ikke i denne undersøgelse.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
da_DK: Du har ikke lov til at redigere dine egne brugerrettigheder.

en: You are not allowed to print answers.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at udskrive svar.

en: You are not authorized to delete label sets.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette titelsamling.

en: You are not authorized to delete questions.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette spørgsmål.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
da_DK: Du er registreret, men en fejl skete, da emailen blev forsøgt sendt - kontakt venligst undersøgelsens .

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
da_DK: Du bruger Microsoft Internet Explorer.

en: You can add any regular expression based validation in here
da_DK: Du kan tilføje enhver regulær udtrykbaseret validering her

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
da_DK: Du kan tilføje yderligere hjælpetekst til dit spørgsmål. Hvis du beslutter dig for ikke at tilbyde yderligere spørgsmålstip, vises der ikke nogen hjælpetekst til dine deltagere.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
da_DK: Du kan tilføje dine brugerdefinerede temaer i upload/admintheme

en: You can create as many surveys as you like.
da_DK: Du kan oprette så mange undersøgelser som du vil.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
da_DK: Du kan få en gratis prøve opdaterings nøgle fra %s din konto på limesurvey.org webstedet %s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
da_DK: Du kan importere alle gamle svar, som er kompatible med din aktuelle undersøgelse. Kompatibilitet bestemmes ved at sammenligne kolonne typer og navne, ID-feltet bliver altid ignoreret.

en: You can leave these settings blank and change them later
da_DK: Du kan efterlade de her indstillinger blanke/uændret og ændre dem sener

en: You can leave this blank, and automatically generate access codes using 'Generate access codes'
da_DK: Du kan lade dette være tomt og automatisk generere adgangskoder ved hjælp af  'Generer adgangskoder'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
da_DK: Du kan åbne en undersøgelse, som du tidligere har gemt fra denne skærm.

en: You can not add a group if survey is active.
da_DK: Du kan ikke tilføje en gruppe, hvis undersøgelsen er aktiv.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
da_DK: Man kan ikke tilføje eller slette gruppens ejer.

en: You can not delete this question group because the survey is currently active.
da_DK: Du kan ikke slette denne spørgsmålgruppe, fordi undersøgelsen i øjeblikket er aktiv.

en: You can not import groups because the survey is currently active.
da_DK: Du kan ikke importere grupper, fordi undersøgelsen i øjeblikket er aktiv.

en: You can not import questions because the survey is currently active.
da_DK: Du kan ikke importere spørgsmål, fordi undersøgelsen i øjeblikket er aktiv.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
da_DK: Du kan nu %stilføje et spørgsmål%s i denne gruppe.

en: You can now close this modal box.
da_DK: Du kan nu lukke dette tvangsåbne felt.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
da_DK: Du kan nu fortsætte med at opdatere din LimeSurvey installation.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
da_DK: Du kan se hvor du er i øverste linje af admin brugerfladen.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
da_DK: Du kan skifte til lukket adgangstilstand ved at initialisere en undersøgelsesdeltagertabel ved hjælp af knappen nedenfor.

en: You can upload %s under %s KB each.
da_DK: Du kan uploade %s under %s KB hver.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
da_DK: Du kan bruge Expression Manager, men dette skal være et nummer, før siden viser ellers sat til 0. Hvis minimumsværdien ikke er angivet, bruges denne værdi.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
da_DK: Du kan bruge Expression Manager, men dette skal være et nummer, før du viser siden ellers sat til 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
da_DK: Du kan bruge Expression Manager, men dette skal være et nummer, før du viser siden ellers sat til 100. Hvis maksimumværdien ikke er indstillet, bruges denne værdi.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
da_DK: Du kan bruge følgende akkreditiver for at logge på sitet:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
da_DK: Du kan bruge operatorer i søgefiltre (fx:>, <, > =, <=, =)

en: You can't add questions while the survey is active.
da_DK: Du kan ikke tilføje spørgsmål, mens undersøgelsen er aktiv.

en: You can't change password if demo mode is active.
da_DK: Du kan ikke ændre adgangskode, hvis demo-tilstand er aktiv.

en: You can't copy a question if the survey is active.
da_DK: Spørgsmål kan ikke kopieres, hvis undersøgelsen er aktiv.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
da_DK: Du kan ikke slette en gruppe, fordi en eller flere grupper afhænger af den som overgruppe!

en: You can't delete a group if it's not empty!
da_DK: Du kan ikke slette en gruppe, hvis den ikke er tom!

en: You can't delete a question if the survey is active.
da_DK: Du kan ikke slette et spørgsmål, hvis undersøgelsen er aktiv.

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
da_DK: Du kan ikke slette skabelon '%s' fordi en eller flere skabeloner nedarver fra den.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
da_DK: Du kan ikke slette denne spørgsmålsgruppe, da undersøgelsen aktuelt er aktiv.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
da_DK: Du kan ikke importere temaet '%s' fordi '%s' ikke er installeret.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
da_DK: Du kan ikke indsætte et nyt spørgsmål, når undersøgelsen er aktiv.

en: You can't remove the default language.
da_DK: Du kan ikke fjerne standardsproget.

en: You can't reorder in an active survey
da_DK: Du kan ikke omarrangere i en aktiv undersøgelse

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
da_DK: Du kan ikke gemme ændringer, fordi tema mappen er skrivebeskyttet.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
da_DK: Du kan ikke afinstallere skabelon '%s', fordi nogle skabeloner nedarver fra den.

en: You can't update question code for an active survey.
da_DK: Du kan ikke opdatere spørgsmålskoden i en aktiv undersøgelse.

en: You can't use 'Anonymized responses' when participant-based response persistence is enabled.
da_DK: Du kan ikke bruge anonyme svar, når fastholdelse af deltagerbaseret svar er aktiveret.

en: You cannot delete the last answer option.
da_DK: Du kan ikke slette den sidste svar mulighed.

en: You cannot delete yourself or a protected user.
da_DK: Du kan ikke slette dig selv eller en beskyttet bruger.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
da_DK: Du kan ikke fortsætte, før du har indtastet tekst til et eller flere spørgsmål.

en: You cannot uninstall the default template.
da_DK: Du kan ikke afinstallere standardskabelonen.

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
da_DK: Du kan ikke uploade temaer, fordi du ikke har det nødvendige ZIP-bibliotek installeret i PHP.

en: You did not answer to the security question.
da_DK: Du svarede ikke på sikkerhedsspørgsmålet.

en: You did not provide a name.
da_DK: Du har ikke angivet et navn.

en: You did not provide a password.
da_DK: Du har ikke angivet et kodeord.

en: You didn't save your changes!
da_DK: Du gemte ikke dine ændringer!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
da_DK: Du har deaktiveret ComfortUpdate i din konfigurationsfil.

en: You do not have permission for this action.
da_DK: Du har ikke tilladelse til denne handling.

en: You do not have permission to access this page.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at få adgang til denne side.

en: You do not have permission to send emails to all users.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at sende e-mails til alle brugere.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
da_DK: Du har ikke installeret Freetype-biblioteket.  Man skal benytte Freetype-biblioteket for at vise grafer korrekt.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
da_DK: Du har ikke installeret GD-biblioteket.  Man skal benytte GD-biblioteket for at kunne vise grafer korrekt.

en: You do not have the permission to access this page.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilgå til denne side.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
da_DK: Du har ikke det nødvendige ZIP-bibliotek installeret i PHP.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
da_DK: Du behøver ikke at tilføje en beskrivelse til dit spørgsmålsgruppe, men nogle gange giver det mening at tilføje lidt ekstra information til sine deltagere.

en: You don't have permission to edit a usergroup
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere en brugergruppe

en: You don't have permission to this folder
da_DK: Du har ikke tilladelse til denne mappe

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
da_DK: Du har ikke rettighed til at uploade billeder i undersøgelsen

en: You don't have the permission to activate participants.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at aktivere deltagere.

en: You don't have the right to restore the settings to default
da_DK: Du har ikke ret til at gendanne indstillingerne til standard

en: You don't need an update key.
da_DK: Du behøver ikke en opdateringsnøgle.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
da_DK: Du har {TOTAL} point ud af 3 mulige.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
da_DK: Du er allerede blevet fjernet fra deltagerlisten til undersøgelsen

en: You have already been removed from this survey.
da_DK: Du er nu blevet fjernet fra undersøgelsen.

en: You have already completed this survey.
da_DK: Du har allerede besvaret undersøgelsen.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
da_DK: Du har en fejl på din lokale installation af LimeSurvey. Se:

en: You have been already removed from this survey.
da_DK: Du er allerede blevet fjernet fra undersøgelsen.

en: You have been removed from the central participants list for this site
da_DK: Du er blevet slettet fra den centrale deltager liste på denne hjemmeside

en: You have been successfully added back to this survey.
da_DK: Du er blevet føjet vellykket tilbage i til undersøgelsen.

en: You have been successfully removed from this survey.
da_DK: Du er blevet vellykket fjernet fra undersøgelsen.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
da_DK: Du har overskredet det maksimalt antal tilladte login forsøg. Vent venligst %d minutter før du prøver igen.

en: You have no access to the role management!
da_DK: Du har ingen adgang til rollestyring!

en: You have not selected a question
da_DK: Der er ikke valgt et spørgsmål

en: You have not selected a survey
da_DK: Du har ikke valg en undersøgelse

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
da_DK: Du skal parre det med et felt i undersøgelsesdeltagertabellen

en: You have to pair this field with an existing attribute.
da_DK: Dette felt skal tilknyttes et eksisterende felt.

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
da_DK: Du skal som minimum indtaste en titel for undersøgelsen før den kan gemmes.

en: You have to select a file.
da_DK: Du skal vælge en fil.

en: You have to select at least one label set.
da_DK: Du skal vælge mindst et titelsamling.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
da_DK: Du må ikke bruge/eller & i dit navn eller din adgangskode.

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
da_DK: Du kan lege med flere indstillinger, men lad os gemme og begynde at tilføje spørgsmål til din undersøgelse nu. Bare klik på 'Gem'.

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
da_DK: Du kan tilmelde dig undersøgelsen, men du er nødt til at vente på %s før du starter undersøgelsen.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
da_DK: Du kan tilmelde dig undersøgelsen, men du skal vente på {{sStartDate}} før du starter undersøgelsen.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
da_DK: Du har mulighed for registrere dig, hvis du ønsker at deltage.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
da_DK: Du kan gemme tomme underkvoter, men det ville være meningsløst.

en: You must be logged in to access to this page.
da_DK: Du skal være logget ind for at få adgang til denne side.

en: You must be registered to complete this survey
da_DK: Registrering er påkrævet for at besvare undersøgelsen

en: You must enter a valid email. Please try again.
da_DK: Du skal indtaste en gyldig e-mail. Prøv venligst igen.

en: You must first create a question group.
da_DK: Du skal først oprette en spørgsmålsgruppe.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
da_DK: Du skal sætte passende skrivetilladelser på disse filer, inden du kan fortsætte.  Hvis du er usikker på, hvordan du skal bære dig ad, spørg venligst din systemadministrator om råd.

en: You must supply a name for this saved session.
da_DK: Der skal angives et navn for den gemte session.

en: You must supply a password for this saved session.
da_DK: Der skal angives en adgangskode for den gemte session.

en: You need to add answer options to this question
da_DK: Du skal angive svarmuligheder for spørgsmålet

en: You need to add question groups
da_DK: Du bliver nød til at tilføje spørgsmålsgrupper

en: You need to add questions
da_DK: Du skal tilføje spørgsmål

en: You need to add subquestions to this question
da_DK: Du skal angive underspørgsmål til dette spørgsmål

en: You need to enable large_file_prefix setting in your database configuration in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
da_DK: Du skal aktivere indstillingen large_file_prefix i din databasekonfiguration for at kunne bruge InnoDB-motor til LimeSurvey!

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
da_DK: For dette spørgsmål skal du uploade %s flere filer.
    Er du sikker på at du vil afslutte?

en: You should add some subquestions for your question here.
da_DK: Du skal tilføje nogle underkategorier for dit spørgsmål her.

en: You should export your responses before deactivating.
da_DK: Svar skal eksporteres før deaktivering.

en: You should have a great time doing this
da_DK: Du vil nok finde det sjovt at lave dette

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
da_DK: Noter tabel navnet (navnene) i tilfælde af, at du skal bruge informationen senere.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
da_DK: Du bør kun aktivere en undersøgelse, når du er fuldstændig sikker på, at den er endelig opsat og ingen ændringer er påkrævet.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
da_DK: Du vil blive omdirigeret om ca. 5 sekunder.  Hvis det ikke sker, klik <a href="%s">her</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
da_DK: Du kan ikke opdatere, fordi din tidligere LimeSurvey-version er for gammel.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
da_DK: Du bliver omdirigeret til databaseopdateringen eller (hvis din database allerede er opdateret) til administrationens login om 5 sekunder. Hvis ikke, skal du klikke %s her%s.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
da_DK: Du er blevet logget ud på grund af inaktivitet. Log venligst ind igen.

en: Your Choices
da_DK: Dine valg

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
da_DK: Din LimeSurvey-installation checkes for at se, om opdateringen kan gennemføres.

en: Your Privacy policy text is shown here.
da_DK: Din tekst til beskyttelse af personlige oplysninger vises her.

en: Your Ranking
da_DK: Din rangordning

en: Your answer
da_DK: Dit svar

en: Your answer must be %s
da_DK: Dit svar skal være %s

en: Your answer must be at least %s
da_DK: Dit svar skal mindst være %s

en: Your answer must be at most %s
da_DK: Dit svar skal højst være %s

en: Your answer must be between %s and %s
da_DK: Dit svar skal være mellem %s og %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
da_DK: Dit svar på sikkerhedsspørgsmålet var ikke korrekt - prøv igen.

en: Your assessment
da_DK: Din vurdering

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
da_DK: Din browser meddeler, at den er brugt tidligere til at svare på undersøgelsen. Vi genstarter sessionen, så du kan begynde forfra.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
da_DK: Din browsers skærmstørrelse er for lille til at bruge administrationen korrekt. Den krævede minimum størrelse er 1280*1024 px.

en: Your choices
da_DK: Dine valg

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
da_DK: Dine data skulle være importeret nu. data.frame har fået navnet "data", variable.labels er ekstrafelter af ("attributes(data)$variable.labels"), som ved foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
da_DK: Dine data skulle nu være blevet importeret.

en: Your database configuration needs to have innodb_file_format and innodb_file_format_max set to use the Barracuda format in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
da_DK: Din databasekonfiguration skal have innodb_file_format og innodb_file_format_max indstillet til at bruge Barracuda-formatet for at bruge InnoDB-motor til LimeSurvey!

en: Your database is too big to be saved!
da_DK: Din database er for stor til at blive gemt!

en: Your database server password.
da_DK: Dit database-server kodeord.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
da_DK: Dit databasebrugernavn.  I de fleste tilfælde vil "root" virke.

en: Your database type is not MySQL!
da_DK: Din database type er ikke MySQL!

en: Your email address:
da_DK: Din e-mail adresse:

en: Your file could not be copied
da_DK: Din fil kunne ikke kopieres

en: Your file could not be moved
da_DK: Din fil kunne ikke flyttes

en: Your have to answer the security question - please try again.
da_DK: Du skal besvare sikkerheds spørgsmålet - prøv igen.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
da_DK: Din nøgle er blevet opdateret og valideret! Du kan nu bruge ComfortUpdate.

en: Your key is unknown by the update server.
da_DK: Din nøgle er ukendt af opdateringsserveren.

en: Your login credentials have been reset
da_DK: Dine loginoplysninger er nulstillet

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
da_DK: Din nye adgangskode blev ikke gemt, fordi den matcher den gamle adgangskode.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
da_DK: Din nye adgangskode blev ikke gemt, fordi den gamle adgangskode var forkert.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
da_DK: Din nye adgangskode blev ikke gemt, fordi adgangskoderne ikke var ens.

en: Your new survey was created.
da_DK: Din nye undersøgelse blev oprettet.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
da_DK: Din nye undersøgelse blev oprettet. Vi har også oprettet den første spørgegruppe og et eksempel spørgsmål til dig.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
da_DK: Dine deltagere vil se denne titel i browserens titellinje og på velkomst skærmen.

en: Your password:
da_DK: Dit kodeord:

en: Your passwords do not match.
da_DK: Dine adgangskoder passer ikke.

en: Your personal settings were successfully saved.
da_DK: Dine personlige indstillinger blev gemt.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
da_DK: Dit foretrukne sprog vil benyttes under hele installationsprocessen.

en: Your ranking
da_DK: Din rang

en: Your response table will be renamed to:
da_DK: Tabellen med besvarelser vil blive omdøbt til:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
da_DK: Dine svar er ikke gået tabt, men er blevet e-mailet til undersøgelsens , som vil sikre, at de bliver indtastet i databasen på et senere tidspunkt.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
da_DK: Dine svar blev ikke gemt. Kontakt venligst undersøgelsesadministratoren.

en: Your responses were successfully saved.
da_DK: Dine svar blev gemt.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
da_DK: Din session med ComfortUpdate-serveren er ikke gyldig eller udløbet. Venligst genstart processen.

en: Your survey can export associated participant data with each response. Select any additional fields you would like to export.
da_DK: Din undersøgelse kan eksportere tilknyttede deltagerdata med hvert svar. Vælg eventuelle yderligere felter, du gerne vil eksportere.

en: Your survey responses have been recorded.
da_DK: Dine besvarelser er blevet gemt.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
da_DK: Dine svar er blevet gemt. Der vil blive sendt en e-mailbekræftelse til dig. Husk at gemme dit kodeord, da vi ikke vil være i stand til at genfinde det for dig.

en: Your survey was successfully saved.
da_DK: Din undersøgelse blev vellykket gemt.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
da_DK: Undersøgelsen vil blive gemt, og kan færdiggøres senere ved at logge ind med det valgte navn og adgangskode.

en: Your system configuration:
da_DK: Din systemkonfiguration:

en: Your time to answer this question has expired
da_DK: Tiden til at svare på spørgsmålet er løbet ud

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
da_DK: TIden til at svar på dette spørgsmål er ved at løbe ud.  Du har {TIME} tilbage.

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
da_DK: Din opdateringsnøgle har overskredet maksimale antal opdateringer!

en: Your update key has expired!
da_DK: Din opdateringsnøgle er udløbet!

en: Your update key is invalid and was removed.
da_DK: Din opdateringsnøgle er ugyldig og blev fjernet.

en: Your update key:
da_DK: Din opdateringsnøgle:

en: Your user data for accessing %s
da_DK: Dine brugerdata for at tilgå webstedet %s

en: Your username:
da_DK: Dit brugernavn:

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
da_DK: Din version er ikke opdaterbar via ComfortUpdate. Opdater venligst manuelt.

en: Your version is up to date!
da_DK: Din version er opdateret!

en: Zebra-striped questions
da_DK: Zebra-stribede spørgsmål

en: Zip error!
da_DK: Zip fejl!

en: Zip file not found!
da_DK: Zip-fil ikke fundet!

en: Zoom level
da_DK: Zoom niveau

en: and
da_DK: og

en: at question
da_DK: ved spørgsmål

en: checked
da_DK: afkrydset

en: completed
da_DK: afsluttet

en: d-m-yyyy
da_DK: d-m-åååå

en: d.m.yyyy
da_DK: d.m.åååå

en: d/m/yyyy
da_DK: d/m/åååå

en: dd-mm-yyyy
da_DK: dd-mm-åååå

en: dd.mm.yyyy
da_DK: dd.mm.åååå

en: dd/mm/yyyy
da_DK: dd/mm/åååå

en: default
da_DK: standard

en: deleted
da_DK: slettet

en: detail
da_DK: detalje

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
da_DK: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        i R kommando vinduet, erstatter filnavn med det aktuelle filenavn

en: directory
da_DK: mappe

en: equals
da_DK: lig med

en: extends_
da_DK: udvidet_

en: gross
da_DK: brutto

en: having a valid email address
da_DK: at have en gyldig e-mail adresse

en: having an access code
da_DK: har en adgangskode

en: having at least one use left
da_DK: har mindst en gang tilbage

en: hours
da_DK: timer

en: if:
da_DK: hvis:

en: inherited
da_DK: nedarvet

en: inherited value:
da_DK: nedarvet værdi:

en: is
da_DK: er

en: is NOT
da_DK: er IKKE

en: is greater than
da_DK: er større end

en: is greater than or equal to
da_DK: er større end eller lig med

en: is less than
da_DK: er mindre end

en: is less than or equal to
da_DK: er mindre end eller lig med

en: is lesser than
da_DK: er mindre end

en: is like
da_DK: er ligesom

en: is matched (regexp)
da_DK: passer til (regexp)

en: is not like
da_DK: er ikke ligesom

en: language of participant
da_DK: deltagerens sprog

en: minitab method
da_DK: minitab metoden

en: mins
da_DK: minutter

en: mm-dd-yyyy
da_DK: mm-mm-åååå

en: mm.dd.yyyy
da_DK: mm.dd.åååå

en: mm/dd/yyyy
da_DK: mm/dd/åååå

en: not checked
da_DK: ikke valgt

en: not having already completed the survey
da_DK: ikke allerede har afsluttet undersøgelsen

en: not having been sent an invitation already
da_DK: som ikke allerede er blevet sendt en invitation

en: only apply to certain question types
da_DK: gælder kun for visse spørgsmålstyper

en: or
da_DK: eller

en: page
da_DK: side

en: queXML PDF export
da_DK: queXML PDF eksport

en: queXML format (*.xml)
da_DK: queXML-format (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
da_DK: queXML er en XML-beskrivelse af et undersøgelse.

en: quota language settings
da_DK: kvote sprogindstillinger

en: quota members
da_DK: kvote medlemmer

en: responses
da_DK: besvarelser

en: running
da_DK: kører

en: seconds
da_DK: sekunder

en: selected
da_DK: valgt

en: stable
da_DK: stabil

en: table
da_DK: tabel

en: timings
da_DK: tider

en: to:
da_DK: til:

en: unknown
da_DK: ukendt

en: unstable
da_DK: ustabil

en: valid
da_DK: gyldig

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
da_DK: besøg http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for at finde mere information

en: you cannot delete yourself.
da_DK: du kan ikke slette dig selv.

en: yyyy-mm-dd
da_DK: åååå-mm-dd

en: yyyy.mm.dd
da_DK: åååå.mm.dd

en: yyyy/mm/dd
da_DK: åååå/mm/dd

en: {n} access code has been created.|{n} access codes have been created.
da_DK: {n} adgangskode er blevet oprettet |{n} adgangskoder er blevet oprettet.

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
da_DK: {n} spørgsmål indeholder fejl, der skal rettes.|{n} spørgsmål inderholder fejl, der skal rettes.

en: {n} question contains warnings that need to be verified.|{n} questions contain warnings that need to be verified.
da_DK: {n} spørgsmål indeholder advarsler, der skal verificeres.|{n} spørgsmål indeholder advarsler, der skal verificeres.
